Projektu na zjištění kvality ovzduší se účastnilo několik karvinských a pražských městských strážníků a skupina úředníků z ostravského magistrátu. Všichni u sebe 48 hodin bez přestávky nosili monitorovací přístroje, které měřily kvalitu vzduchu. Tým vědců z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR všechny údaje následně vyhodnotil a došel k překvapivému závěru. Nejhůře dopadli karvinští strážníci. Ti dýchají zhruba osmkrát více škodlivin než jejich pražští kolegové.
Petr Bičej, ředitel Městské policie Karviná: "Je pravda, že výzkum je jenom v počáteční fázi, budou následovat další dvě šetření, ale na druhou stranu mě to osobně překvapilo jako občana města Karviné. Je pravda, že ty zdroje znečištění tady už v okolí příliš nejsou, takže sám si pokládám otázku, odkud se ty zdroje znečištění berou."
Tomáš Hanzel, primátor Karviné: "Do jisté míry mě překvapily výsledky toho testování, protože ty výsledky jsou velmi znepokojivé pro naše město. Já teď budu čekat, jaká bude další studie, jaký bude další výsledek v létě a na podzim, protože to bylo určitě hodně ovlivněno tím, že byla zima a že se ještě používala paliva. Podle krajské hygienické stanice hlavním zdrojem znečištění v našem městě jsou domkaři, kteří topí tuhými palivy a nepoužívají plyn, tam je 60% znečištění a díky tomu, pravděpodobně dochází k tomu, že ta Karviná má nejhorší koncentrace. Jinak si to nedokážu vysvětlit. Protože žádný velký zdroj znečištění v našem městě v současné době není a máme horší výsledky než má Ostrava. Takže v něčem to bude, musíme počkat na další analýzu a podle toho se přizpůsobit. Pokud se potvrdí, že to je opravdu tím, že domkaři dělají toto znečištění a toto nejhorší číslo v zemi, tak budeme muset něco najít a vymyslet."
Další dvě důležitá měření jsou plánována na léto a zimu. I těchto výzkumů se karvinští strážníci zúčastní.