Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

ZZS prokázala při povodních vysokou profesionalitu. Pacienty zachraňovali i z vrtulníku

Celý MS kraj |  | Magazín 112

Zdravotnická záchranná služba byla při zvládání povodní v minulých dnech jednou z klíčových složek Integrovaného záchranného systému MS kraje. Pozemní posádky prováděly evakuaci i akutní zásahy a vrtulník létal do zcela odříznutých oblastí. Aktivován byl i traumatologický plán.

David Holeš, náměstek ředitele, ZZS MS kraje: "Zdravotnická záchranná služba spolupracovala po celou dobu stavu nouze a vyhlášeného traumatologie svého plánu se všemi ostatními složkami integrovaného záchranného systému a vedení kraje. Pan ředitel doktor Roman Gřegoř chodil na všechna jednání krizového štábu a koordinoval pomoc s ostatními složkami. Proto jsme již v sobotu 14. září aktivovali traumatologický plán záchranné služby, kdy jsme posílili výjezdové prostředky o sedm skupin středně zdravotnických a tři skupiny s lékařem. Museli jsme logisticky zvažovat a třeba v oblasti Bruntálska a Krnovská jsme umístili i posádku do Karlovic, protože jsme věděli, že obec bude zanedlouho zcela odříznuta od pomoci pozemní cestou. Také v oblasti Krnova jsme posilovali prostředky, proto jsme jednotky rozdělili na pravou a levou stranu řeky. Následně, když došlo k zaplavení a vlastně výpadku krnovské nemocnice, tak jsme intenzivně pomáhali s transportem hlavně těžce nemocných pacientů. V neděli jsme letecky transportovali tři pacienty z oddělení ARO na umělé plicní ventilaci a jedno měsíční dítě. O tyto pacienty se nebylo možno postarat v nemocnici, která byla bez elektrického proudu, bez pitné vody a byla zcela odříznuta od jakékoliv pomoci. Celý zásah komplikovaly i výpadky signálu mobilních telefonů, kdy i pro naše jednotky bylo komplikované spojení. Ale my jsme na tyto situace připraveni a komunikujeme prostřednictvím vlastní radiové sítě. Když došlo k výpadku té radio sítě, tak jsme museli použít vlastní elektrocentrály, které jsou určeny právě k zajištění elektrické energie, ať už na zatopených základnách, anebo právě k podpoře té infrastruktury, abychom se byli schopni s našimi posádkami spojit." 
"V průběhu soboty a neděle, kdy došlo k zvýšenému počtu volání na tísňovou linku pacientů, kteří měli akutní zdravotní problém a byli v odříznutých oblastech, jsme využili i vrtulník letecké záchranné služby, který jako jediný je schopný dostat zdravotnickou posádku přímo na místo do zaplaceného domu a v průběhu neděle jsme prováděli i 4 evakuace ze zatopených domů, kde nebylo možno ani s pomocí člunů nebo s využitím techniky Hasičského záchranného sboru se k těm pacientům, kteří mají akutní zdravotní problém, dostat."
"Byli jsme nuceni vyzvedávat pacienty, kteří měli podezření na cévní mozkovou příhodu, případy náhle vzniklé dušnosti a po spuštění lékaře přímo do zatopeného domu a ošetření se pacient pomocí palubního jeřábu vyprostil ze zasažené oblasti a transportoval do zdravotnického zařízení. Zaregistrovali jsme v těch nejrizikovějších dnech zvýšený počet hovorů na linku tísňového volání. Jednalo se standardně o pacienty, kteří měli akutní zdravotní problémy, ale i pacienty, kterým se chronicky zdravotní stav zhoršil vlivem extrémní stresové situace. Proto jsme koordinovali i první psychickou pomoc a byli jsme schopni pomoct pacientům, kteří potřebovali akutně, ať už zaléčit anebo převézt do nemocnice."
"V rámci přípravy na hromadná neštěstí jsme aktivovali i naše vycvičené týmy pro speciální činnosti. Využili jsme i velkokapacitní vozidlo, které je schopno ošetřit a transportovat deset pacientů najednou a hlavně má průjezdnost až do výšky jednoho metru, což je vlastně dvojnásobná průjezdnost, proti běžným sanitním vozidlům. Toto vozidlo působilo v průběhu minulého týdne v oblasti Krnova, Opavy a následně i v oblasti zatopené části Ostravy. Týmy koordinovaly a ošetřovaly i evakuované pacienty, kteří byli následně evakuováni třeba jinými prostředky. Zajišťovala se první základní pomoc."
David Koudelka, vedoucí lékař Letecké záchranné služby ZZS MS kraje: "Ty katastrofální povodně samozřejmě prověřily i leteckou záchrannou službu, která se již od počátku těch povodní účastnila zásahu v místech, kde nebylo možné dojet sanitkou. Pak samozřejmě v těch zásazích pokračovala, protože docházelo k odříznutí některých posádek a lokalit velkou vodou, takže se podílela i na zásazích, kde byli lidé nemocní kriticky, akutně nebo nijak zranění nebyli, ale nikdo nebyl schopný se tam dostat. V té další fázi, kdy docházelo i k výpadkům elektrické energie, například v nemocnici v Krnově, kde byli pacienti napojeni na umělou plicní ventilaci a potřebovali elektrickou energii, se účastnili i transportu těchto kriticky nemocných pacientů do okolních nemocnic. Mezi těmi transporty, to bylo v neděli 15.9., kdy letecká záchranka byla prakticky od rána ve vzduchu,  se také podílela na zásazích u nemocných, kam se pozemní posádka nedostala. Byly to lokality na Bruntálsku, Osoblažsku a Krnovsku, kde u nemocných zasahovali pomocí palubního jeřábu, kterým může posádka dostat lékaře přímo na místo zásahu, ale také transportovat evakuovat toho pacienta z nepřístupného terénu. Tento jeřáb jsme v neděli použili vícekrát. Pomohli jsme tak pacientům s interními chorobami a předali je buď pozemním posádkám, anebo je předali přímo do nemocnice."
"Ten palubní jeřáb jsme v letošním roce už použili 25 krát. To je navýšení oproti průměru v loňských letech, kdy za celý rok to bylo 20 použití. Samozřejmě je to speciální činnost, na kterou ten tým je vyškolen pravidelným cvičením. Palubní jeřáb ze zdravotnických leteckých záchranných služeb používají dvě stanoviště, a to Olomouc, Ostrava. My musíme říct, že opravdu palubní jeřáb je elegantní a rychlá metoda, jak se k pacientovi dostat a jak ho transportovat z nepřístupného místa. Podíleli jsme se na zásazích, kdy lidé byli nějakým způsobem ohroženi na zdraví nebo životě. To znamená, zasahovali jsme u pacientů, kteří byli nemocní akutně, kriticky nebo nějakým způsobem zranění. Tam jsme se k nim dostávali na jeřábu a transportovali jsme je k pozemním posádkám anebo do nemocnic. V průběhu povodní narostl o sto procent počet vzletů letecké záchranky oproti minulým letům."
Nahlásit chybu


K tématu

ZZS prokázala při povodních vysokou profesionalitu. Pacienty zachraňovali i z vrtulníku

Zdravotnická záchranná služba byla při zvládání povodní v minulých dnech jednou z klíčových složek Integrovaného záchranného systému MS kraje. Pozemní posádky prováděly evakuaci i akutní zásahy a vrtulník létal do zcela odříznutých oblastí. Aktivován byl i traumatologický plán.

Žena se po 15 letech setkala u vrtulníku se svými zachránci. Přežila těžkou nehodu ve Stonavě

24. března 2025 12:12 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka | Magazín 112

Bude to 15 let od chvíle, kdy se ve Stonavě na Karvinsku stala velmi vážná nehoda dvou osobních vozů. Řidička jednoho z nich přežila díky profesionálnímu zásahu zdravotníků, kteří ji stabilizovali a transportovali do nemocnice. Nyní se s nimi znovu setkala a neobešlo se to bez slz.

Letečtí záchranáři pomáhali turistce v Beskydech. Spadla ze skalního srázu

29. října 2024 9:55 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka | Magazín 112

Letecká záchranná služba MS kraje měla o prodlouženém víkendu napilno. V nepřístupném terénu v Beskydech se totiž zranila turistka a bylo potřeba ji co nejšetrněji dopravit do nemocnice. Na její záchraně se podílela samozřejmě i horská služba.


Kampaň Kapka z Ráje pro Karvinsko přilákala dárce krve z karvinského magistrátu a městských institucí

V Karviné darovali krev zástupci města a městských institucí, aby pomohli rozšířit povědomí o potřebnosti dárcovství krve a aktuálním nedostatku této vzácné tekutiny.

Moravskoslezský kraj nabízí seniorům, dětem i studentům mimořádnou slevu na jízdném

Včera 18:24 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Polovinu nákladů na jízdné veřejnou dopravou budou moci nově získat zpět senioři, děti a studenti v Moravskoslezském kraji. 1 července bude spuštěn projekt Moravskoslezské cestovné, který je určen všem, kteří si kupují elektronické dlouhodobé jízdenky ODIS. Kraj na to vyčlenil 75 milionů korun.

Nové pumptrackové hřiště funguje v Bělském Lese už rok

Pumptrackové hřiště v Bělském Lese slaví své první výročí. Už rok nabízí tato moderní dráha vyznavačům kol, skateboardů i koloběžek prostor pro zábavu, sport a aktivní odpočinek.

Wolfram potrápil školáky vytrvalostním během

Do letošního 8. ročníku branně vědomostní soutěže Wolfram se v rámci kraje zapojilo rekordních 152 základních a středních škol. Jedno z oblastních kol se opět konalo v Čeladné. Soupeřilo tu 17 družstev.

Na Masarykově náměstí odstartovali běžci čtvrtého ročníku závodu POHO50

Závod POHO50 se uskutečnil za ukázkového počasí a vřelé atmosféry. Letošní padesátikilometrový rekord padl za časovou bilanci kolem tří a čtvrt hodiny.


MŠ Oty Synka se rozloučila s předškoláky. Děti byly pasovány na školáky

Mateřské školy v Ostravě-Porubě se před letními prázdninami rozloučily s budoucími prvňáčky. Slavnostní akci si pro své předškoláky připravila také školka Oty Synka.

V Ostravě se uskutečnil už 6. ročník závodů Colliery Made Games. Utkalo se v něm 140 atletů

V Ostravě se uskutečnil už 6. ročník závodů Colliery Made Games. Poměřili v nich síly nejen týmy a jednotlivci, ale také děti a hendikepovaní, Závody byly testem všech modalit, které CrossFit nabízí.

Žena si půjčila od rodiny i u banky a chtěla zhodnotit 5 milionů. Poslala je podvodníkům

Včera 10:37 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Žena z Novojičínska reagovala na reklamu na internetu nabízející vysoké zhodnocení peněz. Vybrala své úspory, půjčila si u rodiny a poprvé v životě si vzala i půjčku u banky. Celkem poslala podvodníkům téměř 5 milionů korun. Policisté v kraji bijí na poplach. Letos už evidují přes 200 lidí, kteří takto naletěli podvodníkům a dohromady přišli o více než 70 milionů korun.

Školáci z Frýdku-Místku obsadili třetí místo v Česku ve výzvě 10 tisíc kroků

Žáci 5. základní školy ve Frýdku-Místku si připsali mimořádný úspěch. V celorepublikové jarní výzvě 10 tisíc kroků totiž skončili v rámci své kategorie na 3. místě. Do projektu se zapojilo 29 žáků, kteří dohromady urazili úctyhodných více než 7 tisíc kilometrů.

EPC projekty jsou ve Studénce vidět na každém rohu, nové je osvětlení a vznikají fotovoltaiky

Realizace EPC projektu ve Studénce už je vidět na více místech. Téměř v celém městě je nové veřejné osvětlením, na střechách budov se rýsuje fotovoltaika a úsporná opatření jsou i uvnitř zimního stadionu.

Uzavření černouhelného dolu se blíží, horníci odcházejí a hledají novou práci

Definitivní konec těžby černého uhlí, který nastane v příštím roce, se už nyní začíná projevovat na pracovním trhu. Někteří horníci v těchto dnech nastupují na poslední směny a následně si hledají novou práci.

Cyklista spadl ze srázu a těžce se zranil. Hledali ho hasiči, záchranáři, policisté i dron

23. června 2025 7:51 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Sjel z cesty, spadl ze srázu a doslova zmizel neznámo kam. Do hledání cyklisty na Opavsku se následně zapojili hasiči, policisté i záchranáři. Nakonec ho našli v hloubce 35 metrů. S těžkým zraněním a v ohrožení života byl vrtulníkem přepraven do nemocnice.

Zraněnou turistku museli záchranáři vytahovat do vrtulníku na laně

22. června 2025 20:29 | Celý MS kraj | Libor Běčák

V neděli 22. června, deset minut po osmé hodině ranní, byli letečtí záchranáři posláni k devětatřicetileté ženě, která si v terénu beskydských hor zranila dolní končetinu.

Na D48 u Loučky se srazila dvě auta, ženu transportoval vrtulník do ostravské nemocnice

22. června 2025 10:50 | Celý MS kraj | Libor Běčák

V sobotu večer došlo na dálnici D48 na úrovni Loučky u Nového Jičína ke střetu dvou osobních automobilů. Při nehodě utrpěla vážná zranění jednašedesátiletá žena, další tři ženy byly zraněny středně těžce.

MS kraj schválil novou koncepci kvality sociálních služeb

21. června 2025 9:02 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Moravskoslezský kraj bude zlepšovat dostupnost a kvalitu sociálních služeb podle nově schválené koncepce. Strategický dokument navazuje na předchozí plán z roku 2008 a reflektuje aktuální potřeby společnosti i klientů sociálních služeb.

Po tramvajích, autobusech i autech střílel zdrogovaný kriminálník

20. června 2025 13:46 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Podle očekávání netrvalo dlouho a policistům se podařilo odhalit, dopadnout a vyslechnout přiznání střelce, který pálil po tramvajích a autobusech v ostravských ulicích a také autech v jiných částech regionu. 28letý kriminálník střílel z airsoftové zbraně, a to patrně pod vlivem drog.

ZZS prokázala při povodních vysokou profesionalitu. Pacienty zachraňovali i z vrtulníku
Vydáno 26. září 2024 13:47, Celý MS kraj, Tomáš Kořistka
Zdravotnická záchranná služba byla při zvládání povodní v minulých dnech jednou z klíčových složek Integrovaného záchranného systému MS kraje. Pozemní posádky prováděly evakuaci i akutní zásahy a vrtulník létal do zcela odříznutých oblastí. Aktivován byl i traumatologický plán.

David Holeš, náměstek ředitele, ZZS MS kraje: "Zdravotnická záchranná služba spolupracovala po celou dobu stavu nouze a vyhlášeného traumatologie svého plánu se všemi ostatními složkami integrovaného záchranného systému a vedení kraje. Pan ředitel doktor Roman Gřegoř chodil na všechna jednání krizového štábu a koordinoval pomoc s ostatními složkami. Proto jsme již v sobotu 14. září aktivovali traumatologický plán záchranné služby, kdy jsme posílili výjezdové prostředky o sedm skupin středně zdravotnických a tři skupiny s lékařem. Museli jsme logisticky zvažovat a třeba v oblasti Bruntálska a Krnovská jsme umístili i posádku do Karlovic, protože jsme věděli, že obec bude zanedlouho zcela odříznuta od pomoci pozemní cestou. Také v oblasti Krnova jsme posilovali prostředky, proto jsme jednotky rozdělili na pravou a levou stranu řeky. Následně, když došlo k zaplavení a vlastně výpadku krnovské nemocnice, tak jsme intenzivně pomáhali s transportem hlavně těžce nemocných pacientů. V neděli jsme letecky transportovali tři pacienty z oddělení ARO na umělé plicní ventilaci a jedno měsíční dítě. O tyto pacienty se nebylo možno postarat v nemocnici, která byla bez elektrického proudu, bez pitné vody a byla zcela odříznuta od jakékoliv pomoci. Celý zásah komplikovaly i výpadky signálu mobilních telefonů, kdy i pro naše jednotky bylo komplikované spojení. Ale my jsme na tyto situace připraveni a komunikujeme prostřednictvím vlastní radiové sítě. Když došlo k výpadku té radio sítě, tak jsme museli použít vlastní elektrocentrály, které jsou určeny právě k zajištění elektrické energie, ať už na zatopených základnách, anebo právě k podpoře té infrastruktury, abychom se byli schopni s našimi posádkami spojit." 
"V průběhu soboty a neděle, kdy došlo k zvýšenému počtu volání na tísňovou linku pacientů, kteří měli akutní zdravotní problém a byli v odříznutých oblastech, jsme využili i vrtulník letecké záchranné služby, který jako jediný je schopný dostat zdravotnickou posádku přímo na místo do zaplaceného domu a v průběhu neděle jsme prováděli i 4 evakuace ze zatopených domů, kde nebylo možno ani s pomocí člunů nebo s využitím techniky Hasičského záchranného sboru se k těm pacientům, kteří mají akutní zdravotní problém, dostat."
"Byli jsme nuceni vyzvedávat pacienty, kteří měli podezření na cévní mozkovou příhodu, případy náhle vzniklé dušnosti a po spuštění lékaře přímo do zatopeného domu a ošetření se pacient pomocí palubního jeřábu vyprostil ze zasažené oblasti a transportoval do zdravotnického zařízení. Zaregistrovali jsme v těch nejrizikovějších dnech zvýšený počet hovorů na linku tísňového volání. Jednalo se standardně o pacienty, kteří měli akutní zdravotní problémy, ale i pacienty, kterým se chronicky zdravotní stav zhoršil vlivem extrémní stresové situace. Proto jsme koordinovali i první psychickou pomoc a byli jsme schopni pomoct pacientům, kteří potřebovali akutně, ať už zaléčit anebo převézt do nemocnice."
"V rámci přípravy na hromadná neštěstí jsme aktivovali i naše vycvičené týmy pro speciální činnosti. Využili jsme i velkokapacitní vozidlo, které je schopno ošetřit a transportovat deset pacientů najednou a hlavně má průjezdnost až do výšky jednoho metru, což je vlastně dvojnásobná průjezdnost, proti běžným sanitním vozidlům. Toto vozidlo působilo v průběhu minulého týdne v oblasti Krnova, Opavy a následně i v oblasti zatopené části Ostravy. Týmy koordinovaly a ošetřovaly i evakuované pacienty, kteří byli následně evakuováni třeba jinými prostředky. Zajišťovala se první základní pomoc."
David Koudelka, vedoucí lékař Letecké záchranné služby ZZS MS kraje: "Ty katastrofální povodně samozřejmě prověřily i leteckou záchrannou službu, která se již od počátku těch povodní účastnila zásahu v místech, kde nebylo možné dojet sanitkou. Pak samozřejmě v těch zásazích pokračovala, protože docházelo k odříznutí některých posádek a lokalit velkou vodou, takže se podílela i na zásazích, kde byli lidé nemocní kriticky, akutně nebo nijak zranění nebyli, ale nikdo nebyl schopný se tam dostat. V té další fázi, kdy docházelo i k výpadkům elektrické energie, například v nemocnici v Krnově, kde byli pacienti napojeni na umělou plicní ventilaci a potřebovali elektrickou energii, se účastnili i transportu těchto kriticky nemocných pacientů do okolních nemocnic. Mezi těmi transporty, to bylo v neděli 15.9., kdy letecká záchranka byla prakticky od rána ve vzduchu,  se také podílela na zásazích u nemocných, kam se pozemní posádka nedostala. Byly to lokality na Bruntálsku, Osoblažsku a Krnovsku, kde u nemocných zasahovali pomocí palubního jeřábu, kterým může posádka dostat lékaře přímo na místo zásahu, ale také transportovat evakuovat toho pacienta z nepřístupného terénu. Tento jeřáb jsme v neděli použili vícekrát. Pomohli jsme tak pacientům s interními chorobami a předali je buď pozemním posádkám, anebo je předali přímo do nemocnice."
"Ten palubní jeřáb jsme v letošním roce už použili 25 krát. To je navýšení oproti průměru v loňských letech, kdy za celý rok to bylo 20 použití. Samozřejmě je to speciální činnost, na kterou ten tým je vyškolen pravidelným cvičením. Palubní jeřáb ze zdravotnických leteckých záchranných služeb používají dvě stanoviště, a to Olomouc, Ostrava. My musíme říct, že opravdu palubní jeřáb je elegantní a rychlá metoda, jak se k pacientovi dostat a jak ho transportovat z nepřístupného místa. Podíleli jsme se na zásazích, kdy lidé byli nějakým způsobem ohroženi na zdraví nebo životě. To znamená, zasahovali jsme u pacientů, kteří byli nemocní akutně, kriticky nebo nějakým způsobem zranění. Tam jsme se k nim dostávali na jeřábu a transportovali jsme je k pozemním posádkám anebo do nemocnic. V průběhu povodní narostl o sto procent počet vzletů letecké záchranky oproti minulým letům."
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000045146/zzs-prokazala-pri-povodnich-vysokou-profesionalitu-pacienty-zachranovali-i-z-vrtulniku