Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Eko magazín: Ekologické investice Třineckých železáren

Celý MS kraj |

Moravskoslezský kraj má nejhorší ovzduší v zemi, to není žádná novinka. Bezesporu na tom nejsme nejlépe, ale v kraji máme i místo - Karlovu Studánku, která má nejčistší vzduch ve střední Evropě. Takový vzduch bychom měli rádi v celém regionu, ale to není možné. Je tady průmysl, který dává práci tisícovkám lidí, na druhé straně ale znečišťuje ovzduší.

Tuzemské firmy musí ve svých cenových kalkulacích počítat s náklady na ekologická opatření. Oproti polským podnikům jsou v nevýhodě, protože ty mají u Evropské unie vyjednány výjimky na limitech prašnosti i dalších ekologických opatřeních, a to do roku 2018. Navíc naši polští sousedé mají limity o něco mírnější než naše. Česká republika si totiž nastavila požadavky na ekologické limity důsledněji, než požadovala Evropská unie.

”Když jsme přemýšleli, co se dá ještě udělat pro zlepšení ovzduší v kraji, tak jsme dospěli k tomu, že je vždy co zlepšovat. Sepsali jsme dobrovolnou dohodu mezi MS krajem, Třineckými železárnami a Ministerstvem životního prostředí,” řekla Jarmila Uvírová, náměstkyně hejtmana MS kraje.

Dobrovolná dohoda by měla být podepsána v polovině října a týká se například podpory ozdravných pobytů, nadlimitního čištění silnic, výsadby zeleně a investic do technologických opatření. To vše bude směřovat ke zlepšení ovzduší v kraji. Dohody se chystá kraj postupně uzavírat s dalšími velkými znečišťovateli v kraji.

Průmysl v regionu již výrazně omezil množství emisí a investoval miliardy do instalace filtrů. Například ArcelorMittal Ostrava vypouštěl ještě před 40 lety 40 000 tun prachu – a loni toto množství snížil na 440 tun. Třinecké železárny díky investicím do ekologických opatření v roce 2016 do ovzduší vypustily historicky nejmenší množství prachu - 185 tun, zatímco v roce 2004 to bylo 1 400 tun.

”Ty největší investice začaly v roce 2013, byly dokončeny v roce 2015 a jejich efekt vidíme zejména ve snížení prašnosti. Mohou za to nové technologie, zejména na vysokých pecích, kde jsme instalovali odsávání sléváren a na ocelárně,” dodává Petra Jurásková, tisková mluvčí, Třinecké železárny – Moravia Steel.

Prach, který vzniká při výrobě oceli odsávají speciální tkaninové filtry. Jen na ocelárně jich je potřeba takové množství, že by při rozložení pokryly plochu 26 tisíc metrů čtverečních.

Třinecké železárny od roku 1996 do ekologických opatření investovaly více než 8 miliard korun. 19 projektů, které byly směřovány na snížení emisí prahu proběhly v letech 2013 – 2015 v celkové hodnotě 2,6 miliardy korun, s dotačním krytím z EU ve výši 2,3 miliardy. Roční náklady na udržení zařízení instalovaných v rámci zmíněných 19 projektů, stojí železárny 100 milionů korun ročně.

”Nejvýznamnější byly odprášení haly ocelárny, odprášení vysokých pecí anebo odprášení aglomerace č. 2, které spočívalo ve vystavění nové filtrační tkaninové stanice. Další z těch 19 projektů byly zaměřeny na menší zdroje prašnosti. Buď rovněž vybaveny na tkaninové filtry anebo jsme se zaměřovali na tzv. fungitivní emise,” doplnil Radim Klimša, vedoucí odboru životního prostředí Třineckých železáren. 

Železárny proto pořídily mobilní průmyslové vysavače, disponují čistícím a zametacím vozem, který uklízí podnikové komunikace, mlžná děla zkrápějí venkovní prašné plochy a o zachycování prachu se stará vysazená izolační zeleň.

”V roce 2016 to už byly projekty hrazeny z prostředků Třineckých železáren, jedná se o odsiření Aglomerace č. 2, vybudovali dávkování aktivního uhlí do spalin a byla dokončena generální modernizace koksárenské baterie č. 11,” doplnil Klimša. Třinecké železárny jsou na trhu už 178 let, jsou dnes hutním podnikem, který má uzavřený hutní výrobní cyklus. Ročně vyrobí 2 a půl mil. tun oceli a zaměstnávají 7000 lidí. 

Nahlásit chybu


K tématu

Hutníci z Třineckých železáren se s firmou dohodli na platech

4. února 2024 15:21 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Zatímco mnozí zaměstnanci ostravských hutí Liberty netuší, kdy a zda ještě vůbec, se vrátí do práce, jejich kolegové z Třineckých železáren mají jistotu práce a navýšení platů stvrzeno aktuálním dodatkem kolektivní smlouvy.

Umělý ostrov z vodního potrubí přilákal na Třinecko i divoké husy

25. listopadu 2023 12:51 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Vyřazené plastové potrubí a úsilí rybářů. Dvě zásadní věci, které v Třinci pomohly rozvoji biodiverzity, rybám i vodním ptákům. Uměle vytvořený ostrov přispěl k rozmnožení candátů, a dokonce poprvé v historii přilákal divoké husy. Rybáři jsou z efektu nadmíru nadšení.

Třinec přivítá mezinárodní výstavu patentů a inovací

29. března 2024 17:59 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Třinecká WERK ARENA se 12. a 13. června stane místem setkání největších technologických novinek tuzemských i zahraničních vystavovatelů. Soutěžní výstavu vynálezů, inovací a trendů v průmyslu zaměřenou na udržitelnou výrobu pořádá Česká hutnická společnost.


Bezpečnostní stojany používají cyklisté špatně, kolo se dá lehce odcizit

Kamerový systém v Karviné vytrasoval cestu zloděje kola. Pachatel byl dopaden a jeho činem se zabývají policisté. Podle strážníků by ale k podobným krádežím nemuselo vůbec docházet, pokud by cyklisté využívali bezpečnostní stojany ve městě správným způsobem.

Změna ve třídění odpadu ve Studénce nastane na jaře

22. listopadu 2024 13:48 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Třídění odpadu ve Studénce bude snadnější. Domácnosti z rodinných domů dostanou v příštím roce zdarma vlastní popelnice na plast a papír - začne tu fungovat systém door to door.

Tragický incident na tramvajové zastávce v Ostravě, zemřel 32letý muž

22. listopadu 2024 21:49 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Ostravští kriminalisté se zabývají okolnostmi tragického incidentu, ke kterému došlo dnes krátce před 18. hodinou na ulici Horní v Ostravě. Podle předběžných informací se 32letý muž pokoušel dostat do přijíždějící tramvaje, přitom však upadl pod její kola.

Americký developer představil novinářům projekt průmyslové zóny v Karviné

Včera 12:13 | Karviná | Tomáš Tikal | Karvinský expres

Americká developerská společnost spolu se zástupci MS kraje představila podobu plánované průmyslové zóny v Karviné. Moderní průmyslová zóna o velikosti 330 tisíc metrů čtverečních by měla po dokončení přinést Karvinsku 4500 nových pracovních míst.

Obce ovlivněné těžbou získaly od Nadace OKD 20 milionů korun

Společnost OKD poskytla už podruhé své nadaci mimořádný finanční dar ze svého zisku. I tentokrát si peníze rozdělí sedm měst a obcí na Karvinsku, které jsou ovlivněny těžbou. Patří mezi ně opět i Karviná.

Speciální systém COBRA pomohl uhasit požár střechy v Rychvaldu

22. listopadu 2024 16:42 | Rychvald | Lukáš Zavadil

Požár střechy rodinného domu v Rychvaldu na Karvinsku způsobil škodu za 800 tisíc korun. K zásahu vyjíždělo pět jednotek hasičů, kteří díky rychlému zásahu uchránili majetek v hodnotě 2 milionů korun. Při hašení byl využit unikátní systém COBRA, který hasičům umožnil efektivní zásah přímo v ohnisku požáru.

Moravskoslezský kraj přikryla sněhová peřina. Po víkendu ale sníh zase roztaje

Moravskoslezský kraj přes noc přikryla sněhová peřina. Ráno si tak možná někteří lidé zanadávali, že musí odhrabávat auto, ale děti byly jistě nadšené. Silničáři hlavní tahy zprůjezdnili ještě v průběhu noci. Podle meteorologů by měl po víkendu sníh zase roztát.

O školení v první pomoci byl v havířovské nemocnici velký zájem

22. listopadu 2024 16:03 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Havířovská nemocnice uspořádala školení první pomoci, na kterém si účastníci osvojili postupy resuscitace a ošetření úrazů. Pod vedením odborníků si vyzkoušeli, jak správně stlačovat hrudník, kdy zahájit umělé dýchání a jak poskytnout pomoc dětem i dospělým.

Tragický požár v Ostravě: policisté evakuovali 16 lidí, hasiči našli v bytě mrtvého muže

22. listopadu 2024 9:18 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Dramatické chvíle zažili obyvatelé domu na ulici Smirnovova v Ostravě-Zábřehu. Noční požár bytu si tam vyžádal evakuaci šestnácti lidí, včetně malého dítěte. Zasažený byt hasiči prohledali a nalezli zde muže bez známek života.

Úzká a frekventovaná silnice na Mezidolí v Havířově se dočká chodníku

22. listopadu 2024 10:38 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Radnice v Havířově zahájila výstavbu dlouho očekávaného chodníku na ulici Mezidolí. Stavba zahrnuje i osvětlení, odvodnění i přeložky nízkého napětí a má být dokončena v srpnu příštího roku. Vše ale bude záležet na počasí.

Muž obviněný z krádeží a sprejování v Karviné čelí až pěti rokům vězení

21. listopadu 2024 13:08 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Třiatřicetiletý muž byl obviněn z pěti skutků majetkového charakteru a vandalismu, kterých se měl dopustit od března do září letošního roku v Karviné. Škoda způsobená krádežemi, poškozením majetku a vandalismem dosáhla téměř 300 tisíc korun. Muži hrozí až pět let vězení. Jeho jednatřicetiletý společník čelí obvinění z vloupání a hrozí mu až tři roky vězení.

Pádem ze střechy si muž v Ostravě přivodil těžká zranění

21. listopadu 2024 11:33 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Z výšky odpovídající 4. patru spadl v úterý večer muž, který v Mariánských Horách pracoval na střeše. Záchranáři ho museli na místě uvést do umělého spánku, zafixovat a převézt na urgentní příjem fakultní nemocnice.

Vedení MS kraje poděkovalo složkám IZS za zásahy a pomoc při povodních

21. listopadu 2024 11:02 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová | Jesenický expres

Poprvé a naposledy po zářijových povodních v neděli vyjel parní vlak na Osoblažské úzkokolejce. Vypraven byl čistě pro členy IZS, kteří při povodních pomáhali ze všech sil. Zachraňovali jak lidské životy, tak jejich obydlí.

Pytláci mořských želv byli odsouzeni díky spolupráci Zoo Liberec a ZOO Ostrava

21. listopadu 2024 8:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pytláci mořských želv v Indonésii byli odsouzeni na dva a půl roku vězení díky zásahu ochránců přírody, na kterém se podíleli i zoologové z českých zoologických zahrad v Liberci a Ostravě. Zásah proběhl v souostroví Pulau Banyak, kde čeští odborníci dlouhodobě spolupracují s indonéskými kolegy na ochraně ohrožených mořských želv.

CISO ocenilo medailisty a národní rekordmany

21. listopadu 2024 8:43 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Regionální zprávy POLAR

Centrum individuálních sportů Ostrava podporuje reprezentanty v individuálních sportech v MS kraji a tato podpora se vyplatila i v roce 2024. Na slavnostním setkání tak CISO mohlo ocenit ty nejúspěšnější.

Eko magazín: Ekologické investice Třineckých železáren
Vydáno 10. října 2017 16:11, Celý MS kraj, Renáta E. Orlíková
Moravskoslezský kraj má nejhorší ovzduší v zemi, to není žádná novinka. Bezesporu na tom nejsme nejlépe, ale v kraji máme i místo - Karlovu Studánku, která má nejčistší vzduch ve střední Evropě. Takový vzduch bychom měli rádi v celém regionu, ale to není možné. Je tady průmysl, který dává práci tisícovkám lidí, na druhé straně ale znečišťuje ovzduší.

Tuzemské firmy musí ve svých cenových kalkulacích počítat s náklady na ekologická opatření. Oproti polským podnikům jsou v nevýhodě, protože ty mají u Evropské unie vyjednány výjimky na limitech prašnosti i dalších ekologických opatřeních, a to do roku 2018. Navíc naši polští sousedé mají limity o něco mírnější než naše. Česká republika si totiž nastavila požadavky na ekologické limity důsledněji, než požadovala Evropská unie.

”Když jsme přemýšleli, co se dá ještě udělat pro zlepšení ovzduší v kraji, tak jsme dospěli k tomu, že je vždy co zlepšovat. Sepsali jsme dobrovolnou dohodu mezi MS krajem, Třineckými železárnami a Ministerstvem životního prostředí,” řekla Jarmila Uvírová, náměstkyně hejtmana MS kraje.

Dobrovolná dohoda by měla být podepsána v polovině října a týká se například podpory ozdravných pobytů, nadlimitního čištění silnic, výsadby zeleně a investic do technologických opatření. To vše bude směřovat ke zlepšení ovzduší v kraji. Dohody se chystá kraj postupně uzavírat s dalšími velkými znečišťovateli v kraji.

Průmysl v regionu již výrazně omezil množství emisí a investoval miliardy do instalace filtrů. Například ArcelorMittal Ostrava vypouštěl ještě před 40 lety 40 000 tun prachu – a loni toto množství snížil na 440 tun. Třinecké železárny díky investicím do ekologických opatření v roce 2016 do ovzduší vypustily historicky nejmenší množství prachu - 185 tun, zatímco v roce 2004 to bylo 1 400 tun.

”Ty největší investice začaly v roce 2013, byly dokončeny v roce 2015 a jejich efekt vidíme zejména ve snížení prašnosti. Mohou za to nové technologie, zejména na vysokých pecích, kde jsme instalovali odsávání sléváren a na ocelárně,” dodává Petra Jurásková, tisková mluvčí, Třinecké železárny – Moravia Steel.

Prach, který vzniká při výrobě oceli odsávají speciální tkaninové filtry. Jen na ocelárně jich je potřeba takové množství, že by při rozložení pokryly plochu 26 tisíc metrů čtverečních.

Třinecké železárny od roku 1996 do ekologických opatření investovaly více než 8 miliard korun. 19 projektů, které byly směřovány na snížení emisí prahu proběhly v letech 2013 – 2015 v celkové hodnotě 2,6 miliardy korun, s dotačním krytím z EU ve výši 2,3 miliardy. Roční náklady na udržení zařízení instalovaných v rámci zmíněných 19 projektů, stojí železárny 100 milionů korun ročně.

”Nejvýznamnější byly odprášení haly ocelárny, odprášení vysokých pecí anebo odprášení aglomerace č. 2, které spočívalo ve vystavění nové filtrační tkaninové stanice. Další z těch 19 projektů byly zaměřeny na menší zdroje prašnosti. Buď rovněž vybaveny na tkaninové filtry anebo jsme se zaměřovali na tzv. fungitivní emise,” doplnil Radim Klimša, vedoucí odboru životního prostředí Třineckých železáren. 

Železárny proto pořídily mobilní průmyslové vysavače, disponují čistícím a zametacím vozem, který uklízí podnikové komunikace, mlžná děla zkrápějí venkovní prašné plochy a o zachycování prachu se stará vysazená izolační zeleň.

”V roce 2016 to už byly projekty hrazeny z prostředků Třineckých železáren, jedná se o odsiření Aglomerace č. 2, vybudovali dávkování aktivního uhlí do spalin a byla dokončena generální modernizace koksárenské baterie č. 11,” doplnil Klimša. Třinecké železárny jsou na trhu už 178 let, jsou dnes hutním podnikem, který má uzavřený hutní výrobní cyklus. Ročně vyrobí 2 a půl mil. tun oceli a zaměstnávají 7000 lidí. 

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000010156/eko-magazin--ekologicke-investice-trineckych-zelezaren