Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: ČHMÚ nabízí dvě nové mobilní aplikace

Celý MS kraj |

Hydrometeorologická stanice v Ostravě-Porubě patří mezi nejvýznamnější ústavy v zemi. V letošním roce slaví už 50 let své existence. Za dobu svého fungování se hodně změnila a nyní patří mezi lídry v měření znečištění ovzduší.

Před 50ti lety působila v Ostravě pouze skupina technických odborníků, řízených brněnskou pobočkou. S nástupem výpočetní techniky v polovině 90. let Český hydrometeorlogický ústav v Ostravě už do svého portfolia zařadil meteorologii, klimatologii, hydrologii a ochranu čistoty ovzduší. Technologický pokrok se odrazil i v počtu zaměstnanců. Zatímco v 80. a 90. letech ostravská pobočka čítala 70 lidí, dnes jich tam pracuje 48.

V Česku je sedm meteorologických ústavů. Ten v Ostravě patří mezi největší a sbírá data také z Olomouckého a Zlínského kraje. V MS regionu se s větší důsledností odborníci zaměřují na sledování čistoty ovzduší, než v ostatních částech republiky. A zatímco se v Ostravě - Porubě dlouhodobě sledují vodní toky, síla větru, množství srážek nebo třeba teplota vzduchu, čistotu ovzduší začali meteorologové sledovat až naposledy.

“Myslím si, že v MSK je jedna z nejhustších monitorovacích sítí, trošku nám konkuruje Severočeský kraj. Tam je situace také problematická. Zapojujeme se do projektů a spolupracujeme s VŠB a dalšími institucemi,” říká řekl ředitel ČHMÚ pobočky Ostrava Dušan Žídek.

Stejně jako počasí, tak ani ovzduší nezná hranic, a proto ostravská pobočka úzce spolupracuje s polskými odborníky. Přestože se vedou neustálé diskuze o tom, která země se větší mírou na znečištění ovzduší podílí, ředitel ostravské pobočky v tom má jasno.

“Myslíme si, že aglomerace na polské straně i jejich průmysl, je podstatně větší. Navíc mají jinak nastavené limity znečišťování,” dodává ředitel Žídek. “Převažující proudění na území republiky je západní a jihozápadní, takže v těch běžných situacích posíláme znečištění do Polska my. Nicméně právě za smogových situací, kdy jsou tady inverze a proudění je velmi nízké, zaznamenáváme proudění, byť mírné, tak ale opačné. Bohužel tedy v nejhorších situacích nám proudí zhoršený vzduch z Polska,” vysvětluje náměstek ochrany čistoty ovzduší ČHMÚ Jan Macoun.

Další podíl na zhoršené kvalitě ovzduší mají průmyslové podniky a v posledních letech také narůstající doprava. A zejména v malých obcích pak lokální topeniště kombinovaná s nekvalitním způsobem vytápění. “V dnešní době záleží spíše na tom, jaké bude počasí, než jestli se o něco málo hnuly emise znečišťujících látek. Efekt změny počasí je mnohem výraznější. Když je mírná zima, pak je smogových situací vyhlašováno mnohem méně, než když je zima tuhá,” uvedl náměstek ochrany čistoty ovzduší ČHMÚ Jan Macoun.

Díky odsíření zdrojů se oxid siřičitý v ovzduší našeho regionu vyskytuje v menší míře, naopak oxid dusičitý související s dopravou, narůstá. Obdobně je to i s prašností. “Na Ostravsku je specifickým problémem koncentrace benzenu a kromě toho koncentrace benzoapyrenu, které jsou bohužel vysoké,” uvedl náměstek ochrany čistoty ovzduší ČHMÚ Jan Macoun. 

ČHÚM pracuje s novými technologiemi a přináší nové formy prezentace dat a informací na svém webu a sociálních sítích. Praktickou výstupem jsou i dvě nové mobilní aplikace. “Ohlasy na mobilní aplikaci jsou pozitivní, zatím hodnocení je někde na 3,8 z pětistupňové stupnice, takže to není úplný propadák. Verze pro operační systém pro Apple nebo jiné by měla být uvolněna během měsíce až dvou. Tedy na přelomu července a srpna,” říká ředitel ČHMÚ Mark Rieder. 

Mobilní aplikace ČHMÚ, která funguje asi měsíc je 4 krát přesnější, než ostatní zahraniční aplikace. Přináší předpověď počasí na nejbližší dny, předpověď srážek, výstrahy a během sezóny dokonce i předpověď aktivity klíšťat. Další aplikace přináší podrobné meteorologické informace, předpovědní mapy modelu Aladin, rizika povodní a také informace o kvalitě ovzduší.

Nahlásit chybu


K tématu

Za loňský rok bylo naměřeno rekordně nejnižší znečištění ovzduší v MS kraji za poslední desetiletí

5. února 2024 12:41 | Ostrava-město | Andrea Holeszová | Eko magazín

Kvalita ovzduší na Ostravsku se zlepšuje. Za loňský rok stanice v Moravskoslezském kraji naměřily rekordně nejnižší koncentraci znečišťujících látek ve vzduchu. Důvodem jsou například přijímaná opatření pro lokální topeniště ale i průmyslové konglomeráty. Více v následující reportáži.


111 vyloučených z MHD při noční razii v Ostravě, nejčastěji jeli bez lístku

Dnes 10:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

903 zkontrolovaných cestujících v celkem 35 spojích, a z toho 111 vyloučených pasažérů za nedodržování přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku na sobotu. Noční akce probíhala na tramvajových linkách v Ostravě-Jihu a tramvajových linkách v centru města.

V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

Včera 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

Včera 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Sdílená kola už jezdí, první půlhodina je zdarma

Nový Jičín nabízí lidem nový způsob dopravy. Začal tu fungovat bikesharing, neboli sdílená kola. Současně tento projekt zavádí i Kopřivnice a lidé tak mohou mezi těmito dvěma městy na vypůjčených kolech přejíždět.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

Včera 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Bobr se stal hlavním hrdinou oslavy Dne Země

Na náměstí Republiky se v pátek konal Den Země, který se váže k ochraně životního prostředí. Žáci škol si užili bohatý program.

Nevyužívaná hřiště v Porubě nahradila zeleň. Proces proměn mapuje výstava na Hlavní třídě

Poruba proměnila 14 nevyužívaných betonových ploch v ostrovy plné zeleně. A to díky financí z Norských fondů. Veškeré proměny dokumentuje výstava ve středovém pásu Hlavní třídy pod kruhovým objezdem.

20 kubíků odpadu vysbírali krajští úředníci z okolí Heřmanického rybníka v Ostravě

Dnes 10:33 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

I letos se zaměstnanci Krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě zapojili do akce Ukliďme Česko, která se koná u příležitosti Dne Země. Přes 30 lidí uklízelo kolem Heřmanického rybníka v Ostravě.

Únik radioaktivní látky na ostravském letišti byl námětem cvičení hasičů

Včera 18:49 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Při nakládání do auta došlo k poškození balíčku, který přepravoval radioaktivní materiál. To byl námět mimořádného cvičení hasičů v areálu letiště Leoše Janáčka Ostrava.

Nejlepší dezert upekla na krajské soutěži žákyně střední školy v Českém Těšíně

Včera 17:18 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už posedmé se konala soutěž pro budoucí cukráře MARLENKA CUP. Zúčastnili se jí žáci ze všech 7 krajem zřizovaných škol, které nabízejí obor Cukrář. Letos byla hlavní surovinou čokoláda a kakao, které nejvíce proslavil dort à la Sacher. Své dovednosti a kreativitu předvedlo celkem 14 budoucích cukrářů.

Policie hledá padesátiletého muže z Havířova, naposledy ho viděli před měsícem

Včera 15:22 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Kriminalisté vyhlásili pátrání po padesátiletém muži z Havířova. Naposledy ho viděli před měsícem v centru města a od té doby, jakoby se po něm slehla zem.

Summit v Abú Dhabí přinesl inspiraci pro energetiku v našem kraji

Delegace MS kraje přijala pozvání na World Future Energy Summit ve Spojených arabských emirátech. Světová obchodní událost pro budoucí energii a udržitelnost se konala v Abu Dhabi a přinesla spoustu inspirativních příkladů i pro náš region.

Podíl obnovitelných zdrojů v Německu prudce roste

18. dubna 2024 21:49 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Energie a kraj

Před rokem, v polovině dubna 2023, skončil v Německu provoz tří posledních jaderných reaktorů. V jaderných elektrárnách Německo v té době vyrábělo již jen zhruba pět procent elektřiny.

EKO MAGAZÍN: ČHMÚ nabízí dvě nové mobilní aplikace
Vydáno 13. června 2018 15:35, Celý MS kraj, Renáta E. Orlíková
Hydrometeorologická stanice v Ostravě-Porubě patří mezi nejvýznamnější ústavy v zemi. V letošním roce slaví už 50 let své existence. Za dobu svého fungování se hodně změnila a nyní patří mezi lídry v měření znečištění ovzduší.

Před 50ti lety působila v Ostravě pouze skupina technických odborníků, řízených brněnskou pobočkou. S nástupem výpočetní techniky v polovině 90. let Český hydrometeorlogický ústav v Ostravě už do svého portfolia zařadil meteorologii, klimatologii, hydrologii a ochranu čistoty ovzduší. Technologický pokrok se odrazil i v počtu zaměstnanců. Zatímco v 80. a 90. letech ostravská pobočka čítala 70 lidí, dnes jich tam pracuje 48.

V Česku je sedm meteorologických ústavů. Ten v Ostravě patří mezi největší a sbírá data také z Olomouckého a Zlínského kraje. V MS regionu se s větší důsledností odborníci zaměřují na sledování čistoty ovzduší, než v ostatních částech republiky. A zatímco se v Ostravě - Porubě dlouhodobě sledují vodní toky, síla větru, množství srážek nebo třeba teplota vzduchu, čistotu ovzduší začali meteorologové sledovat až naposledy.

“Myslím si, že v MSK je jedna z nejhustších monitorovacích sítí, trošku nám konkuruje Severočeský kraj. Tam je situace také problematická. Zapojujeme se do projektů a spolupracujeme s VŠB a dalšími institucemi,” říká řekl ředitel ČHMÚ pobočky Ostrava Dušan Žídek.

Stejně jako počasí, tak ani ovzduší nezná hranic, a proto ostravská pobočka úzce spolupracuje s polskými odborníky. Přestože se vedou neustálé diskuze o tom, která země se větší mírou na znečištění ovzduší podílí, ředitel ostravské pobočky v tom má jasno.

“Myslíme si, že aglomerace na polské straně i jejich průmysl, je podstatně větší. Navíc mají jinak nastavené limity znečišťování,” dodává ředitel Žídek. “Převažující proudění na území republiky je západní a jihozápadní, takže v těch běžných situacích posíláme znečištění do Polska my. Nicméně právě za smogových situací, kdy jsou tady inverze a proudění je velmi nízké, zaznamenáváme proudění, byť mírné, tak ale opačné. Bohužel tedy v nejhorších situacích nám proudí zhoršený vzduch z Polska,” vysvětluje náměstek ochrany čistoty ovzduší ČHMÚ Jan Macoun.

Další podíl na zhoršené kvalitě ovzduší mají průmyslové podniky a v posledních letech také narůstající doprava. A zejména v malých obcích pak lokální topeniště kombinovaná s nekvalitním způsobem vytápění. “V dnešní době záleží spíše na tom, jaké bude počasí, než jestli se o něco málo hnuly emise znečišťujících látek. Efekt změny počasí je mnohem výraznější. Když je mírná zima, pak je smogových situací vyhlašováno mnohem méně, než když je zima tuhá,” uvedl náměstek ochrany čistoty ovzduší ČHMÚ Jan Macoun.

Díky odsíření zdrojů se oxid siřičitý v ovzduší našeho regionu vyskytuje v menší míře, naopak oxid dusičitý související s dopravou, narůstá. Obdobně je to i s prašností. “Na Ostravsku je specifickým problémem koncentrace benzenu a kromě toho koncentrace benzoapyrenu, které jsou bohužel vysoké,” uvedl náměstek ochrany čistoty ovzduší ČHMÚ Jan Macoun. 

ČHÚM pracuje s novými technologiemi a přináší nové formy prezentace dat a informací na svém webu a sociálních sítích. Praktickou výstupem jsou i dvě nové mobilní aplikace. “Ohlasy na mobilní aplikaci jsou pozitivní, zatím hodnocení je někde na 3,8 z pětistupňové stupnice, takže to není úplný propadák. Verze pro operační systém pro Apple nebo jiné by měla být uvolněna během měsíce až dvou. Tedy na přelomu července a srpna,” říká ředitel ČHMÚ Mark Rieder. 

Mobilní aplikace ČHMÚ, která funguje asi měsíc je 4 krát přesnější, než ostatní zahraniční aplikace. Přináší předpověď počasí na nejbližší dny, předpověď srážek, výstrahy a během sezóny dokonce i předpověď aktivity klíšťat. Další aplikace přináší podrobné meteorologické informace, předpovědní mapy modelu Aladin, rizika povodní a také informace o kvalitě ovzduší.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000013308/eko-magazin-chmu-nabizi-dve-nove-mobilni-aplikace