Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Eko magazín: Ostravská zoo podporuje program na záchranu slonů

Celý MS kraj |

Ostravská zoo se aktivně podílí na záchranných projektech, je to další cesta, kterou představuje živočišnou říši a zároveň pomáhá. V roce 2014 se tam narodilo v pořadí už třetí sloní mládě. Od začátku chovatelé řešili složité zdravotní problémy a tehdy vznikla myšlenka zapojení se do záchranného programu.

Obřího chobotnatce ohrožuje celá řada nemocí, ale největší pohromou je sloní herpes virus. Ten častěji postihuje slony indické, ale objevuje si i u afrických. Onemocněním trpí mladá zvířata do sedmi let věku, anebo oslabení a vystresovaní jedinci, bohužel často končí smrtí. Zkušenost s ním mají i v ostravské zoo, která chová slony už desítky let. 

"Sloní Herpes virus je celý komplex nemocí, už bylo popsáno osm typů. Virus dále mutuje a dá se říci, že to není postrach jen pro zoologické zahrady, ale i pro slony v přírodě, o to je ta situace kritičtější,” dodává Jana Pluháčková, která pracuje jako zoolog slonů a primátů v ostravské zoo.

Vědci se snaží odkrýt, co nástup likvidačního viru spouští, bohužel zatím bez úspěchu. Není k dipozici účinná léčba ani vakcína. Naděje tady ale stále je, protože v některých zoologických zahradách se podařil herpes virus úspěšně překonat. Odborníci však o těchto případech hovoří jako o štěstí anebo o náhodné směsi a kombinaci léků, která zabrala. Nikdo ale zatím nedokáže s určitostí říct co funguje a co ne. V ostravské zoo herpes zabil dvouleté mládě. Malá samička měla od narození problémy s příjmem potravy, místo mateřského mléka pila umělou speciálně vytvořenou náhražku a její odchov byl komplikovaný. “Dopoledne normálně přijímala potravu. Odpoledne, během cvičení normálně komunikovala, ale potom když následovala svou matku, tak si několikrát lehla. Zhoršilo se jí dýchání a potom během asi půl hodiny zemřela,” popisuje situaci ošetřovatel slonů Pavel Zvolánek. “Bohužel se potvrdilo to, čeho jsme se obávali. Sumitra uhynula na virové onemocnění způsobené herpes virem,“ doplnilThomas Hildebrandt z berlínského institutu pro výzkum slonů.

Virus se přenáší z chlupů na chobotu na horní patro, stačí jedna oděrka a dostane se do krevního oběhu. Pak napadá srdce a další vnitřní orgány zvířete, které uhyne na vnitřní krvácení. Nemoc ohrožuje hlavně slůňata a objevuje se v okamžiku, kdy jsou odstavena od mateřského mléka. Dospělí sloni s ním už problém nemívají, i když ho v sobě mají. Mezi ostravskými slony vyrůstají aktuálně dvě mláďata, šestiletá Rashmi a letos narozený Chandru. I přestože jsou oba zdraví a prospívají, chovatelé nemohou vyloučit, že herpes nezaútočí.

"Sloní samec Chandru narozený 8. 7. 2017 prospívá velmi dobře, vše probíhá standardním způsobem, samice je klidná a nechá ho dostatečně napít. Chandru intenzivně pozoruje své okolí a snaží se kopírovat chování své matky a zkouší i pevnou stravu. Nicméně je důležité říct, že přestože mládě prospívá, je kojeno a je tak mnohem více chráněno, i tak se může stát, že ho zasáhne smrtící herpes virus,” popisuje nový přírůstek ostravské zoo zooložka Pluháčková. Také proto ostravská zoo iniciovala sbírku I slůňata stůňou. Vybrané peníze, poslouží jako příspěvek na výzkum sloního herpesu v berlínském institutu, kam už prvních 500 tisíc korun zoo zaslala.

"Ostravská zoo se nezaměřuje jen na chov slonů, ale svou pozornost soustřeďuje i na slony ve volné přírodě. Na podporu jejich přežití pořádá řadu speciálních akcí, říká Šárka Nováková, mluvčí ZOO Ostrava. Například letos během prázdnin návštěvníci do speciálních košů odkládali nepotřebné oblečení. Výtěžek z prodeje pak poslouží na potírání nelegálního lovu chráněných živočichů. Prodej jedné tašky odevzdaného oblečení zajistí potravu pro speciální psí tým, který pátrá po pytlácích.

“Sloni afričtí jsouU indických slonů je velkým problémem nejen pytláctví, ale zejména úbytek jejich přirozeného prostředí. K dispozici už tak díky lidské činnosti mají pouze 5% původní plochy a ve volné přírodě jich žije jen okolo 40 tisíc. do počtu na tom lépe, jejich populace se pohybuje okolo šesti set tisíc. Obývali původně celou Afriku, v poslední době je ale velkým problémem vedle pytláctví také zábor půdy,” povzdechla si mluvčí ZOO Nováková. U indických slonů je velkým problémem nejen pytláctví, ale zejména úbytek jejich přirozeného prostředí. K dispozici už tak díky lidské činnosti mají pouze 5% původní plochy a ve volné přírodě jich žije jen okolo 40 tisíc.

Nahlásit chybu


K tématu

Ostravská zoo láká návštěvníky na levnější mimosezónní vstupné

26. listopadu 2023 17:46 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Příznivé počasí láká k návštěvě Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava i v tomto období. Od začátku listopadu mohou lidé navíc využít i mimosezónní slevy na vstupném, které potrvají až do konce března příštího roku.

Vánoční stromky obohatí jídelníček zvířat v Zoo Ostrava. Lvům slouží jako hračky

7. ledna 2024 11:26 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Už před Vánocemi mohli chovatelé v ostravské zoologické zahradě zpestřit jídelníček některým zvířatům vánočními stromky z hobby marketu, které byly poškozené, a tedy neprodejné. Po Vánocích pak zoo získala další stromky, které prodejcům a zahradnictvím zbyly.

Pár čájí obojkových v Zoo Ostrava po 10 letech odchoval nevlastní mládě

16. prosince 2023 16:35 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostravská zoologická zahrada chová čáje obojkové od roku 2000. Poprvé chovný pár těchto jihoamerických ptáků úspěšně zahnízdil před deseti lety, kdy odchoval jednoho potomka. Od té doby se ptáci o hnízdění pokoušeli, ale nedařilo se jim. Až v letošním roce úspěšně odchovali další mládě. Nebylo ale jejich vlastní, nýbrž adoptované. Ptačí rodiče i chovatelé tak mohli získat další cenné zkušenosti.


Bezpečnostní stojany používají cyklisté špatně, kolo se dá lehce odcizit

Kamerový systém v Karviné vytrasoval cestu zloděje kola. Pachatel byl dopaden a jeho činem se zabývají policisté. Podle strážníků by ale k podobným krádežím nemuselo vůbec docházet, pokud by cyklisté využívali bezpečnostní stojany ve městě správným způsobem.

Změna ve třídění odpadu ve Studénce nastane na jaře

22. listopadu 2024 13:48 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Třídění odpadu ve Studénce bude snadnější. Domácnosti z rodinných domů dostanou v příštím roce zdarma vlastní popelnice na plast a papír - začne tu fungovat systém door to door.

Tragický incident na tramvajové zastávce v Ostravě, zemřel 32letý muž

22. listopadu 2024 21:49 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Ostravští kriminalisté se zabývají okolnostmi tragického incidentu, ke kterému došlo dnes krátce před 18. hodinou na ulici Horní v Ostravě. Podle předběžných informací se 32letý muž pokoušel dostat do přijíždějící tramvaje, přitom však upadl pod její kola.

Americký developer představil novinářům projekt průmyslové zóny v Karviné

Včera 12:13 | Karviná | Tomáš Tikal | Karvinský expres

Americká developerská společnost spolu se zástupci MS kraje představila podobu plánované průmyslové zóny v Karviné. Moderní průmyslová zóna o velikosti 330 tisíc metrů čtverečních by měla po dokončení přinést Karvinsku 4500 nových pracovních míst.

Obce ovlivněné těžbou získaly od Nadace OKD 20 milionů korun

Společnost OKD poskytla už podruhé své nadaci mimořádný finanční dar ze svého zisku. I tentokrát si peníze rozdělí sedm měst a obcí na Karvinsku, které jsou ovlivněny těžbou. Patří mezi ně opět i Karviná.

Speciální systém COBRA pomohl uhasit požár střechy v Rychvaldu

22. listopadu 2024 16:42 | Rychvald | Lukáš Zavadil

Požár střechy rodinného domu v Rychvaldu na Karvinsku způsobil škodu za 800 tisíc korun. K zásahu vyjíždělo pět jednotek hasičů, kteří díky rychlému zásahu uchránili majetek v hodnotě 2 milionů korun. Při hašení byl využit unikátní systém COBRA, který hasičům umožnil efektivní zásah přímo v ohnisku požáru.

Moravskoslezský kraj přikryla sněhová peřina. Po víkendu ale sníh zase roztaje

Moravskoslezský kraj přes noc přikryla sněhová peřina. Ráno si tak možná někteří lidé zanadávali, že musí odhrabávat auto, ale děti byly jistě nadšené. Silničáři hlavní tahy zprůjezdnili ještě v průběhu noci. Podle meteorologů by měl po víkendu sníh zase roztát.

O školení v první pomoci byl v havířovské nemocnici velký zájem

22. listopadu 2024 16:03 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Havířovská nemocnice uspořádala školení první pomoci, na kterém si účastníci osvojili postupy resuscitace a ošetření úrazů. Pod vedením odborníků si vyzkoušeli, jak správně stlačovat hrudník, kdy zahájit umělé dýchání a jak poskytnout pomoc dětem i dospělým.

Tragický požár v Ostravě: policisté evakuovali 16 lidí, hasiči našli v bytě mrtvého muže

22. listopadu 2024 9:18 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Dramatické chvíle zažili obyvatelé domu na ulici Smirnovova v Ostravě-Zábřehu. Noční požár bytu si tam vyžádal evakuaci šestnácti lidí, včetně malého dítěte. Zasažený byt hasiči prohledali a nalezli zde muže bez známek života.

Úzká a frekventovaná silnice na Mezidolí v Havířově se dočká chodníku

22. listopadu 2024 10:38 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Radnice v Havířově zahájila výstavbu dlouho očekávaného chodníku na ulici Mezidolí. Stavba zahrnuje i osvětlení, odvodnění i přeložky nízkého napětí a má být dokončena v srpnu příštího roku. Vše ale bude záležet na počasí.

Muž obviněný z krádeží a sprejování v Karviné čelí až pěti rokům vězení

21. listopadu 2024 13:08 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Třiatřicetiletý muž byl obviněn z pěti skutků majetkového charakteru a vandalismu, kterých se měl dopustit od března do září letošního roku v Karviné. Škoda způsobená krádežemi, poškozením majetku a vandalismem dosáhla téměř 300 tisíc korun. Muži hrozí až pět let vězení. Jeho jednatřicetiletý společník čelí obvinění z vloupání a hrozí mu až tři roky vězení.

Pádem ze střechy si muž v Ostravě přivodil těžká zranění

21. listopadu 2024 11:33 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Z výšky odpovídající 4. patru spadl v úterý večer muž, který v Mariánských Horách pracoval na střeše. Záchranáři ho museli na místě uvést do umělého spánku, zafixovat a převézt na urgentní příjem fakultní nemocnice.

Vedení MS kraje poděkovalo složkám IZS za zásahy a pomoc při povodních

21. listopadu 2024 11:02 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová | Jesenický expres

Poprvé a naposledy po zářijových povodních v neděli vyjel parní vlak na Osoblažské úzkokolejce. Vypraven byl čistě pro členy IZS, kteří při povodních pomáhali ze všech sil. Zachraňovali jak lidské životy, tak jejich obydlí.

Pytláci mořských želv byli odsouzeni díky spolupráci Zoo Liberec a ZOO Ostrava

21. listopadu 2024 8:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pytláci mořských želv v Indonésii byli odsouzeni na dva a půl roku vězení díky zásahu ochránců přírody, na kterém se podíleli i zoologové z českých zoologických zahrad v Liberci a Ostravě. Zásah proběhl v souostroví Pulau Banyak, kde čeští odborníci dlouhodobě spolupracují s indonéskými kolegy na ochraně ohrožených mořských želv.

CISO ocenilo medailisty a národní rekordmany

21. listopadu 2024 8:43 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Regionální zprávy POLAR

Centrum individuálních sportů Ostrava podporuje reprezentanty v individuálních sportech v MS kraji a tato podpora se vyplatila i v roce 2024. Na slavnostním setkání tak CISO mohlo ocenit ty nejúspěšnější.

Eko magazín: Ostravská zoo podporuje program na záchranu slonů
Vydáno 24. září 2017 13:24, Celý MS kraj, Renáta E. Orlíková
Ostravská zoo se aktivně podílí na záchranných projektech, je to další cesta, kterou představuje živočišnou říši a zároveň pomáhá. V roce 2014 se tam narodilo v pořadí už třetí sloní mládě. Od začátku chovatelé řešili složité zdravotní problémy a tehdy vznikla myšlenka zapojení se do záchranného programu.

Obřího chobotnatce ohrožuje celá řada nemocí, ale největší pohromou je sloní herpes virus. Ten častěji postihuje slony indické, ale objevuje si i u afrických. Onemocněním trpí mladá zvířata do sedmi let věku, anebo oslabení a vystresovaní jedinci, bohužel často končí smrtí. Zkušenost s ním mají i v ostravské zoo, která chová slony už desítky let. 

"Sloní Herpes virus je celý komplex nemocí, už bylo popsáno osm typů. Virus dále mutuje a dá se říci, že to není postrach jen pro zoologické zahrady, ale i pro slony v přírodě, o to je ta situace kritičtější,” dodává Jana Pluháčková, která pracuje jako zoolog slonů a primátů v ostravské zoo.

Vědci se snaží odkrýt, co nástup likvidačního viru spouští, bohužel zatím bez úspěchu. Není k dipozici účinná léčba ani vakcína. Naděje tady ale stále je, protože v některých zoologických zahradách se podařil herpes virus úspěšně překonat. Odborníci však o těchto případech hovoří jako o štěstí anebo o náhodné směsi a kombinaci léků, která zabrala. Nikdo ale zatím nedokáže s určitostí říct co funguje a co ne. V ostravské zoo herpes zabil dvouleté mládě. Malá samička měla od narození problémy s příjmem potravy, místo mateřského mléka pila umělou speciálně vytvořenou náhražku a její odchov byl komplikovaný. “Dopoledne normálně přijímala potravu. Odpoledne, během cvičení normálně komunikovala, ale potom když následovala svou matku, tak si několikrát lehla. Zhoršilo se jí dýchání a potom během asi půl hodiny zemřela,” popisuje situaci ošetřovatel slonů Pavel Zvolánek. “Bohužel se potvrdilo to, čeho jsme se obávali. Sumitra uhynula na virové onemocnění způsobené herpes virem,“ doplnilThomas Hildebrandt z berlínského institutu pro výzkum slonů.

Virus se přenáší z chlupů na chobotu na horní patro, stačí jedna oděrka a dostane se do krevního oběhu. Pak napadá srdce a další vnitřní orgány zvířete, které uhyne na vnitřní krvácení. Nemoc ohrožuje hlavně slůňata a objevuje se v okamžiku, kdy jsou odstavena od mateřského mléka. Dospělí sloni s ním už problém nemívají, i když ho v sobě mají. Mezi ostravskými slony vyrůstají aktuálně dvě mláďata, šestiletá Rashmi a letos narozený Chandru. I přestože jsou oba zdraví a prospívají, chovatelé nemohou vyloučit, že herpes nezaútočí.

"Sloní samec Chandru narozený 8. 7. 2017 prospívá velmi dobře, vše probíhá standardním způsobem, samice je klidná a nechá ho dostatečně napít. Chandru intenzivně pozoruje své okolí a snaží se kopírovat chování své matky a zkouší i pevnou stravu. Nicméně je důležité říct, že přestože mládě prospívá, je kojeno a je tak mnohem více chráněno, i tak se může stát, že ho zasáhne smrtící herpes virus,” popisuje nový přírůstek ostravské zoo zooložka Pluháčková. Také proto ostravská zoo iniciovala sbírku I slůňata stůňou. Vybrané peníze, poslouží jako příspěvek na výzkum sloního herpesu v berlínském institutu, kam už prvních 500 tisíc korun zoo zaslala.

"Ostravská zoo se nezaměřuje jen na chov slonů, ale svou pozornost soustřeďuje i na slony ve volné přírodě. Na podporu jejich přežití pořádá řadu speciálních akcí, říká Šárka Nováková, mluvčí ZOO Ostrava. Například letos během prázdnin návštěvníci do speciálních košů odkládali nepotřebné oblečení. Výtěžek z prodeje pak poslouží na potírání nelegálního lovu chráněných živočichů. Prodej jedné tašky odevzdaného oblečení zajistí potravu pro speciální psí tým, který pátrá po pytlácích.

“Sloni afričtí jsouU indických slonů je velkým problémem nejen pytláctví, ale zejména úbytek jejich přirozeného prostředí. K dispozici už tak díky lidské činnosti mají pouze 5% původní plochy a ve volné přírodě jich žije jen okolo 40 tisíc. do počtu na tom lépe, jejich populace se pohybuje okolo šesti set tisíc. Obývali původně celou Afriku, v poslední době je ale velkým problémem vedle pytláctví také zábor půdy,” povzdechla si mluvčí ZOO Nováková. U indických slonů je velkým problémem nejen pytláctví, ale zejména úbytek jejich přirozeného prostředí. K dispozici už tak díky lidské činnosti mají pouze 5% původní plochy a ve volné přírodě jich žije jen okolo 40 tisíc.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000009907/eko-magazin-ostravska-zoo-podporuje-program-na-zachranu-slonu