Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Eko magazín: Ostravská zoo podporuje program na záchranu slonů

  • Celý MS kraj,

Ostravská zoo se aktivně podílí na záchranných projektech, je to další cesta, kterou představuje živočišnou říši a zároveň pomáhá. V roce 2014 se tam narodilo v pořadí už třetí sloní mládě. Od začátku chovatelé řešili složité zdravotní problémy a tehdy vznikla myšlenka zapojení se do záchranného programu.

Obřího chobotnatce ohrožuje celá řada nemocí, ale největší pohromou je sloní herpes virus. Ten častěji postihuje slony indické, ale objevuje si i u afrických. Onemocněním trpí mladá zvířata do sedmi let věku, anebo oslabení a vystresovaní jedinci, bohužel často končí smrtí. Zkušenost s ním mají i v ostravské zoo, která chová slony už desítky let. 

"Sloní Herpes virus je celý komplex nemocí, už bylo popsáno osm typů. Virus dále mutuje a dá se říci, že to není postrach jen pro zoologické zahrady, ale i pro slony v přírodě, o to je ta situace kritičtější,” dodává Jana Pluháčková, která pracuje jako zoolog slonů a primátů v ostravské zoo.

Vědci se snaží odkrýt, co nástup likvidačního viru spouští, bohužel zatím bez úspěchu. Není k dipozici účinná léčba ani vakcína. Naděje tady ale stále je, protože v některých zoologických zahradách se podařil herpes virus úspěšně překonat. Odborníci však o těchto případech hovoří jako o štěstí anebo o náhodné směsi a kombinaci léků, která zabrala. Nikdo ale zatím nedokáže s určitostí říct co funguje a co ne. V ostravské zoo herpes zabil dvouleté mládě. Malá samička měla od narození problémy s příjmem potravy, místo mateřského mléka pila umělou speciálně vytvořenou náhražku a její odchov byl komplikovaný. “Dopoledne normálně přijímala potravu. Odpoledne, během cvičení normálně komunikovala, ale potom když následovala svou matku, tak si několikrát lehla. Zhoršilo se jí dýchání a potom během asi půl hodiny zemřela,” popisuje situaci ošetřovatel slonů Pavel Zvolánek. “Bohužel se potvrdilo to, čeho jsme se obávali. Sumitra uhynula na virové onemocnění způsobené herpes virem,“ doplnilThomas Hildebrandt z berlínského institutu pro výzkum slonů.

Virus se přenáší z chlupů na chobotu na horní patro, stačí jedna oděrka a dostane se do krevního oběhu. Pak napadá srdce a další vnitřní orgány zvířete, které uhyne na vnitřní krvácení. Nemoc ohrožuje hlavně slůňata a objevuje se v okamžiku, kdy jsou odstavena od mateřského mléka. Dospělí sloni s ním už problém nemívají, i když ho v sobě mají. Mezi ostravskými slony vyrůstají aktuálně dvě mláďata, šestiletá Rashmi a letos narozený Chandru. I přestože jsou oba zdraví a prospívají, chovatelé nemohou vyloučit, že herpes nezaútočí.

"Sloní samec Chandru narozený 8. 7. 2017 prospívá velmi dobře, vše probíhá standardním způsobem, samice je klidná a nechá ho dostatečně napít. Chandru intenzivně pozoruje své okolí a snaží se kopírovat chování své matky a zkouší i pevnou stravu. Nicméně je důležité říct, že přestože mládě prospívá, je kojeno a je tak mnohem více chráněno, i tak se může stát, že ho zasáhne smrtící herpes virus,” popisuje nový přírůstek ostravské zoo zooložka Pluháčková. Také proto ostravská zoo iniciovala sbírku I slůňata stůňou. Vybrané peníze, poslouží jako příspěvek na výzkum sloního herpesu v berlínském institutu, kam už prvních 500 tisíc korun zoo zaslala.

"Ostravská zoo se nezaměřuje jen na chov slonů, ale svou pozornost soustřeďuje i na slony ve volné přírodě. Na podporu jejich přežití pořádá řadu speciálních akcí, říká Šárka Nováková, mluvčí ZOO Ostrava. Například letos během prázdnin návštěvníci do speciálních košů odkládali nepotřebné oblečení. Výtěžek z prodeje pak poslouží na potírání nelegálního lovu chráněných živočichů. Prodej jedné tašky odevzdaného oblečení zajistí potravu pro speciální psí tým, který pátrá po pytlácích.

“Sloni afričtí jsouU indických slonů je velkým problémem nejen pytláctví, ale zejména úbytek jejich přirozeného prostředí. K dispozici už tak díky lidské činnosti mají pouze 5% původní plochy a ve volné přírodě jich žije jen okolo 40 tisíc. do počtu na tom lépe, jejich populace se pohybuje okolo šesti set tisíc. Obývali původně celou Afriku, v poslední době je ale velkým problémem vedle pytláctví také zábor půdy,” povzdechla si mluvčí ZOO Nováková. U indických slonů je velkým problémem nejen pytláctví, ale zejména úbytek jejich přirozeného prostředí. K dispozici už tak díky lidské činnosti mají pouze 5% původní plochy a ve volné přírodě jich žije jen okolo 40 tisíc.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy