V nedávné době zažila operátorka tísňové linky zdravotnické záchranné služby v Ostravě typický případ zneužívání 155. Sanitku zavolal muž a tvrdil, že ve 4 km vzdálené obci zkolabovala jeho žena. Prý odtamtud přiběhl a volá z mobilu kolemjdoucího. Sanitka ho po cestě nabrala a spěchali za manželkou.
Michaela Harabišová, operátorka tísňové linky 155 IBC Ostrava: “Paní byla naštěstí v pořádku. Otevřela posádce a byla překvapená, že se nic nestalo. manžel potom zdůvodnil tísňovou výzvu tak, že byl na vánočním večírku a neměl se jak dostat domů.”
Záchranáři bojují mimo zneužívání tísňové linky ke smyšleným událostem také z nadužíváním volání. I v těchto případech může sanitka chybět jinde.
Lukáš Humpl, mluvčí HZS MS kraje: “Jedná se o člověka, který má nějaký zdravotní problém a mohl by ho řešit například praktický lékař a nebo pohotovostní služba.”
Michaela Harabišová, operátorka tísňové linky 155 IBC Ostrava: “Tyto situace nás velmi zatěžují, když si uvědomíme, že pracujeme s tím nejcennějším co máme.”
Zneužívání tísňové linky je kvalifikováno jako přestupek a hrozí za něj až 200 tisícová pokuta. Zdravotníci navíc výjezd nemohou účtovat zdravotní pojišťovně a tak ho vymáhají po volajícím.