Karvinská radnice svůj souhlas se stavbou spalovny, která má likvidovat odpady z celého Moravskoslezského kraje, váže na desítky konkrétních podmínek.
Šárka Swiderová, mluvčí MMK: "Ty sekundární požadavky jsou výrazná úleva ekologii i městu. Čili výrazná dotace do životního prostředí a výstavba obchvatu."
Ministerští úředníci už přesto vydali souhlas se studií EIA, která posuzuje vliv spalovny na životní prostředí. Nepřihlíží přitom k námitkám, které vznesla například Stonava, že nejdříve musejí být odstraněny staré zdroje znečištění.
Ondřej Feber (Nestraníci), starosta Stonavy: "Nedávají garance, že by Dallkia měla omezit či zastavit výrobu tepla a tedy znečišťujících látek. Naopak se uvádí další využití tepla, čili je to úmyslně zmatečné a je to hanba pro Ministerstvo životního prostředí."
Ministerští úředníci se brání tím, že souhlasné stanovisko není rozhodnutím o stavbě spalovny, že jen slouží jako podklad pro následující územní a stavební řízení. A to karvinský magistrát investorovi nehodlá dát zadarmo.
Šárka Swiderová, mluvčí MMK: "Investor určitě zahájí vyřizování kolem stavby, ale my jsme ti, kteří mohou tu stavbu zablokovat, když nebudou splněny naše požadavky. A to pořád platí."
Ondřej Feber (Nestraníci), starosta Stonavy: "Pokud to Karviná myslí vážně, budu jen rád. Stonava na svém stanovisku bude trvat a bude dělat vše, aby nedošlo ke kumulaci zdrojů znečištění spolu s tímto novým."
To si uvědomuje i ministerstvo. Proto prý bude trvat například na tom, aby byl po zprovoznění spalovny snížen výkon Teplárny Karviná případně Teplárny ČSA. Autoři studie EIA ve svém posudku doslova uvádějí, že se provoz spalovny komunálního odpadu projeví z hlediska emisí do ovzduší pozitivně a přispěje k řešení kritické situace odpadového hospodářství kraje.