Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Osmnáctiletý Ondra bojuje se spastickou obrnou v posilovně, výsledek je ohromný

  • Karviná,

Teď vás seznámíme s hendikepovaným mladíkem Ondrou z Karviné. Od narození trpí spastickou mozkovou obrnou, která způsobuje poruchy hybnosti a abnormální svalové napětí. Ondra vzal osud do svých rukou a rozhodl se svůj zdravotní stav zlepšit posilováním v klasickém fitcentru. Výsledek je ohromný.

Tohle je osmnáctiletý Ondra Kokotek z Karviné. Více jak dva roky třikrát týdně dochází do fitcentra, aby zmírnil následky spastické mozkové obrny, kterou trpí od malička.

"On si to vymyslel a já ho jen v tom podporuji, z práce utíkám, abych tady byl a hodinu a půl až dvě tady cvičíme," řekl Zygmnut Kokotek, otec Ondry.

Začátky byly pro Ondru velmi těžké a náročné. Pohyby byly více nekontrolovatelné, škubání, tiky a třesy těla mu bránily udělat třeba obyčejné kliky. Jeho silná vůle a přesvědčení, že svůj zdravotní stav dokáže změnit, ho ale motivovaly překonat za pomocí rodiny a přátel všechny překážky. 

"Já jsem neměl vyvinuté svaly, kosti, tak jsem nemohl a nechtěl jsem sedět doma, tak mě napadla tady ta posilovna, dneska vím, že to byl nejlepší nápad," upřesnil Ondra.

"Jak jsem tady poprvé vyšel tak jsem nevěděl, co se bude dít, jsem pyšný, lidi ho tady obdivují, koukají na něj, tleskají mu, je to nádherné, prostě nádherné," dodal otec.

Posilovna Ondrovi od základu změnila život. Zlepšila se mu koordinace pohybů, zmírnilo se škubání a tiky těla. Zvýšilo se mu sebevědomí a  dokonce lépe komunikuje.

"Vždycky se snažím najít něco, co on nezvládá a naučit ho to, aby si rozvíjel ty pohyby a bylo to vidět. Líp chodí, mluví, líp funguje celkově, když něco řešíme, řeším to s jeho tátou, aby to řešil s doktory, prostě se snažíme najít nějakou cestu, abychom mu zlepšili život," vysvětlil Radim Volák, majitel fitcentra a trenér.

"Náročné je pro mě udržet tu danou oblast těla tam, kde má být. Musím u toho používat hlavu, abych to tělo dal tam, kde chci.

Kromě toho trenér ve spolupráci s rodiči hledá další možnosti ke zlepšení fungování jeho nervového systému. Ondra chce dřinu v posilovně zúročit a splnit si sen, zúčastnit se letos prvních závodů v benchpressu. 

"Já budu u toho, budu na tom pracovat, přeju mu, ať žije spokojený život, jak nejlépe to půjde," uzavřel trenér.

Ondrovi budeme držet palce i my.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy