Požádat si o výměnu kotlů mohou lidé v rámci nové výzvy od prvního února příštího roku. Toto datum se neúprosně blíží a tak by zájemci měli začít zpracovávat své žádosti. V Orlové ale registrují dlouhodobý nezájem.
"Dosavadní zkušenosti bohužel neodpovídají našim původním představám, nejspíš ty předešlé pobídky ze strany státu nebyly tak výhodné," tvrdí Radislav Hájek, vedoucí odboru životního prostředí, MÚ Orlová.
Nová výzva je oproti té předešlé mnohem výhodnější, dá se totiž využít v daleko širším spektru a například zkombinovat s dotačním programem Nová zelená úsporám, v takovém případě pak lze například i postavit pasivní dům.
"Víme, že je tady potenciál zhruba kolem tří stovek rodinných domků, které využívají tuhá paliva, především tedy černé uhlí, méně už hnědé. Kde je prostor pro to, aby právě tito občané využili této dotace a přešli na nějaký ekologičtější systém vytápění, říká Radislav Hájek z odboru životního prostředí, MÚ Orlová.
Rada města Orlové navíc tento týden schválila finanční podporu, kterou bude zájemcům o dotaci město vyplácet. Musí ji ale schválit také zastupitelstvo.
"Rada doporučila podporu ve výši deseti procent pro každého obyvatele města Orlové, to znamená, že se dostáváme na částku sto padesáti tisíc korun v maximální výši pro každého občana Orlové," říká místostarostka Orlové Petra Jenčmionková.
Aby žadatel dotaci získal, musí splnit několik podmínek, proto se město dohodlo s pracovníky krajského úřadu, kteří přijedou obyvatelům Orlové, ale také Petřvaldu a Doubravy, na první konzultaci osmého prosince vysvětlit, za jakých podmínek dotace získat a jak je správně využít.