Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: První břidlicovou štolu v ČR otevřou na Vítkovsku

Celý MS kraj |

Zálužné na Vítkovsku, obec, která má jen několik desítek obyvatel bude už brzy patřit mezi unikátní a vyhledávaná místa regionu. V květnu tam místní Spolek Zálužné otevře břidlicový důl, který fungoval více než před sto lety. Zájemci se do přibližně stometrové štoly dostanou od jara do podzimu, protože ve zbývající části roku tam zimují chránění netopýři.

V údolí potoka Horníku, na katastru Starých Těchanovic, jsou dodnes dochované haldy vytěžené břidlice. Její těžba probíhala v západním svahu údolí nad potokem, kde bylo v několika výškových úrovních vyraženo sedm krátkých vodorovných štol. Doly tady otevřel starotěchanovický občan Johann Raab v roce 1873. V té době byla těžba břidlice, i výroba a prodej břidlicových produktů výnosným a vyhledávaným průmyslovým odvětvím. A práce v břidlicových dolech byla sice těžká, ale poměrně dobře placená.

“Těžilo se tady úplně tou nejjednodušší metodou, ručně, všechno se ručně lámalo. Odstřely se prováděly černým prachem, ale spíše výjimečně.Elektřina tehdy nebyla a horníci, i přes špatné osvětlení poznali, který materiál je štípatelný. Tu břidlici pak vyváželi ven a z ostatní stavěli tak zvané zakládky. To je specialita některých dolů, zejména břidlicových. Horníci tak neměli nepoužitelný kámen pod nohami a zároveň vystavěné stěny podepíraly stěny, ze které se lámalo,” říká Petr Zahnaš, místopředseda spolku Zálužné.

“V ložisku se začaly lámat dvě sledné štoly a každá končí komorou. Nahoře, nad námi je pak úplně stejné schéma jako tady, to proto, aby vytěžili co nejvíce,” dodává P. Zahnaš. 

Johan Raab v břidlicových dolech zaměstnával především místní chalupníky. Ti do té doby pouze obdělávali své polnosti a s hornictvím neměli žádné zkušenosti. Těžba šla tak hodně pomalu a neobstála ve velké konkurenci ostatních zkušených těžařů. Navíc v Raabových dolech zahynulo šest dělníků, a majiteli dolu se pak nedařilo sehnat lidi pro těžkou práci. Tohle všechno Raaba donutilo po 15 letech s těžbou břidlice přestat.

“Tady všude je hodně nedotěžené břidlice, ale otevřít novou těžbu je obrovská vstupní investice. Ale je nutné říct, že tato břidlice patří mezi nejkvalitnější na světě,” říká pyšně místopředseda spolku Zálužné. 

Členové spolku Zálužné jsou na břidlicové bohatství náležitě pyšní a nechtějí si ho nechat jen pro sebe. Také proto už v roce 2012 začali budovat naučnou stezku Dědictví břidlice. Na tento projekt navázal další...Krajina břidlice, ten připomíná těžbu v daleko větším rozsahu. Mapuje ji v celém Nízkém Jeseníku, zejména pak na Budišovsku, Vítkovsku a Odersku. Zálužáci si ale vytýčili další cíl, přitáhnout lidi tady, do místa regionu, kde lišky dávají dobrou noc a ukázat jim, jak jejich předkové těžce získávali kvalitní břidlici.

“V podstatě my máme v tuto chvíli vše hotovo pro to, abychom do podzemí pustili veřejnost. Slavnostní otevření prvního břidlicového podzemí v republice plánujeme na 19. květen,” říká předseda spolku Zálužné Petr Havlický. 

Břidlice ze Zálužné a nejbližšího okolí kryje například střechu Národního divadla v Praze, Parlamentu v Budapešti nebo katedrály svatého Štěpána ve Vídni. V minulosti se z ní dělaly dlažby i školní psací tabulky, z velkých plátů se vyráběly stoly a z břidlicové směsi dokonce gramofonové desky. 19. května zálužskou štolu posvětí farář a tajemství břidlicového podzemí začnou objevovat první návštěvníci. Pokud mezi ně chcete patřit, poznačte si tento den do svého kalendáře.

Nahlásit chybu


K tématu

Bývalý břidlicový Flascharův důl láká na Odersko tisíce lidí

5. června 2024 10:30 | Celý MS kraj | Andrea Holeszová | Kam vyrazit

Lokalita Nový svět nedaleko města Odry. Na přelomu 19. a 20. století se zde stejně jako ve zbytku Nízkého Jeseníku kulminoval rozmach břidlicového průmyslu a vzniklo zde asi 7 břidlicových dolů. Mezi nimi je i Flascharův důl, pojmenován po významném investorovi, který zde těžbu rozšířil a zmodernizoval.


Bezpečnostní stojany používají cyklisté špatně, kolo se dá lehce odcizit

Kamerový systém v Karviné vytrasoval cestu zloděje kola. Pachatel byl dopaden a jeho činem se zabývají policisté. Podle strážníků by ale k podobným krádežím nemuselo vůbec docházet, pokud by cyklisté využívali bezpečnostní stojany ve městě správným způsobem.

Změna ve třídění odpadu ve Studénce nastane na jaře

22. listopadu 2024 13:48 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Třídění odpadu ve Studénce bude snadnější. Domácnosti z rodinných domů dostanou v příštím roce zdarma vlastní popelnice na plast a papír - začne tu fungovat systém door to door.

Tragický incident na tramvajové zastávce v Ostravě, zemřel 32letý muž

22. listopadu 2024 21:49 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Ostravští kriminalisté se zabývají okolnostmi tragického incidentu, ke kterému došlo dnes krátce před 18. hodinou na ulici Horní v Ostravě. Podle předběžných informací se 32letý muž pokoušel dostat do přijíždějící tramvaje, přitom však upadl pod její kola.

Americký developer představil novinářům projekt průmyslové zóny v Karviné

Včera 12:13 | Karviná | Tomáš Tikal | Karvinský expres

Americká developerská společnost spolu se zástupci MS kraje představila podobu plánované průmyslové zóny v Karviné. Moderní průmyslová zóna o velikosti 330 tisíc metrů čtverečních by měla po dokončení přinést Karvinsku 4500 nových pracovních míst.

Obce ovlivněné těžbou získaly od Nadace OKD 20 milionů korun

Společnost OKD poskytla už podruhé své nadaci mimořádný finanční dar ze svého zisku. I tentokrát si peníze rozdělí sedm měst a obcí na Karvinsku, které jsou ovlivněny těžbou. Patří mezi ně opět i Karviná.

Speciální systém COBRA pomohl uhasit požár střechy v Rychvaldu

22. listopadu 2024 16:42 | Rychvald | Lukáš Zavadil

Požár střechy rodinného domu v Rychvaldu na Karvinsku způsobil škodu za 800 tisíc korun. K zásahu vyjíždělo pět jednotek hasičů, kteří díky rychlému zásahu uchránili majetek v hodnotě 2 milionů korun. Při hašení byl využit unikátní systém COBRA, který hasičům umožnil efektivní zásah přímo v ohnisku požáru.

Moravskoslezský kraj přikryla sněhová peřina. Po víkendu ale sníh zase roztaje

Moravskoslezský kraj přes noc přikryla sněhová peřina. Ráno si tak možná někteří lidé zanadávali, že musí odhrabávat auto, ale děti byly jistě nadšené. Silničáři hlavní tahy zprůjezdnili ještě v průběhu noci. Podle meteorologů by měl po víkendu sníh zase roztát.

O školení v první pomoci byl v havířovské nemocnici velký zájem

22. listopadu 2024 16:03 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Havířovská nemocnice uspořádala školení první pomoci, na kterém si účastníci osvojili postupy resuscitace a ošetření úrazů. Pod vedením odborníků si vyzkoušeli, jak správně stlačovat hrudník, kdy zahájit umělé dýchání a jak poskytnout pomoc dětem i dospělým.

Tragický požár v Ostravě: policisté evakuovali 16 lidí, hasiči našli v bytě mrtvého muže

22. listopadu 2024 9:18 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Dramatické chvíle zažili obyvatelé domu na ulici Smirnovova v Ostravě-Zábřehu. Noční požár bytu si tam vyžádal evakuaci šestnácti lidí, včetně malého dítěte. Zasažený byt hasiči prohledali a nalezli zde muže bez známek života.

Úzká a frekventovaná silnice na Mezidolí v Havířově se dočká chodníku

22. listopadu 2024 10:38 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Radnice v Havířově zahájila výstavbu dlouho očekávaného chodníku na ulici Mezidolí. Stavba zahrnuje i osvětlení, odvodnění i přeložky nízkého napětí a má být dokončena v srpnu příštího roku. Vše ale bude záležet na počasí.

Muž obviněný z krádeží a sprejování v Karviné čelí až pěti rokům vězení

21. listopadu 2024 13:08 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Třiatřicetiletý muž byl obviněn z pěti skutků majetkového charakteru a vandalismu, kterých se měl dopustit od března do září letošního roku v Karviné. Škoda způsobená krádežemi, poškozením majetku a vandalismem dosáhla téměř 300 tisíc korun. Muži hrozí až pět let vězení. Jeho jednatřicetiletý společník čelí obvinění z vloupání a hrozí mu až tři roky vězení.

Pádem ze střechy si muž v Ostravě přivodil těžká zranění

21. listopadu 2024 11:33 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Z výšky odpovídající 4. patru spadl v úterý večer muž, který v Mariánských Horách pracoval na střeše. Záchranáři ho museli na místě uvést do umělého spánku, zafixovat a převézt na urgentní příjem fakultní nemocnice.

Vedení MS kraje poděkovalo složkám IZS za zásahy a pomoc při povodních

21. listopadu 2024 11:02 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová | Jesenický expres

Poprvé a naposledy po zářijových povodních v neděli vyjel parní vlak na Osoblažské úzkokolejce. Vypraven byl čistě pro členy IZS, kteří při povodních pomáhali ze všech sil. Zachraňovali jak lidské životy, tak jejich obydlí.

Pytláci mořských želv byli odsouzeni díky spolupráci Zoo Liberec a ZOO Ostrava

21. listopadu 2024 8:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pytláci mořských želv v Indonésii byli odsouzeni na dva a půl roku vězení díky zásahu ochránců přírody, na kterém se podíleli i zoologové z českých zoologických zahrad v Liberci a Ostravě. Zásah proběhl v souostroví Pulau Banyak, kde čeští odborníci dlouhodobě spolupracují s indonéskými kolegy na ochraně ohrožených mořských želv.

CISO ocenilo medailisty a národní rekordmany

21. listopadu 2024 8:43 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Regionální zprávy POLAR

Centrum individuálních sportů Ostrava podporuje reprezentanty v individuálních sportech v MS kraji a tato podpora se vyplatila i v roce 2024. Na slavnostním setkání tak CISO mohlo ocenit ty nejúspěšnější.

EKO MAGAZÍN: První břidlicovou štolu v ČR otevřou na Vítkovsku
Vydáno 14. března 2018 12:00, Celý MS kraj, Renáta E. Orlíková
Zálužné na Vítkovsku, obec, která má jen několik desítek obyvatel bude už brzy patřit mezi unikátní a vyhledávaná místa regionu. V květnu tam místní Spolek Zálužné otevře břidlicový důl, který fungoval více než před sto lety. Zájemci se do přibližně stometrové štoly dostanou od jara do podzimu, protože ve zbývající části roku tam zimují chránění netopýři.

V údolí potoka Horníku, na katastru Starých Těchanovic, jsou dodnes dochované haldy vytěžené břidlice. Její těžba probíhala v západním svahu údolí nad potokem, kde bylo v několika výškových úrovních vyraženo sedm krátkých vodorovných štol. Doly tady otevřel starotěchanovický občan Johann Raab v roce 1873. V té době byla těžba břidlice, i výroba a prodej břidlicových produktů výnosným a vyhledávaným průmyslovým odvětvím. A práce v břidlicových dolech byla sice těžká, ale poměrně dobře placená.

“Těžilo se tady úplně tou nejjednodušší metodou, ručně, všechno se ručně lámalo. Odstřely se prováděly černým prachem, ale spíše výjimečně.Elektřina tehdy nebyla a horníci, i přes špatné osvětlení poznali, který materiál je štípatelný. Tu břidlici pak vyváželi ven a z ostatní stavěli tak zvané zakládky. To je specialita některých dolů, zejména břidlicových. Horníci tak neměli nepoužitelný kámen pod nohami a zároveň vystavěné stěny podepíraly stěny, ze které se lámalo,” říká Petr Zahnaš, místopředseda spolku Zálužné.

“V ložisku se začaly lámat dvě sledné štoly a každá končí komorou. Nahoře, nad námi je pak úplně stejné schéma jako tady, to proto, aby vytěžili co nejvíce,” dodává P. Zahnaš. 

Johan Raab v břidlicových dolech zaměstnával především místní chalupníky. Ti do té doby pouze obdělávali své polnosti a s hornictvím neměli žádné zkušenosti. Těžba šla tak hodně pomalu a neobstála ve velké konkurenci ostatních zkušených těžařů. Navíc v Raabových dolech zahynulo šest dělníků, a majiteli dolu se pak nedařilo sehnat lidi pro těžkou práci. Tohle všechno Raaba donutilo po 15 letech s těžbou břidlice přestat.

“Tady všude je hodně nedotěžené břidlice, ale otevřít novou těžbu je obrovská vstupní investice. Ale je nutné říct, že tato břidlice patří mezi nejkvalitnější na světě,” říká pyšně místopředseda spolku Zálužné. 

Členové spolku Zálužné jsou na břidlicové bohatství náležitě pyšní a nechtějí si ho nechat jen pro sebe. Také proto už v roce 2012 začali budovat naučnou stezku Dědictví břidlice. Na tento projekt navázal další...Krajina břidlice, ten připomíná těžbu v daleko větším rozsahu. Mapuje ji v celém Nízkém Jeseníku, zejména pak na Budišovsku, Vítkovsku a Odersku. Zálužáci si ale vytýčili další cíl, přitáhnout lidi tady, do místa regionu, kde lišky dávají dobrou noc a ukázat jim, jak jejich předkové těžce získávali kvalitní břidlici.

“V podstatě my máme v tuto chvíli vše hotovo pro to, abychom do podzemí pustili veřejnost. Slavnostní otevření prvního břidlicového podzemí v republice plánujeme na 19. květen,” říká předseda spolku Zálužné Petr Havlický. 

Břidlice ze Zálužné a nejbližšího okolí kryje například střechu Národního divadla v Praze, Parlamentu v Budapešti nebo katedrály svatého Štěpána ve Vídni. V minulosti se z ní dělaly dlažby i školní psací tabulky, z velkých plátů se vyráběly stoly a z břidlicové směsi dokonce gramofonové desky. 19. května zálužskou štolu posvětí farář a tajemství břidlicového podzemí začnou objevovat první návštěvníci. Pokud mezi ně chcete patřit, poznačte si tento den do svého kalendáře.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000012023/eko-magazin-prvni-bridlicovou-stolu-v-cr-otevrou-na-vitkovsku