Co když přijdu o práci, jak uživím rodinu? To jsou otázky, které si klade snad každý zaměstnanec v OKD. Firma totiž výrazně v letošním roce snižuje stavy.
Marek Síbrt, mluvčí OKD, a.s.: „V roce 2015 plánuje společnost OKD vytěžit 7,8 milionů tun uhlí. Je to zhruba o 800 tisíc tun méně než v loňském roce. Tomu se musí přizpůsobit i počet zaměstnanců.“
Týká se to především osmi stovek horníků z dodavatelských firem, 500 lidí by mělo odejít přirozenou cestou. Ke konci dubna však společnost OKD hodlá propustit dalších zhruba 250 svých kmenových zaměstnanců.
anketa, horníci: „Bojím se o práci, musel bych jít někde pryč z regionu.“ „Tady v tomto kraji už nic tak jiného, dobře placeného nesežene, aby uživil rodinu. Nedokážu si představit, že bych pracoval někde ve fabrice, stál někde osm hodin na místě a překládal nějaké plechy.“
Na jednotlivých šachtách byly vytvořeny seznamy horníků, které těžaři hodlají propustit. To se ovšem nelíbí odborářům. Na seznamech jsou totiž například mladí perspektivní havíři.
Jaromír Pytlík, předseda Sdružení hornických odborů OKD: „V žádném případě nemůžeme dopustit to, aby se propustil horník, který splňuje všechny předpoklady. Navíc se tam objevila i jména, o kterých si myslíme, že se jedná o diskriminaci kvůli zdravotního stavu.“
Odboráři chtějí, aby odešlo více lidí z dodavatelských firem. Připraveni jsou se bránit i soudní cestou. V současné době probíhají oboustranná jednání. Těžaři jsou si vědomi dopadu snižování stavu pracovníků na zaměstnanost v regionu. Připravili proto program Nová šichta, jehož cílem je pomoc najít odcházejícím lidem nové uplatnění na trhu práce.