O práci orlovské terénní pracovnice rozhodně nouzi nemají. Problémů k řešení je v této lokalitě spousty dnes a denně.
Jarmila Starečková, terénní pracovnice: „Největší problém mají tito lidé s bydlením a umístěním na trhu práce."
Jan Tatar, obyvatel lokality: „Největší problémy jsou s našim barákem, kdy RPG se nechce dohodnout. Já jsem pracující člověk a jestli už platím nájem, chtěl bych být ve slušném domě."
Místní si už na přítomnost terénních pracovnic zvykli. A svěřují se jim opravdu se vším, co život v takové lokalitě přináší.
Kristýna Demeterová, obyvatelka lokality: „Obracíme se na ně, když máme problémy s nějakými podvody, s bydlením a takové věci."
Pavlína Balážová, obyvatelka lokality: „Když máme problémy, jsou tady sociální pracovnice. Třeba když děcka mají absenci ve škole a je to kvůli bydlení."
Řešit taková kvanta problémů nelze ze dne na den. Terénní pracovnice tak mají několik způsobů, jak co nejvíce pomoci.
Zlatuše Salamonová, terénní pracovnice: „To, co zvládneme samy v kanceláři. Píšeme různé žádosti na potřebné instituce nebo je tam odkážeme a když je potřeba, tak je tam doprovodíme."
Na projektu Terénní sociální práce v sociálně vyloučené lokalitě spolupracuje město Orlová a Občanské sdružení Romodrom. Sedm pracovnic zahájilo svou činnost od 1. ledna letošního roku. Peníze na něj poskytl Evropský sociální fond.
Kateřina Šutorková, manažérka projektu: "Nejdůležitější je, že pracují přímo v terénu a s danými rodinami komplexně."
Projekt terénních pracovnic bude trvat do konce roku 2013.