Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na zámku Fryštát ožívá Rudolf II. a potkáte i Muže se železnou maskou

Karviná |

I když hlavní zámecká sezona skončila v říjnu a nastalo mimosezonní období, které je věnováno úklidu a péči o exponáty, dveře zámku se přeci jen pro návštěvníky úplně neuzavřely. Čeká je dokonce velká vánoční akce spojená s Mužem se železnou maskou.

Prohlídky komnat zámku Fryštát jsou mimo sezonu možné o víkendech v 11:00 a 13:00 hodin a pro návštěvníky je také připravena speciální akce Vánoce na zámku.

Ingrid Szczypková, ved. odd. školství, kultury a sportu Odboru školství a rozvoje MMK: "Ta se bude konat 10. prosince v sobotu a pro návštěvníky jsme připravili zajímavý program. Oblíbené divadelní představení, jsou to filmové adaptace slavných románů Alexandra Dumase."

Tentokrát na vás v komnatách bude čekat „Muž se železnou maskou“.

Ingrid Szczypková, ved. odd. školství, kultury a sportu Odboru školství a rozvoje MMK: "To není všechno, pro rodiče s dětmi máme připravenou kreativní dílničku, velice oblíbenou. Tam si budou moci s rodiči připravit speciální vánoční dekorace. Divadelní představení proběhnou od 10 do 16 hodin, máme vstupy v každou celou hodinu, máme tam pauzu ve 12 hodin. Srdečně zveme."

Prodej vstupenek začíná 1. prosince. A zastavit se můžete hned v Lottyhausu prohlédnout si multimediální výstavu o císaři Rudolfu II.

Petr Lukas, spolukurátor výstavy Rudolf II. ožívá: "Výstava vznikla k výročí narození a úmrtí Rudolfa II, letos si připomínáme 410 let a 460 let spojených s tímto jedním z našich nejvýznamnějších panovníků a celá ta výstava je moderně pojata. Jedná se o multimediální expozici kde máme různé technologie jako multi videomapping, projekci, animaci, hologramy a další. Využíváme ale i takové záležitosti, jako jsou rozšířené informační texty, 3D exponáty atd.”

Na výstavě jsou také vystaveny mini diorámy.

Petr Lukas, spolukurátor výstavy Rudolf II. ožívá: "V truhlicích jsou vyřezávané figurky z lipového dřeva pomalované, které představují různé důležité události z Rudolfova života a připoínají jeho záliby a koníčky."

Nebude chybět ani úvodní projekce, která představuje život a vládu tohoto panovníka.

Ingrid Szczypková, ved. odd. školství, kultury a sportu Odboru školství a rozvoje MMK: "Srdečně zveme všechny, protože výstava je zajímavá, využívá spoustu moderních prvků, takže se určitě bude líbit mládeži, dětem, ale zveme všechny, protože se budou moci dozvědět něco o tomto panovníkovi, kterého si jistě vybavujeme z dvoudílného filmu Císařův pekař a Pekařův císař. V tomto filmu ho skvěle zahrál Jan Werich a my jsme rádi, že průvodního slova v rámci multimediální prezentace se ujal syn Jana Wericha, pan Jiří Werich Petrášek."

Výstavu bude možné zhlédnout do konce února.

Nahlásit chybu


K tématu

Unikátní výstava „Ve znamení černého kříže“ na bruntálském zámku

21. dubna 2024 17:53 | Bruntál | Karel Soukop | Kulturní okénko

Velmi zajímavou a originální výstavu připravilo Muzeum v Bruntále ve výstavní síni bruntálského zámku. Pod názvem „Ve znamení černého kříže“ se zabývá se působením Řádu německých rytířů v Jeseníkách. Řád, vznikl již ve 12. století za křižáckých výprav do Palestiny nejprve jako řád špitální. Rytířským se stal až na konci 12. století za papeže Inocence III.

Žáci ZUŠ Frýdek-Místek vystavují své práce v bývalé záložně

18. května 2023 12:38 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Výtvarný obor Základní umělecké školy Frýdek-Místek si připravil tradiční výstavu žákovských prací. Letos zaplnila jedinečný výstavní prostor, budoucí městskou galerii Záložna. Výstava má název Nejprve najdi, potom hledej. Zastoupena je na ní malba, keramika i zajímavé modely.

Výstava Panenky bez tváře zvyšuje povědomí o pohřešovaných a zavražděných kanadských ženách a dívkách

19. května 2023 13:54 | Ostrava-Centrum | Yvona Fajtová

Na radnici Moravské Ostravy a Přívozu je k vidění výstava s názvem Panenky bez tváře. Jde o dlouhodobý projekt Asociace žen z řad původních obyvatel v Kanadě. Výstavu městský obvod připravil ve spolupráci s organizací Vzájemné soužití.


V Porubě zahájili 5. ročník Sdílka. Letos u Floridy, kde je v plánu rekonstrukce celého prostoru

16. května 2024 21:02 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě slavnostně zahájili už 5. ročník Sdílka. Tato netradiční Pop Up expozice Začala už v roce 2016 na středovém pásu Hl. třídy a od té doby probíhá co dva roky pokaždé na jiném místě obvodu.

Děti plnily branné disciplíny, profesionální vojáci ukázali boj zblízka

Den vítězství si Novojičínští nepřipomněli jen pietními akty, ale také zážitkovou akcí. Ta nabídka stezku s brannými disciplínami, vystavena byla vojenská technika a nechyběla atraktivní ukázka Armády České republiky.

Policistům hlídkujícím u šampionátu se podařilo rychle najít děti ztracené v davu

Včera 14:37 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Relativně běžná služba policistů zapojených do bezpečnostního opatření v souvislosti s hokejovým šampionátem v Ostravě se ve čtvrtek kolem 19. hodiny změnila v urgentní pátrání po dvou malých dětech.

Kolekci historických vozidel obohatí tramvaj Tatra T3. Na její opravu věnuje Ostrava 5 milionů kč

16. května 2024 12:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava má po Praze největší sbírku historických vozidel městské hromadné dopravy. Většina z nich je ve perfektním stavu a stále jezdí. Nyní k ním přibude i tramvaj Tatra T3, která v Ostravě jezdila ještě před 30 roky.

Žáci ZŠ Komenského z Frýdlantu nad Ostravicí předvedli rodičům chemické a fyzikální pokusy

Odpoledne plné chemických a fyzikálních pokusů si připravili žáci ZŠ Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí. Své dovednosti předvedli rodičům, které do školy pozvali u příležitosti Dne rodiny.


V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Nejstarší ze 102 mincí je pražský groš z doby Jana Lucemburského

16. května 2024 10:57 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Jde o nejvýznamnější nález na území dnešního Moravskoslezského kraje za posledních 100 let. Jedinečný je zejména množstvím zlatých mincí, stavem dochování a vzácností některých exemplářů.

V Karviné se konala náborová akce Policie ČR, studenti prošli fyzickými testy

16. května 2024 17:56 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Studenti pěti karvinských středních škol dostali příležitost vyzkoušet si fyzické testy, které jsou nutné pro přijetí k policii. Kdo je splnil, dostal rok platný certifikát. Pokud se tedy úspěšní studenti rozhodnou rozšířit řady policistů, nemusí fyzické testy dělat znovu.

V Porubě se uskutečnil mezinárodní turnaj mládeže v boxu Ostrava 2024

16. května 2024 21:48 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě se uskutečnil mezinárodní turnaj mládeže v boxu Ostrava 24. Určen byl mládeži ve věku 11 až 18 let a zúčastnili se ho boxeři i z Německa a Skotska.

Začala rekonstrukce prostoru před Kulturním domem Frýdek

Začala dlouho očekávaná rekonstrukce prostoru před bývalým Kulturním domem Válcoven plechu. Místo získá novou dlažbu, stromové aleje i podzemní retenční nádrže. Práce potrvají zhruba do konce roku a vyjdou na necelých 23 milionů korun.

Hasiči v noci na Bruntálsku bojovali s požárem štěpky

16. května 2024 19:18 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Co bylo příčinou požáru štěpky uskladněné ve Staré Vsi na Bruntálsku, se snaží od čtvrtečního časného rána zjistit hasičský vyšetřovatel. Oheň hasilo pět jednotek.

V Karviné už potřetí ocenilo vedení města na zámku Fryštát osobnosti ve zdravotnictví

Vedení Karviné se rozhodlo udělit Pamětní list Rady města Karviné osobnostem ve zdravotnictví. Vybráni byli ti, kteří svou práci dělají zodpovědně, s velkým nasazením a mimořádným rozsahem odborných aktivit.

V hale Slavii se konalo regionální kolo mažoretek

V hale Slavii se konalo regionální kolo mažoretek. Soutěž byla rozdělena na dvě kategorie. Pochodové defilé s dechovým orchestrem a pódiové disciplíny.

Žáci ze ZŠ K. Světlé vysadili na zahradě 22 jehličnanů

Každá třída ze Základní školy Karolíny Světlé si v zahradě zasadila svůj strom, o který se bude starat. V areálu vznikne také motýlí louka. Škola chce v dětech takto rozvíjet pozitivní vztah k přírodě.

Florbalisté z Horní Suché si z prestižního turnaje ve Švédsku dovezli zlato

Kalmarsund Floorball Cup ve Švédsku vyhrál tým z Horní Suché v kategorii B14. Ve velké konkurenci došly daleko i dívky. Ze skvělého výsledku mají radost hráči, trenéři, rodiče i obec.

Kalmarsund Floorball Cup vyhrál tým z Horní Suché, noční oslava po příjezdu byla velká

16. května 2024 11:10 | Horní Suchá | Bára Kelnerová | Miniexpres Horní Suché

Kalmarsund Floorball Cup ve Švédsku vyhrál tým z Horní Suché v kategorii B14. Ve velké konkurenci došly daleko i dívky. Ze skvělého výsledku mají radost hráči, trenéři, rodiče i obec.

ADRA v Havířově uspořádala charitativní běh na podporu dobrovolnictví i pomoc hendikepovanému Honzovi

15. května 2024 21:57 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

ADRA v Havířově uspořádala třetí ročník charitativního běhu na podporu dobrovolnictví. Výtěžek poputuje i na pomoc hendikepovanému mladíkovi. Akce se zúčastnili lidé s batolaty i senioři ve vysokém věku.

Na zámku Fryštát ožívá Rudolf II. a potkáte i Muže se železnou maskou
Vydáno 26. listopadu 2022 16:05, Karviná, Monika Danková
I když hlavní zámecká sezona skončila v říjnu a nastalo mimosezonní období, které je věnováno úklidu a péči o exponáty, dveře zámku se přeci jen pro návštěvníky úplně neuzavřely. Čeká je dokonce velká vánoční akce spojená s Mužem se železnou maskou.

Prohlídky komnat zámku Fryštát jsou mimo sezonu možné o víkendech v 11:00 a 13:00 hodin a pro návštěvníky je také připravena speciální akce Vánoce na zámku.

Ingrid Szczypková, ved. odd. školství, kultury a sportu Odboru školství a rozvoje MMK: "Ta se bude konat 10. prosince v sobotu a pro návštěvníky jsme připravili zajímavý program. Oblíbené divadelní představení, jsou to filmové adaptace slavných románů Alexandra Dumase."

Tentokrát na vás v komnatách bude čekat „Muž se železnou maskou“.

Ingrid Szczypková, ved. odd. školství, kultury a sportu Odboru školství a rozvoje MMK: "To není všechno, pro rodiče s dětmi máme připravenou kreativní dílničku, velice oblíbenou. Tam si budou moci s rodiči připravit speciální vánoční dekorace. Divadelní představení proběhnou od 10 do 16 hodin, máme vstupy v každou celou hodinu, máme tam pauzu ve 12 hodin. Srdečně zveme."

Prodej vstupenek začíná 1. prosince. A zastavit se můžete hned v Lottyhausu prohlédnout si multimediální výstavu o císaři Rudolfu II.

Petr Lukas, spolukurátor výstavy Rudolf II. ožívá: "Výstava vznikla k výročí narození a úmrtí Rudolfa II, letos si připomínáme 410 let a 460 let spojených s tímto jedním z našich nejvýznamnějších panovníků a celá ta výstava je moderně pojata. Jedná se o multimediální expozici kde máme různé technologie jako multi videomapping, projekci, animaci, hologramy a další. Využíváme ale i takové záležitosti, jako jsou rozšířené informační texty, 3D exponáty atd.”

Na výstavě jsou také vystaveny mini diorámy.

Petr Lukas, spolukurátor výstavy Rudolf II. ožívá: "V truhlicích jsou vyřezávané figurky z lipového dřeva pomalované, které představují různé důležité události z Rudolfova života a připoínají jeho záliby a koníčky."

Nebude chybět ani úvodní projekce, která představuje život a vládu tohoto panovníka.

Ingrid Szczypková, ved. odd. školství, kultury a sportu Odboru školství a rozvoje MMK: "Srdečně zveme všechny, protože výstava je zajímavá, využívá spoustu moderních prvků, takže se určitě bude líbit mládeži, dětem, ale zveme všechny, protože se budou moci dozvědět něco o tomto panovníkovi, kterého si jistě vybavujeme z dvoudílného filmu Císařův pekař a Pekařův císař. V tomto filmu ho skvěle zahrál Jan Werich a my jsme rádi, že průvodního slova v rámci multimediální prezentace se ujal syn Jana Wericha, pan Jiří Werich Petrášek."

Výstavu bude možné zhlédnout do konce února.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/karvina/11000034495/na-zamku-frystat-oziva-rudolf-ii-a-potkate-i-muze-se-zeleznou-maskou