Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Za zneužití tísňové linky hrozí vysoká pokuta

Všechny složky záchranného systému trápí zneužívání tísňových linek. Obzvlášť u zdravotníků to může napáchat fatální následky. V některých případech jde opravdu o vteřiny, které mohu znamenat rozdíl mezi životem a smrtí nebo v lepším případě trvalými následky. Volajícím přitom hrozí vysoké pokuty.

V nedávné době zažila operátorka tísňové linky zdravotnické záchranné služby v Ostravě typický případ zneužívání 155. Sanitku zavolal muž a tvrdil, že ve 4 km vzdálené obci zkolabovala jeho žena. Prý odtamtud přiběhl a volá z mobilu kolemjdoucího. Sanitka ho po cestě nabrala a spěchali za manželkou.

Michaela Harabišová, operátorka tísňové linky 155 IBC Ostrava: “Paní byla naštěstí v pořádku. Otevřela posádce a byla překvapená, že se nic nestalo. manžel potom zdůvodnil tísňovou výzvu tak, že byl na vánočním večírku a neměl se jak dostat domů.”

Záchranáři bojují mimo zneužívání tísňové linky ke smyšleným událostem také z nadužíváním volání. I v těchto případech může sanitka chybět jinde.

Lukáš Humpl, mluvčí HZS MS kraje: “Jedná se o člověka, který má nějaký zdravotní problém a mohl by ho řešit například praktický lékař a nebo pohotovostní služba.”

Michaela Harabišová, operátorka tísňové linky 155 IBC Ostrava: “Tyto situace nás velmi zatěžují, když si uvědomíme, že pracujeme s tím nejcennějším co máme.”

Zneužívání tísňové linky je kvalifikováno jako přestupek a hrozí za něj až 200 tisícová pokuta. Zdravotníci navíc výjezd nemohou účtovat zdravotní pojišťovně a tak ho vymáhají po volajícím.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy