Jednou v životě nastane chvíle, kdy nás navždy opustí někdo blízký. Bohužel jsou případy, kdy zesnulý nemá nikoho blízkého, nebo ho nikdo z nejbližších nechce pohřbít. V tomto případě se musí o to postarat město. Například Karviná musela v loňském roce zajistit 35 sociálních pohřbů v celkové výši 220 tisíc korun.
Helena Bogoczová, vedoucí Odboru majetkového MMK: "V žádném případě se nejedná pouze o lidi bez přístřeší, bezdomovce, jedná se i o lidi nemajetné, nebo o lidi, jejichž rodina jim odmítne z jakýchkoliv důvodů zařídit pohřeb."
Postup při organizaci sociálního pohřbu stanovuje zákon o pohřebnictví. K pochování na náklady měst se přistupuje, pokud do čtyř dnů nikdo pohřbení nesjedná.
Zdena Černínová, majitelka pohřební služby: "Samozřejmě takový pohřeb jsou věci úplně nejzákladnější, nejnutnější, rakev, rubáš, odvoz do kremace, zpopelnění."
Po kremaci jsou ostatky uloženy do společného hrobu. Pozůstatky lidí, u nichž se nepodařilo zjistit totožnost, mohou být pohřbeny pouze uložením do hrobu nebo hrobky. Striktní je také nařízení co se týká nakládání s majetkem zemřelého. Obec se může zapojit do dědického řízení a částku spojenou s pohřbem vymáhat. V opačném případě může náklady spojené s pohřbem požadovat po ministerstvu pro místní rozvoj.