Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Karviné složky IZS dětem radily, jak bezpečně prožít prázdniny bez úrazu

  • Karviná,

Za nedlouho dětem začnou prázdniny a spousta volného času. V Karviné se konala velká preventivní akce nazvaná Prázdniny bez úrazu, aby si děti připomněly vše, co jim hrozí v přírodě nebo v ulicích města a na koho se obrátit v případě ohrožení.

Velká preventivní akce pro děti z mateřských a základních škol nazvaná Prázdniny bez úrazu se konala v Karviné opět po dvouleté pauze. Zapojily se do ní všechny složky IZS, nově se přidali i studenti SZŠ a báňští záchranáři. Hned na úvod všechny čekala ukázka sebeobrany a psovodi z řad městské i státní policie jim předvedli služební psy.

Dagmar Czinege, organizátorka akce: “Smyslem této akce je, aby se děti o prázdninách cítily bezpečněji než by to bylo bez toho, co se tady naučí, protože ony si mohou vyzkoušet různé krizové situace, které je mohou potkat:”
Jan Wolf, primátor Karviné: "Spousta těch informací, které tady dnes získají, se jim budou hodit a já jim všem přeji, aby ty prázdniny byly bez úrazu.”

U každého stanoviště se děti dozvěděly základní informace a rady týkající se bezpečného chování ať už doma nebo venku.

Miroslav Kolatek, preventista PČR MSK: “Na děti apelujeme, aby dodržovaly zejména pravidla silničního provozu, když budou používat jízdní kolo nebo brusle, aby myslely na pravidla, co jsme si přes rok říkali na besedách, aby používaly přilbu, chránily se a aby prázdniny přežily ve zdraví a vrátily se v pořádku.”
Petr Bičej, ředitel MP Karviná: "Také děti poučujeme, aby se vyvarovaly rizikovému chování vůči cizím osobám, pokud je ty osoby osloví, tak aby s nimi nikde nechodily, nic od nich nebraly, žádné cukrovinky a rychle se obrátily na své rodiče nebo na dospělého, který je v blízkosti. Vyzýváme i ke kyberbezpečnosti, to je speciální program prevence kriminality, protože děti jsou dnes hodně na sociálních sítích.”

 Stanoviště, kde si děti připomněly základy poskytování první pomoci byla rovnou dvě a to ČČK a Střední zdravotnické školy

Monika Kotyzová, odborná učitelka SZŠ Karviná: "Naši studenti předvádí dětem, jak správně poskytnout resuscitaci, v případě poranění třeba řezných ran, tak si mohou vyzkoušet obvazovou techniku.” 
Daniel Kyška, vyšetřovatel požárů HZS Karviná: "Za hasiče bych dětem popřál bezpečné prázdniny a bezpečné chování, souvisí to s rozděláváním ohňů v přírodě, jeho vzdálenosti od lesa, při stanování, když se udělá ohniště nedělat tam blbosti, nežduchat do kamarádů, aby tam nikdo nespadl. Prázdniny jsou o tom, že děti bývají doma, rodiče musí do práce, tak pokud máme mladší sourozence, tak nehrát si s ohněm, sirky, zapalovače, nezkoušet zapalovat svíčky.”

Kromě toho se děti na stanovištích seznámily s technikou složek IZS, vybavením, přístroji a podobně. Svou prezentaci tady měli i báňští záchranáři. Tato preventivní akce byla poučná a zábavná zároveň. Děti si třeba vyzkoušely stav opilosti pomocí speciálních brýlí.

anketa: účastníci akce Prázdniny bez úrazu: "Nejvíc mě zaujali pejsci a nejvíc jsme se naučil u hasičů.” "Mě nejvíc zaujaly ty brýle, protože jsme se tam motaly.”

Preventivní akce se každoročně účastní přes osm set dětí, nejinak tomu bylo i letos.

Nahlásit chybu


K tématu
Ing. Alexandra Lisztwanová - polyfunkční dům Orlová
Orlová
od 120 do 135 Kč/hod.

Detail

Z + M Logistics, spol. s r.o. - Orlová
Orlová
od 7 388 do 12 313 Kč/měsíc

Detail

Správa železnic, státní organizace Bohumín
Bohumín
od 30 000 Kč/měsíc

Detail