Zajistit bez zbytečného odkladu objekty za účelem poskytování nezbytné péče o osoby bez přístřeší a osoby vykázané z důvodu domácího násilí. Tak tímto úkolem pověřil hejtman Moravskoslezského kraje na základě usnesení vlády primátory a starosty.
Města by měla být připravená se postarat o nakažené lidi bez domova a o ty, kterým byla nařízená karanténa.
"V případě, že se to odhalí na noclehárně, tak jde automaticky celá noclehárna i se zaměstnanci do karantény. Ale teď mluvíme o těch místech na víc, o které se mají starostové a primátoři postarat a tam vláda jasně říká, že pouze má být zabezpečená služba, to znamená někdo, kdo tam dodá jídlo a tak dále,” řekl náměstek hejtmana MSK Jiří Navrátil (KDU-ČSL).
Například radnice v Orlové, Karviné nebo Havířově upozorňují, že už tak mají málo sociálních pracovníků a vidí i jiná rizika.
"Pokud je to člověk, který přijde z ulice a má být v nějaké komunitě, tak pracovník v přímé péči vůbec neví, jak bude reagovat. Je tam závislost na alkoholu a může být i závislost drogová a v případě, že jsou tito lidé uzavření v objektu, vzrůstá u nich agresivita,” vyjádřila obavy náměstkyně havířovského primátora Stanislava Gorecká (ANO).
Města mají zkusit požádat o pomoc různé organizace. Ale ani ty nemůžou nařídit svým zaměstnancům, aby se starali o nakažené.
"Není to na pořadu dne. My teď řešíme naše zařízení. Pakliže bychom volné kapacity měli, tak bychom s našimi zaměstnanci o tom mluvili, ale nemohli bychom je do toho nutit,” řekl ředitel Armády spásy v Havířově Tomáš Kolondra.
O situaci ve středu jednal i krizový štáb v Karviné.
“Zvolili jsme variantu využití jedné ze sociálních služeb, která působí na našem území s tím, že tuto variantu musí schválit ještě hygienici,” řekl mluvčí karvinského magistrátu Lukáš Hudeček.
Města budou muset také zajistit hlídání objektu.