Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kroužek krojovaných horníků Gabriela oslavil 120. výročí

  • Karviná,

Krojovaní horníci patří neodmyslitelně k našemu regionu a jsou zárukou udržování hornických tradic. Letos si všichni společně připomněli 120. výročí založení Kroužku krojovaných horníků Gabriela a my jsme u toho nechyběli s kamerou.

Před budovou PZKO v Karviné-Fryštátě se sešli krojovaní horníci, aby tady společně oslavili 120. výročí založení jednoho z nejstarších kroužků krojovaných horníků, a to Gabriely. Slavnost byla zahájena krátkým průvodem, který zpestřily i mažoretky.

Hned poté, začalo slavnostní dekorování praporů za účasti náměstka primátora Andrzeje Bizoně, který přišel krojované horníky osobně pozdravit.

Andrzej Bizoń, náměstek primátora: "120 let, to je úctihodné výročí a jsem velmi rád, že tito lidé, i když jejich práce nebyla lehká, vždycky našli nějakou možnost, aby se setkali. Děkuji jim za to a přeji jim hodně zdraví a doufám, že do dalších let se budeme dále setkávat."
Vladislav Pietrasz, předseda KKH Gabriela: "Pořád ty kroužky drží pohromadě. Tu družbu a tradici udržujeme pro ty další generace. Se navštěvujeme, oni mají plesy, my máme plesy, abychom to udrželi, Karviná byla hornická, to nebylo o továrnách, ale o havířině, ti chlapi jsou tvrdí. Prostě se to snažíme udržet. "

Není to snadné, členové kroužků stárnou a mladých moc nepřibývá. Což je velká škoda, říká jeden z nejstarších členů KKH Gabriela Vladislav Kalisz. Letos oslaví 84. narozeniny. Pracoval jako horník na Míru. Uniformu krojovaných horníků obléká skoro 70 let.

Vladislav Kalisz, člen KKH Gabriela: "Taťka jak mě posadil do uniformy, to mi bylo 15 roků, od té doby jsme členem. Zaplaťpánbůh, že mi zdraví slouží, že jsem se nepřeháněl nějak no, rekordy jsem taky dělal, ale s mírou."

V současné době má KKH 185 členů. Vladislav Petráš je jeho předsedou 25 let.

Vladislav Pietrasz, předseda KKH Gabriela: "Já jsem robil celý život na šachtě a kolem těch šachet ty kolonie byly v kroužcích. Nás kdysi bylo 4 tisíce. Když jsme šli v uniformách na pohřeb, tak nás šlo 120 z jednoho kroužku. To byla síla. Jsme chodili na pohřby, nosili rakve, teď už není kdo."

A jaké bylo vysloveno pro KKH Gabriela přání?

Vladislav Pietrasz, předseda KKH Gabriela: "Jaký? Aby vydržel co nejdéle. Aby mladí přibývali."
Vladislav Kalisz, člen KKH Gabriela: "Do dalších let pevného zdraví, to je to důležité."

S přáním se připojujeme i my.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy