Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: Toxic Tour poprvé v Moravskoslezském kraji

Celý MS kraj |

Hledání společného řešení se všemi, co k tématu zlepšení ovzduší na Ostravsku mají co sdělit. To byl hlavní cíl Otevřeného fóra o životním prostředí, které proběhlo v Ostravě. Jeho součástí byla i postapokalyptická komentovaná vyjížďka.

Na cestu po Moravskoslezském kraji se vůbec poprvé vydali účastníci Toxic Tour. Autobus měl namířeno na místa s nejhorším ovzduším. A to v době, kdy celý region sužoval smog. Na některých místech byly povolené limity prachu překročeny až šestinásobně. Pro cestující tak byly z recese připraveny i ochranné roušky. Navštívili největší znečišťovatele, hořící haldu, rekultivace a šikmý kostel svatého Petra z Alkantary v Karviné Dolech.

“Problémy ekologického rázu jsou všude v republice. Ať je to jižní Morava - vysychání nebo smog způsobený dopravou převážně v Praze. Řešíme tuhletu enviromentální tématiku velmi vážně,” říká Ivan Bartoš, předseda České pirátské strany.

Kvalitu ovzduší v Moravskoslezském kraji ovlivňuje průmysl, doprava, lokální topeniště a také nečistoty, které do kraje míří ze sousedního Polska. Jednoznačně se nedá pomyslný koláč znečištění rozdělit v celém kraji na stejné díly. Na různých místech regionu je závislost kvality ovzduší daná osídlením, povětrnostními podmínkami a polohou.

“Ostrava by si mohla vzít příklad z německého podhůří, kde ta situace před 30 lety byla podobná. Dnes tam mají velkou regionální nízkoemisní zónu. Dramaticky snížili emise z lokálních topenišť a průmysl přeměnili spíše na inovativní. Mimochodem to vedlo k tomu, že zatímco z MS kraje se lidé stěhují pryč, tak do podhůří se mladí lidé hrnou. Je to příklad udržitelného rozvoje, dodává s úsměvem Miroslav Šuta, odborný konzultant, Centrum pro životní prostředí a zdraví.

“Všechny mapy ukázaly, že když je v Ostravě znečištěné ovzduší, tak v Polsku je daleko hůř, než u nás. Je to proto, že tam žije daleko více lidí, působí tam více kotlů a více se tam spaluje. Navíc u nás už se některá paliva dávno zakázána. Nemůžeme topit “bídou” anebo kaly. A v Polsku to zakázané není, navíc tam lidé topí co nejlevnějším palivem, aby energie byla co nejlevnější,” dodal Jiří Bílek, projektový manažer z VŠB-TU Ostrava.

Důsledkem používání nesprávného paliva v Polsku, jsou tamní obce mnohdy zahaleny do oranžového páchnoucího dýmu. V Česku se situace v návaznosti na kotlíkové dotace zlepšuje. “Chceme, aby se prodloužila podpora kotlů. Rádi bychom už zamezili podporu pro uhelné kotle a rádi bychom odstranili i kombinované kotle. “Celková částka, kterou stát věnoval na řešení této otázky je 9 mld korun, rozhodně není dostačující, aby přinesla kýžený efekt. Jen MS kraj by potřeboval 5 mld na to, abychom to v úbytku emisí dokázali poznat,” dodal Jan Nezhyba, garant programového bodu ŽP Pirátů.

“Já tady žiju od narození, tak jsem na něj poměrně zvyklá. Z tour mám výborný pocit, že se tady něco děje,” říká jedna z účastnic vyjížďky.

“Je to trošku depresivní výlet. Když jsem viděla ty komíny, tak mi šly slzy do očí,” říká žena, která použila ochranou roušku a hovořila s námi přes ni.

Pro výměnu kotlů bylo ve 2. kole kotlíkových dotací určeno 864 milionů korun. Ty jsou už vyčerpány. Lidé ale mohou pořád žádosti o kotlíkovou dotaci podávat. Kraj je bude přijímat až do počtu 10 000. Další miliardu korun pro náš region, která bude použita na kotlíkové dotace a ekologické projekty přislíbil ministr životního prostředí letos v únoru. 

Nahlásit chybu


K tématu

Ostrava přispívá svým občanům na výměnu kotlů. Dotace je navýšena na dvojnásobek

18. ledna 2024 9:06 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Komíny rodinných domků patří k významným zdrojů znečištění na Ostravsku a to i přes jejích masivní výměnu v posledních letech. Aktuálně běží už 5. výzva kotlíkových dotací, která je cílena na seniory i nemajetné občany a Ostrava proto zdvojnásobila svůj příspěvek na 20 tisíc korun. Žadatel tak nemusí investovat ze svého ani korunu.

Necelý srpen mohou ještě lidé v Moravskoslezském kraji žádat o peníze na výměnu kotle

2. srpna 2024 18:52 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už 30. srpna končí možnost požádat o kotlíkovou dotaci na výměnu neekologických kotlů. Moravskoslezský kraj má v aktuálním 5. kole kotlíkových dotací k dispozici 220 milionů korun. To by mohlo pokrýt zhruba 1 300 výměn.

Piráti v MS kraji kandidují s podporou Zelených. Lídryní kandidátky je Zuzana Klusová

O hlasy voličů v Moravskoslezském kraji se bude ucházet také Česká pirátská strana, kteří si za svou lídryni zvolila Zuzanu Klusovou z Karviné. Piráti chtějí v regionu zlepšit pracovní i životní podmínky natolik, aby už lidé neodcházeli do jiných částí země.


Bezpečnostní stojany používají cyklisté špatně, kolo se dá lehce odcizit

Kamerový systém v Karviné vytrasoval cestu zloděje kola. Pachatel byl dopaden a jeho činem se zabývají policisté. Podle strážníků by ale k podobným krádežím nemuselo vůbec docházet, pokud by cyklisté využívali bezpečnostní stojany ve městě správným způsobem.

Změna ve třídění odpadu ve Studénce nastane na jaře

22. listopadu 2024 13:48 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Třídění odpadu ve Studénce bude snadnější. Domácnosti z rodinných domů dostanou v příštím roce zdarma vlastní popelnice na plast a papír - začne tu fungovat systém door to door.

Tragický incident na tramvajové zastávce v Ostravě, zemřel 32letý muž

22. listopadu 2024 21:49 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Ostravští kriminalisté se zabývají okolnostmi tragického incidentu, ke kterému došlo dnes krátce před 18. hodinou na ulici Horní v Ostravě. Podle předběžných informací se 32letý muž pokoušel dostat do přijíždějící tramvaje, přitom však upadl pod její kola.

Americký developer představil novinářům projekt průmyslové zóny v Karviné

Včera 12:13 | Karviná | Tomáš Tikal | Karvinský expres

Americká developerská společnost spolu se zástupci MS kraje představila podobu plánované průmyslové zóny v Karviné. Moderní průmyslová zóna o velikosti 330 tisíc metrů čtverečních by měla po dokončení přinést Karvinsku 4500 nových pracovních míst.

Obce ovlivněné těžbou získaly od Nadace OKD 20 milionů korun

Společnost OKD poskytla už podruhé své nadaci mimořádný finanční dar ze svého zisku. I tentokrát si peníze rozdělí sedm měst a obcí na Karvinsku, které jsou ovlivněny těžbou. Patří mezi ně opět i Karviná.

Speciální systém COBRA pomohl uhasit požár střechy v Rychvaldu

22. listopadu 2024 16:42 | Rychvald | Lukáš Zavadil

Požár střechy rodinného domu v Rychvaldu na Karvinsku způsobil škodu za 800 tisíc korun. K zásahu vyjíždělo pět jednotek hasičů, kteří díky rychlému zásahu uchránili majetek v hodnotě 2 milionů korun. Při hašení byl využit unikátní systém COBRA, který hasičům umožnil efektivní zásah přímo v ohnisku požáru.

Moravskoslezský kraj přikryla sněhová peřina. Po víkendu ale sníh zase roztaje

Moravskoslezský kraj přes noc přikryla sněhová peřina. Ráno si tak možná někteří lidé zanadávali, že musí odhrabávat auto, ale děti byly jistě nadšené. Silničáři hlavní tahy zprůjezdnili ještě v průběhu noci. Podle meteorologů by měl po víkendu sníh zase roztát.

O školení v první pomoci byl v havířovské nemocnici velký zájem

22. listopadu 2024 16:03 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Havířovská nemocnice uspořádala školení první pomoci, na kterém si účastníci osvojili postupy resuscitace a ošetření úrazů. Pod vedením odborníků si vyzkoušeli, jak správně stlačovat hrudník, kdy zahájit umělé dýchání a jak poskytnout pomoc dětem i dospělým.

Tragický požár v Ostravě: policisté evakuovali 16 lidí, hasiči našli v bytě mrtvého muže

22. listopadu 2024 9:18 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Dramatické chvíle zažili obyvatelé domu na ulici Smirnovova v Ostravě-Zábřehu. Noční požár bytu si tam vyžádal evakuaci šestnácti lidí, včetně malého dítěte. Zasažený byt hasiči prohledali a nalezli zde muže bez známek života.

Úzká a frekventovaná silnice na Mezidolí v Havířově se dočká chodníku

22. listopadu 2024 10:38 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Radnice v Havířově zahájila výstavbu dlouho očekávaného chodníku na ulici Mezidolí. Stavba zahrnuje i osvětlení, odvodnění i přeložky nízkého napětí a má být dokončena v srpnu příštího roku. Vše ale bude záležet na počasí.

Vrátní

Ostrava Nástup: od 1. prosince 2024 od 18 900 do 22 000 Kč/měsíc

Muž obviněný z krádeží a sprejování v Karviné čelí až pěti rokům vězení

21. listopadu 2024 13:08 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Třiatřicetiletý muž byl obviněn z pěti skutků majetkového charakteru a vandalismu, kterých se měl dopustit od března do září letošního roku v Karviné. Škoda způsobená krádežemi, poškozením majetku a vandalismem dosáhla téměř 300 tisíc korun. Muži hrozí až pět let vězení. Jeho jednatřicetiletý společník čelí obvinění z vloupání a hrozí mu až tři roky vězení.

Pádem ze střechy si muž v Ostravě přivodil těžká zranění

21. listopadu 2024 11:33 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Z výšky odpovídající 4. patru spadl v úterý večer muž, který v Mariánských Horách pracoval na střeše. Záchranáři ho museli na místě uvést do umělého spánku, zafixovat a převézt na urgentní příjem fakultní nemocnice.

Vedení MS kraje poděkovalo složkám IZS za zásahy a pomoc při povodních

21. listopadu 2024 11:02 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová | Jesenický expres

Poprvé a naposledy po zářijových povodních v neděli vyjel parní vlak na Osoblažské úzkokolejce. Vypraven byl čistě pro členy IZS, kteří při povodních pomáhali ze všech sil. Zachraňovali jak lidské životy, tak jejich obydlí.

Pytláci mořských želv byli odsouzeni díky spolupráci Zoo Liberec a ZOO Ostrava

21. listopadu 2024 8:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pytláci mořských želv v Indonésii byli odsouzeni na dva a půl roku vězení díky zásahu ochránců přírody, na kterém se podíleli i zoologové z českých zoologických zahrad v Liberci a Ostravě. Zásah proběhl v souostroví Pulau Banyak, kde čeští odborníci dlouhodobě spolupracují s indonéskými kolegy na ochraně ohrožených mořských želv.

CISO ocenilo medailisty a národní rekordmany

21. listopadu 2024 8:43 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Regionální zprávy POLAR

Centrum individuálních sportů Ostrava podporuje reprezentanty v individuálních sportech v MS kraji a tato podpora se vyplatila i v roce 2024. Na slavnostním setkání tak CISO mohlo ocenit ty nejúspěšnější.

EKO MAGAZÍN: Toxic Tour poprvé v Moravskoslezském kraji
Vydáno 11. dubna 2018 16:55, Celý MS kraj, Renáta E. Orlíková
Hledání společného řešení se všemi, co k tématu zlepšení ovzduší na Ostravsku mají co sdělit. To byl hlavní cíl Otevřeného fóra o životním prostředí, které proběhlo v Ostravě. Jeho součástí byla i postapokalyptická komentovaná vyjížďka.

Na cestu po Moravskoslezském kraji se vůbec poprvé vydali účastníci Toxic Tour. Autobus měl namířeno na místa s nejhorším ovzduším. A to v době, kdy celý region sužoval smog. Na některých místech byly povolené limity prachu překročeny až šestinásobně. Pro cestující tak byly z recese připraveny i ochranné roušky. Navštívili největší znečišťovatele, hořící haldu, rekultivace a šikmý kostel svatého Petra z Alkantary v Karviné Dolech.

“Problémy ekologického rázu jsou všude v republice. Ať je to jižní Morava - vysychání nebo smog způsobený dopravou převážně v Praze. Řešíme tuhletu enviromentální tématiku velmi vážně,” říká Ivan Bartoš, předseda České pirátské strany.

Kvalitu ovzduší v Moravskoslezském kraji ovlivňuje průmysl, doprava, lokální topeniště a také nečistoty, které do kraje míří ze sousedního Polska. Jednoznačně se nedá pomyslný koláč znečištění rozdělit v celém kraji na stejné díly. Na různých místech regionu je závislost kvality ovzduší daná osídlením, povětrnostními podmínkami a polohou.

“Ostrava by si mohla vzít příklad z německého podhůří, kde ta situace před 30 lety byla podobná. Dnes tam mají velkou regionální nízkoemisní zónu. Dramaticky snížili emise z lokálních topenišť a průmysl přeměnili spíše na inovativní. Mimochodem to vedlo k tomu, že zatímco z MS kraje se lidé stěhují pryč, tak do podhůří se mladí lidé hrnou. Je to příklad udržitelného rozvoje, dodává s úsměvem Miroslav Šuta, odborný konzultant, Centrum pro životní prostředí a zdraví.

“Všechny mapy ukázaly, že když je v Ostravě znečištěné ovzduší, tak v Polsku je daleko hůř, než u nás. Je to proto, že tam žije daleko více lidí, působí tam více kotlů a více se tam spaluje. Navíc u nás už se některá paliva dávno zakázána. Nemůžeme topit “bídou” anebo kaly. A v Polsku to zakázané není, navíc tam lidé topí co nejlevnějším palivem, aby energie byla co nejlevnější,” dodal Jiří Bílek, projektový manažer z VŠB-TU Ostrava.

Důsledkem používání nesprávného paliva v Polsku, jsou tamní obce mnohdy zahaleny do oranžového páchnoucího dýmu. V Česku se situace v návaznosti na kotlíkové dotace zlepšuje. “Chceme, aby se prodloužila podpora kotlů. Rádi bychom už zamezili podporu pro uhelné kotle a rádi bychom odstranili i kombinované kotle. “Celková částka, kterou stát věnoval na řešení této otázky je 9 mld korun, rozhodně není dostačující, aby přinesla kýžený efekt. Jen MS kraj by potřeboval 5 mld na to, abychom to v úbytku emisí dokázali poznat,” dodal Jan Nezhyba, garant programového bodu ŽP Pirátů.

“Já tady žiju od narození, tak jsem na něj poměrně zvyklá. Z tour mám výborný pocit, že se tady něco děje,” říká jedna z účastnic vyjížďky.

“Je to trošku depresivní výlet. Když jsem viděla ty komíny, tak mi šly slzy do očí,” říká žena, která použila ochranou roušku a hovořila s námi přes ni.

Pro výměnu kotlů bylo ve 2. kole kotlíkových dotací určeno 864 milionů korun. Ty jsou už vyčerpány. Lidé ale mohou pořád žádosti o kotlíkovou dotaci podávat. Kraj je bude přijímat až do počtu 10 000. Další miliardu korun pro náš region, která bude použita na kotlíkové dotace a ekologické projekty přislíbil ministr životního prostředí letos v únoru. 

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000012392/eko-magazin-toxic-tour-poprve-v-moravskoslezskem-kraji