Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: Koronavirová pandemie ovlivnila fungování farem

Pandemie koronaviru se v posledních týdnech skloňuje všude, kam přijdete a zemědělské farmy nejsou výjimkou. Některé z nich řeší finance, jiné nedostatek pracovníků, kteří se teď buď starají o děti nebo jsou přeshraniční. Na druhou stranu bude podle odborníků větší poptávka po tuzemské produkci. Přestože se koronavirus z potravin nepřenáší, k produktům z Itálie nebo Španělska budou mít spotřebitelé menší důvěru.

Farma Bezdínek je největším produkčním skleníkem na pěstování zeleniny v Česku.  Na ploše 11ha v Dolní Lutyni  pěstuje od roku 2018 především rajčata a okurky. Farma je založená na pěstování zeleniny bez pesticidů a s minimálním dopadem na životní prostředí.  “Jako první v republice jsme prošli kontrolním auditem na pěstování bez pesticidů. Naše produkty mají podobné hodnoty jako například kojenecká voda. Náš skleník je vybavený nejmodernějšími technologiemi, je to tak zvané udržitelné pěstování zeleniny. Rajčata pěstujeme hydroponicky, to znamená, že rajčata jsou vysazujeme do organického kokosového substrátu, který po ukončení sezony kompostujeme. Ke každé rostlině je zavedená samostatná zálivka z dešťovky a vodu navíc ještě recyklujeme, takže u nás ani kapka nepadne na zmar. Navíc eliminujeme i emise z dopravy, protože pěstujeme lokálně a dodáváme na český trh,” prozradila o pěstování bio rajčat Monika Zábojníková, PR manažerka, Farma Bezdínek. 

Místo pesticidů se na farmě používá přirozená biologická ochrana. Každý týden odborníci do skleníků aplikují přirozené nepřátele škůdců a ti postupně vytváří množství užitečného hmyzu, který nedovolí škůdcům, aby se přemnožili. Opylování, to je zase práce pro čmeláky, ti mají své papírové domky přímo u zdroje, ve sklenících.  “Tu největší práci tu samozřejmě odvádějí lidé, jedná se o ruční práci. Zaměstnáváme místní lidi, zejména ženy, které pracují v jednosměnném provozu. Běžně jich tady máme 250, v nouzovém stavu  jsme na počtu 350 lidí,” dodala manažerka.  60 stálých zaměstnanců se na místo o rajčata teď stará 24 hodin o své děti. Farma proto musela nabrat brigádníky. Nejsou zapracovaní a jejich výkony nestačí pokrýt potřeby firmy, a tak narostl počet zaměstnanců o sto. Každý den farma na české pulty dodává 20 tun čerstvých rajčat. “V souvislosti  opatřením kvůli koronaviru jsme zavedli několik bezpečnostních hygienických opatření. Není to jen o ochranných pomůckách a dezinfekci, je to o denním měření teplot, o kontrole mobility zaměstnanců, protože jsme směny rozdělili na dvě. Dva dny lidé pracují a dva dny jsou doma. A také dbáme, aby měli dostatečně velký přísun vitamínů a snažíme se tu společně budovat silnou imunitu,” vyjmenovala opatření manažerka Zábojníková.

Zatímco Farma Bezdínek musela nabírat brigádníky, na farmě u Ličků v Sedlnicích si zatím vystačí se svými zaměstnanci. Specializují se na pěstování ovoce, zeleniny a brambor v tak zvané integrované produkci. V podstatě to znamená, že mohou omezeně hnojit a používat některé chemické přípravky. Aktuálně mají starosti se suchem.  “Teď nesadíme. Nepostihl nás ani tak koronavirus, jak nás trápí velké sucho, tady už měsíc nepršelo. Máme nachystanou sadbu, ale nemá smysl sadit, protože není voda, vlastně čekáme až zaprší,” posteskla si Hana Prokl Ličková, Farma Lička

Farma Lička zavedla v době restriktivních opatření organizační opatření. Jejich zaměstnanci se při činnostech, které momentálně vykonávají nemusí potkávat. Každý z nich má své izolované pracoviště. Větší problémy  ale nastanou o pár týdnů později, kdy bude zapotřebí nabrat brigádníky na práce na polích i na farmě. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy