Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Tři historické domy na náměstí v Karviné byly slavnostně otevřeny po velké rekonstrukci

  • Karviná,

Po necelých dvou letech byla dokončena rekonstrukce tří historických domů na Masarykově náměstí v Karviné. Domy nabízejí prostory pro podnikání, ve dvou z nich jsou také byty a své nové působiště zde bude mít i Městské informační centrum a galerie.

V pátek 9.9. byly slavnostně otevřeny tři historické domy na náměstí, po velké rekonstrukci, která trvala necelé dva roky. Lidé měli možnost do prostor domů nahlédnout, zpřístupněny byly lidem i byty, které se ve dvou ze tří domů nachází. O prohlídku byl mimořádný zájem, lidé už před jejich otevřením stáli frontu.

anketa: obyvatelé Karviné: "Je to bezvadné, je to krásné. Jsme dlouho čekali, ale přece jsme se dočkali. Já jsem říkal, já se už nedočkám, ale vyšlo to." "Jsme moc rádi, že se to tady otevřelo a ještě se jdeme podívat na prohlídku jednoho bytu." "No super, bydlím tu už dlouho, vím, jak to vypadalo a teď to je krásné, tak ať je to využité a zajímavé pro návštěvníky, moc se mi to líbí." "Jo líbí, je to pěkné." "Ty křesla dole i ty místnosti jsou pěkný." "To tu je přepychové. To se mi líbí od počátku, jak to je, dobré." "Fakt to tu je hezké teď. My to tu známe už dost dlouho, skoro 60 let tu bydlíme."


Město odkoupilo tři zchátralé domy na Masarykově náměstí od soukromého vlastníka v roce 2017. Předcházelo tomu nespočet vyjednávání s původním majitelem. Následující tři roky trvala projekční činnost a další celá řada souvisejících jednání. Na rekonstrukcí domů se také podařilo získat dotaci ve výši 50 milionů korun z Moravskoslezského kraje.

Jan Wolf, primátor Karviné: “ Já si myslím, že je to významná událost, to náměstí prokouklo, je krásné. Pro mě ta investiční akce začala někdy v roce 2014-2015, kdy jsme ty domy převzali a odkoupili. přiznám se, že když jsem do nich poprvé přišel a viděl jsem, v jakém stavu to je, tak jsem nebyl moc velký optimista a měl jsem z toho obavu, jestli to zvládneme a jestli se to podaří opravit a dát do toho stavu, v jakém to je dnes. Jsem rád, že se to podařilo. Já jsem dnes poděkoval všem, kteří se na tom podíleli na té rekonstrukci, ať už stavební firma, projektanti, lidé z úřadu, kteří kolem toho pracovali, takže všem velké díky za to. Měl jsem jedno přání, aby ty domy sloužily minimálně dalších sto let a aby zůstaly v majetku města."

Nad rekonstrukcí měl dohled Národní památkový ústav, v průběhu se také dělníci na stavbě potkávali s archeology, kteří zde prováděli záchranný průzkum.

Milan Válek, vedoucí projektu: "Dílo máme k dnešnímu dni předáno, s odstupem času můžu zhodnotit, že nejsložitější byla situace, kdy jsme prováděli bourací práce, kdy jsme snášeli stropy, budovali jsme nové stropy, také byla složitá situace na stavebním trhu. Po dobu výstavby byla dobrá jak spolupráce s Národním památkovým ústavem, tak s městem Karviná, s jeho zástupci. Do budoucna bych chtěl popřát jak nájemcům bytových jednotek ať se jim dobře bydlí a nebytových jednotek spoustu spokojených zákazníků."

V rohovém domu bude v přízemí bistro. V prostředním domě do konce roku najdou lidé informační centrum a galerii. Ve třetím domě bude obchod s obuví a zdravá výživa. Všechny prostory byly nabízeny v rámci výběrového řízení, nabídkami se zabývala komise z řad zastupitelů a úředníků.

V domech je připraveno šest nájemních bytů. Byty se budou pronajímat formou licitace, o ní vás budeme včas informovat.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy