Soutěž byla určená pro žáky devátých tříd, kteří si pak němčinu možná vyberou jako hlavní jazyk. Němčina se tady probírala třeba i formou tanečků.
Za soutěží stojí nápad orlovské němčinářky Petry Moskva. Ta se nehodlá smířit s tím, že němčina, stejně jako mnohé jiné evropské jazyky, ustupují angličtině. A protože je dobrý pedagog a zná heslo „Škola hrou", nápad na netradiční formu byl na světě.
Petra Moskva, hlavní organizátor soutěže: „Němčina je jazyk našich sousedů, je komunikativní a oproti angličtině má tu výhodu, že se s ní domluvíte, sotva vyjedete za humna. Angličtinu už dnes myslím umí každý. Proto jsme zvolili Deutsch ist ein plus, němčina je tvoje plus, to znamená i něčím se lišit od ostatních, a to je právě umět německy."
S nápadem pak pomohli někteří další pedagogové školy i někteří studenti. Byla organizace náročná?
Nikol Honyszová, pomocná organizátorka soutěže: „Náročná snad ani ne. I když pro učitele určitě bude náročné zorganizovat a zhodnotit na 90 dětí, které tady přišly."
Účastníci soutěže hledali jednotlivá stanoviště po celé škole pomocí mapek v němčině.
Jan Ciosk, pomocný organizátor soutěže: „Stanovišť je osm. Myslím si, že ty žáky bude nejvíce bavit stanoviště úplně v nejvrchnějším patře, kde jsou k ochutnání i německé produkty, o kterých možná mnozí ani neví, že jsou právě z Německa."
Petra Moskva, hlavní organizátor soutěže: „Ta mapka je stoprocentně v němčině a doufáme, že podle ní všichni dokáží orientovat. A pokud ne, máme už domluvené s paníma uklizečkama, že kdyby tady po soutěži našly ještě nějaké bloudící žáky, pošlou je domů."
Důležité tedy bylo nejen poučit, ale i pobavit a zaujmout.
Anketa, soutěžící: 1. „Je to určitě zajímavé, ty různé soutěže, můžeme si i prohlédnout učebny a školu." 2. „Je to dobré, protože se pořád něco mění a není to stereotyp."
Šlo o první ročník akce, která se snad stane tradicí.