Vůbec poprvé zažili obyvatelé Stonavy Tříkrálový koncert přímo v den oslav liturgické tradice svátku Tří králů. Prvně se také kostelem sv. Máří Magdalény rozléhala Česká mše vánoční. A to z úst řady špičkových sólistů v hudebním doprovodu členů Janáčkova komorního orchestru.
Petr Šumník, dirigent Moravského divadla Olomouc: "Že zrovna dnes jsme se sešli tak, jak jsme se sešli, to považuji trošku za náhodu. Ale přesto jedna náhoda to není a to je sólista, který přednese basový part, a to je pan profesor Klemens Słowioczek, který je rodákem tady ze Stonavy a před chvíli jsem se od něj dozvěděl, že tady v tom kostele, kde zazní dnešní koncert, byl pokřtěný před několika mnoha lety. A to je pro mě zvláštní a naprosto vzácná příležitost spolupracovat s podobnou osobností."
Klemens Słowioczek, stonavský rodák: "Já jsem ten starý ovčák, který bude vzbuzen a který všechno potom organizuje. Nu proč mi nedáš spaní pokoje. A jdeme do Betléma."
Jakub Jan Ryba byl českým hudebním skladatelem, sběratelem lidových písní z konce osmnáctého století. Česká mše vánoční patří k jeho nejpopulárnějším skladbám.
Petr Šumník, dirigent Moravského divadla Olomouc: "Jakub Jan Ryba napsal mši. Mše je, myslím, katolická, protože pro katolický kostel byla složena. Mše je latinská. Má svoje části a ty části mají svůj text předem stanovený a pevný. Jakub Jan Ryba nepoužívá latinu, používá češtinu, což je velká zvláštnost, protože čeština se v katolických kostelech začala používat až po druhém vatikánském koncilu a ten byl v 60. letech 20. století. Takže v tomto případě Ryba předběhl dobu o 180 let, což je úžasné. Tak to je jedna věc a druhá záležitost - říkám mše, ale Ryba nezpracovává text mše, ale jsou to v podstatě takové pastorely, nebo lidové zpěvy. Ale on se přesto rozhodl, že to nazve mše. Takže je to takové trošku v tom názvu nesourodé, ale myslím, že to vůbec nevadí, protože kdyby to vadilo, tak ta mše nebude tak populární jak je a tím pádem by se určitě nehrála tak často a s takovým ohlasem a úspěchem každý rok."
Českou mší vánoční se ve Stonavě oficiálně rozloučili s Vánocemi.
P. Roland Manowski, duchovní správce stonavské farnosti: "Zrovna tato slavnost sjednocuje všechny křesťany. Katolíky, protestanty, tak i pravoslavné, protože má velký biblický základ. Jak probíhá? Nejdůležitější je vždycky účast na mši svaté, během které se světí zlato, kadidlo a myrha. A také křídu, kterou označuje naše příbytky. A posvěcuje se také voda, o které se říká, že všechno s božím požehnáním posvěcuje."
V kostele sv. Maří Magdalény samozřejmě nechyběly ani jesličky se soškami Tří králů.