K létu a prázdninám patří neodmyslitelně i koupání, ať už na koupalištích nebo někde na dovolené u moře. Na karvinském koupališti si proto záchranné složky připravily pro předškoláky a děti z prvních a druhých tříd preventivní akci nazvanou Bezpečně u vody, aby si ti nejmenší uvědomili všechna rizka, která je mohou na cestě ke koupališti nebo přímo při koupání potkat.
Iveta Hudzietzová,organizátorka: "Je tady připraveno cirka osm stanovišť, jsou tady plavčíci, vodní záchranná služba Těrlicko, městská policie, státní policie, záchranný hasičský sbor města Karviné, dále je tady záchranka, územní středisko záchranné služby."
Na jednotlivých stanovištích se děti dozvěděly vše potřebné, aby si radovánky u vody užily bez újmy. Děti se také mohly díky karvinským potápěčům naučit zacházet s dýchacím přístrojem a rovnou si ho v bazénu vyzkoušely.
Tomáš Zwetler, instruktor potápění: "Máme tadyhle potápěčské lahve, různé druhy, máme tady potápěčské automatiky, které se montují na tu potápěčskou láhev, z toho se dýchá, máme tady světla pod vodu, máme tady potápěčský počítač, máme tady potápěčský kompas, vlastně podle kterého se ti potápěči orientujou pod vodou. Většinou jezdí k moři, tak tam by to mohly použít, třeba s rodiči by se mohly podívat pod vodu, podívat se na rybičky, podívat se na korály, tak že už budou vědět, protože si to tady vyzkoušely v bazénu."
I pracovníci červeného kříže děti upozornili na rizika, která na ně u vody číhají.
Lukáš Uherek, mluvčí ČČK Karviná: "Úkolem Červeného kříže dneska tady na této akci je ukazovat dětem prevenci, jak by vlastně k úrazům vůbec nemělo dojít a pokud k úrazu dojde, tak jakým způsobem ten úraz ošetřit, jak by si děti měly poradit samy - aspoň teda přivolat zdravotnickou posádku na místo nehody. K nejčastějším úrazům u vody patří odřená kolena, odřené lokty, určitě nějaké pády a potom ten hlavní úraz, což je tonutí. Takže vlastně jde potom o to, vytáhnout toho člověka z té vody za pomoci nějaké zřejmě dospělé osoby, protože to by děti asi samy nezvládly a potom celková revize toho těla, umělé dýchání a celková resuscitace."
Anketa, děti: 1) "Zaujalo mě, jak jsme byli u pana plavčíka a jak jsme házeli balón mu jako do vody." 2) "Potom víme, jak máme zachraňovat osoby, které třeba tonou, nebo jak třeba neumí plavat." 3) "No tak líbilo se mi tu všechno, jak tam ten žebřík furt jezdil nahoru a dolů, je to tu všechno krásné." 4) "Je to jako dobrý, já umím plavat a dali mi výstroje zkoušet a tak.
Iveta Hudzietzová, organizátorka: "Smyslem této akce je, aby si děti uvědomily, že život je to nejcennější, co mají."
Akce se uskutečnila za podpory města. Z projektu prevence kriminality byly pro děti zakoupeny reflexní pomůcky, které mohou během prázdniny použít pro své bezpečí třeba při cestě na koupaliště.