Studenti polské střední odborné školy sbírali zkušenosti prostřednictvím odborného programu týkající se výuky strojírenství na Střední průmyslové škole v Karviné.
Radka Klotková, ředitelka SPŠ Karviná: "Přijeli k nám v rámci grantu, který poskytuje Visegrad found a to je found, který podporuje přeshraniční spolupráci a mobilitu studentů. Cílem projektu je naučit se programovat v CADech (CAD systémy) h a sdílet zkušenosti týkající se programování obráběcích strojů."
Oleg Pasz, pedagog SPŠ Karviná: "Mají tady pět dnů výuku CNC strojů, prohlíželi si školu, nějaké laboratoře uvidí, robotiku, automatizaci. Je vidět, že mají podobnou výuku jak naši studenti, některé věci znají, je to ale trochu jiný systém, akorát tedy musí přijít na to, jakým způsobem se to dělá v našem systému, ale základy mají stejné jako naši studenti. A čemu nerozumí, naši studenti se jim to snaží vysvětlit.”
Andrzej Dywor, student 3. ročníku SPŠ Karviná obor Strojírenství: "Tento projekt se mi velmi líbí. Chodil jsem na polskou základku, takže s dorozumíváním nemám problém, teď s kolegou pracujeme na šachovém pionku."
Spřátelená střední škola působící v polském městě Wodzisław Śląski je podobného typu jako karvinská Střední průmyslová škola a výměnu zkušeností uvítala. Do Karviné přijeli studenti o druhých a třetích ročníků oboru Operátor CNC strojů.
Adam Bielec, pedagod polské střední odborné školy, Wodzisław Śląski: "Tady se žáci učí na strojích firmy EMCO s řídícím systémem Sinumeric. Každé programování je potřeba pochopit a naučit se, ale je to v celku podobné jako u nás."
Martin Lesnik, student 3. ročníku: "To aktuální zadání je středně těžké, ale jde to udělat, v klidu. Tu je válec se skosenou plochou, s oblouky a prohlubněmi."
Kromě výuky pro studenty a kantory z Polska připravila škola i doprovodný program, navštívili například šikmý kostel, ostravské Vítkovice a užili si i sportovní odpoledne. V květnu se pak studenti průmyslové školy seznámí s programováním strojů v Polsku, tak aby uměli pracovat s různými typy CNC strojů.