Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: Koronavirová pandemie ovlivnila fungování farem

Celý MS kraj |

Pandemie koronaviru se v posledních týdnech skloňuje všude, kam přijdete a zemědělské farmy nejsou výjimkou. Některé z nich řeší finance, jiné nedostatek pracovníků, kteří se teď buď starají o děti nebo jsou přeshraniční. Na druhou stranu bude podle odborníků větší poptávka po tuzemské produkci. Přestože se koronavirus z potravin nepřenáší, k produktům z Itálie nebo Španělska budou mít spotřebitelé menší důvěru.

Farma Bezdínek je největším produkčním skleníkem na pěstování zeleniny v Česku.  Na ploše 11ha v Dolní Lutyni  pěstuje od roku 2018 především rajčata a okurky. Farma je založená na pěstování zeleniny bez pesticidů a s minimálním dopadem na životní prostředí.  “Jako první v republice jsme prošli kontrolním auditem na pěstování bez pesticidů. Naše produkty mají podobné hodnoty jako například kojenecká voda. Náš skleník je vybavený nejmodernějšími technologiemi, je to tak zvané udržitelné pěstování zeleniny. Rajčata pěstujeme hydroponicky, to znamená, že rajčata jsou vysazujeme do organického kokosového substrátu, který po ukončení sezony kompostujeme. Ke každé rostlině je zavedená samostatná zálivka z dešťovky a vodu navíc ještě recyklujeme, takže u nás ani kapka nepadne na zmar. Navíc eliminujeme i emise z dopravy, protože pěstujeme lokálně a dodáváme na český trh,” prozradila o pěstování bio rajčat Monika Zábojníková, PR manažerka, Farma Bezdínek. 

Místo pesticidů se na farmě používá přirozená biologická ochrana. Každý týden odborníci do skleníků aplikují přirozené nepřátele škůdců a ti postupně vytváří množství užitečného hmyzu, který nedovolí škůdcům, aby se přemnožili. Opylování, to je zase práce pro čmeláky, ti mají své papírové domky přímo u zdroje, ve sklenících.  “Tu největší práci tu samozřejmě odvádějí lidé, jedná se o ruční práci. Zaměstnáváme místní lidi, zejména ženy, které pracují v jednosměnném provozu. Běžně jich tady máme 250, v nouzovém stavu  jsme na počtu 350 lidí,” dodala manažerka.  60 stálých zaměstnanců se na místo o rajčata teď stará 24 hodin o své děti. Farma proto musela nabrat brigádníky. Nejsou zapracovaní a jejich výkony nestačí pokrýt potřeby firmy, a tak narostl počet zaměstnanců o sto. Každý den farma na české pulty dodává 20 tun čerstvých rajčat. “V souvislosti  opatřením kvůli koronaviru jsme zavedli několik bezpečnostních hygienických opatření. Není to jen o ochranných pomůckách a dezinfekci, je to o denním měření teplot, o kontrole mobility zaměstnanců, protože jsme směny rozdělili na dvě. Dva dny lidé pracují a dva dny jsou doma. A také dbáme, aby měli dostatečně velký přísun vitamínů a snažíme se tu společně budovat silnou imunitu,” vyjmenovala opatření manažerka Zábojníková.

Zatímco Farma Bezdínek musela nabírat brigádníky, na farmě u Ličků v Sedlnicích si zatím vystačí se svými zaměstnanci. Specializují se na pěstování ovoce, zeleniny a brambor v tak zvané integrované produkci. V podstatě to znamená, že mohou omezeně hnojit a používat některé chemické přípravky. Aktuálně mají starosti se suchem.  “Teď nesadíme. Nepostihl nás ani tak koronavirus, jak nás trápí velké sucho, tady už měsíc nepršelo. Máme nachystanou sadbu, ale nemá smysl sadit, protože není voda, vlastně čekáme až zaprší,” posteskla si Hana Prokl Ličková, Farma Lička

Farma Lička zavedla v době restriktivních opatření organizační opatření. Jejich zaměstnanci se při činnostech, které momentálně vykonávají nemusí potkávat. Každý z nich má své izolované pracoviště. Větší problémy  ale nastanou o pár týdnů později, kdy bude zapotřebí nabrat brigádníky na práce na polích i na farmě. 

Nahlásit chybu


V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Jde o nejvýznamnější nález v MSK za posledních 100 let

Včera 23:45 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Jde o nejvýznamnější nález na území dnešního Moravskoslezského kraje za posledních 100 let. Jedinečný je zejména množstvím zlatých mincí, stavem dochování a vzácností některých exemplářů.

Senioři na přednášce rozplétali záludnosti sociálních sítí

Zorientovat se v nárůstu informací, které nás atakují prostřednictvím sociálních sítí. To je cíl přednášek, které se konají v novojičínské městské knihovně. Zacíleny jsou na seniory. Pomohly jim například rozklíčovat, jak se tyto informace šíří.

Policisté zakročili proti mladíkovi, který si vykračoval poblíž šampionátu s kuličkovým samopalem

Včera 13:54 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Jak postupují policisté proti podezřelému s dlouhou střelnou zbraní si mohl na vlastní kůži vyzkoušet 18letý mladík z Ostravy. Nedaleko haly, kde se právě odehrává hokejové mistrovství světa, procházel s airsoftovou maketou samopalu.

Budoucí zdravotníci skládali praktické maturitní zkoušky

Včera 10:41 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Studenti středních zdravotnických škol skládali praktické maturitní zkoušky v Nemocnici Třinec.

Policisté zachránili život opilého muže, kterého doma málem udusila spálená večeře

Včera 10:13 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Dvojice ostravských policistů vyjela 14. května večer k zásahu do Opletalovy ulice v Porubě, kde lidé ohlásili kouř vycházející z jednoho bytu.

Na Lodičkách v Karviné se konal triatlon Boženy Němcové. Jednou z disciplín bylo veslování

18. května 2024 16:52 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Volnočasový areál Lodičky patřil na jeden den sportovním nadšencům. Konal se tady netradiční triatlon. Jednou z jeho disciplín bylo veslování, podívejte se na reportáž.

Školáci navrhovali, co v Ostravě zlepšit. Diskutoval s nimi starosta centrálního obvodu

Školáci v centru Ostravy dostali otázku, co by ve svém městě zlepšili. Z námětů pak vzešla beseda se starostou centrálního obvodu, který se dětem snažil na jejich otázky osobně odpovědět. Zajímala je hlavně čistota, bezpečí nebo možnosti volnočasového vyžití.

Světlo a kořeny novojičínského rodáka na Staré poště

Stará pošta nabízí v květnu výstavu všestranného výtvarníka, novojičínského rodáka, Antonína Gavlase. Její název “Kořeny světla” odkazuje na jeho rodiště a na hlavní princip jeho tvorby.

V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství, proměnou projde několik míst ve městě

18. května 2024 9:39 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství. Po náměstíčku u Permonu a velké proměny prostoru u obchodního domu v centru města přišlo na řadu náměstíčko Gagarina a také plocha poblíž ulice Nedbalova. V současné době se už také připravuje proměna prostranství U Skleníku v Karviné-Ráji.

V Karviné už potřetí ocenilo vedení města na zámku Fryštát osobnosti ve zdravotnictví

17. května 2024 13:28 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Vedení Karviné se rozhodlo udělit Pamětní list Rady města Karviné osobnostem ve zdravotnictví. Vybráni byli ti, kteří svou práci dělají zodpovědně, s velkým nasazením a mimořádným rozsahem odborných aktivit.

Studenti bruntálské průmyslovky postavili nejnovější Tatrovku, bude sloužit při zimní údržbě v okrese Bruntál

Propojení teorie s praxí je vysněným cílem moha středních i vysokých škol. Dokonale se to povedlo na bruntálské Střední průmyslové škole a obchodní akademii. Ve spolupráci s Tatrou Kopřivnice jako druzí v kraji zdejší studenti sestavili celou nejnovější Tatrovku.

Muzejní noc v historické budově Muzea Těšínska zavedla návštěvníky do světa módy našich předků

Mezinárodní Den muzeí nabídl návštěvníkům nevšední zážitky a nové pohledy na přítažlivé muzejní aktivity. V historické budově muzea v Českém Těšíně se hosté mohli přenést do světa módy i gastronomie našich předků. Historická budova Těšínského muzea patří k chloubám místní architektury.

O soutěž Marlenka Cup v Opavě byl obrovský zájem

Včera 17:54 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Soutěž pro mladé cukráře Marlenka Cup v Opavě už má svou historii a prestiž. Je o ní velký zájem i z toho důvodu, že je pro žáky cukrářského oboru velmi motivující předvést veřejnosti své umění.

Studenti Wichterlova gymnázia hráli francouzské divadlo

Včera 17:48 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Studenti Wichterlova gymnázia v Ostravě – Porubě se v rámci Erasmu plus zapojili do velmi zajímavého projektu. Společně se svými francouzskými kamarády nastudovali divadelní představení ve francouzštině a odehráli ho v DK Poklad. Mezi diváky jsme byli i my.

Střední škola profesora Matějčka vzdělává zdravé i handicapované děti

Včera 17:40 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Za šedesát let života prošla SŠ profesora Zdeňka Matějčka v Ostravě – Porubě velkou proměnou. Z výhradně hornického učiliště se vyvinula v moderní multioborovou školu.

Výtah dopravující uhlí z kilometrové hlubiny Dolu ČSM dostane nový motor

Včera 10:50 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Těžební společnost OKD vymění motor těžního stroje, který se v severní lokalitě Dolu ČSM už od roku 1972 stará o dopravu vytěženého uhlí s hlušinou na povrch, za kompletně opravený. Renovace probíhá od ledna do června a vyjde na 10 milionů korun.

EKO MAGAZÍN: Koronavirová pandemie ovlivnila fungování farem
Vydáno 5. května 2020 8:35, Celý MS kraj, Renáta E. Orlíková
Pandemie koronaviru se v posledních týdnech skloňuje všude, kam přijdete a zemědělské farmy nejsou výjimkou. Některé z nich řeší finance, jiné nedostatek pracovníků, kteří se teď buď starají o děti nebo jsou přeshraniční. Na druhou stranu bude podle odborníků větší poptávka po tuzemské produkci. Přestože se koronavirus z potravin nepřenáší, k produktům z Itálie nebo Španělska budou mít spotřebitelé menší důvěru.

Farma Bezdínek je největším produkčním skleníkem na pěstování zeleniny v Česku.  Na ploše 11ha v Dolní Lutyni  pěstuje od roku 2018 především rajčata a okurky. Farma je založená na pěstování zeleniny bez pesticidů a s minimálním dopadem na životní prostředí.  “Jako první v republice jsme prošli kontrolním auditem na pěstování bez pesticidů. Naše produkty mají podobné hodnoty jako například kojenecká voda. Náš skleník je vybavený nejmodernějšími technologiemi, je to tak zvané udržitelné pěstování zeleniny. Rajčata pěstujeme hydroponicky, to znamená, že rajčata jsou vysazujeme do organického kokosového substrátu, který po ukončení sezony kompostujeme. Ke každé rostlině je zavedená samostatná zálivka z dešťovky a vodu navíc ještě recyklujeme, takže u nás ani kapka nepadne na zmar. Navíc eliminujeme i emise z dopravy, protože pěstujeme lokálně a dodáváme na český trh,” prozradila o pěstování bio rajčat Monika Zábojníková, PR manažerka, Farma Bezdínek. 

Místo pesticidů se na farmě používá přirozená biologická ochrana. Každý týden odborníci do skleníků aplikují přirozené nepřátele škůdců a ti postupně vytváří množství užitečného hmyzu, který nedovolí škůdcům, aby se přemnožili. Opylování, to je zase práce pro čmeláky, ti mají své papírové domky přímo u zdroje, ve sklenících.  “Tu největší práci tu samozřejmě odvádějí lidé, jedná se o ruční práci. Zaměstnáváme místní lidi, zejména ženy, které pracují v jednosměnném provozu. Běžně jich tady máme 250, v nouzovém stavu  jsme na počtu 350 lidí,” dodala manažerka.  60 stálých zaměstnanců se na místo o rajčata teď stará 24 hodin o své děti. Farma proto musela nabrat brigádníky. Nejsou zapracovaní a jejich výkony nestačí pokrýt potřeby firmy, a tak narostl počet zaměstnanců o sto. Každý den farma na české pulty dodává 20 tun čerstvých rajčat. “V souvislosti  opatřením kvůli koronaviru jsme zavedli několik bezpečnostních hygienických opatření. Není to jen o ochranných pomůckách a dezinfekci, je to o denním měření teplot, o kontrole mobility zaměstnanců, protože jsme směny rozdělili na dvě. Dva dny lidé pracují a dva dny jsou doma. A také dbáme, aby měli dostatečně velký přísun vitamínů a snažíme se tu společně budovat silnou imunitu,” vyjmenovala opatření manažerka Zábojníková.

Zatímco Farma Bezdínek musela nabírat brigádníky, na farmě u Ličků v Sedlnicích si zatím vystačí se svými zaměstnanci. Specializují se na pěstování ovoce, zeleniny a brambor v tak zvané integrované produkci. V podstatě to znamená, že mohou omezeně hnojit a používat některé chemické přípravky. Aktuálně mají starosti se suchem.  “Teď nesadíme. Nepostihl nás ani tak koronavirus, jak nás trápí velké sucho, tady už měsíc nepršelo. Máme nachystanou sadbu, ale nemá smysl sadit, protože není voda, vlastně čekáme až zaprší,” posteskla si Hana Prokl Ličková, Farma Lička

Farma Lička zavedla v době restriktivních opatření organizační opatření. Jejich zaměstnanci se při činnostech, které momentálně vykonávají nemusí potkávat. Každý z nich má své izolované pracoviště. Větší problémy  ale nastanou o pár týdnů později, kdy bude zapotřebí nabrat brigádníky na práce na polích i na farmě. 

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000020187/eko-magazin-koronavirova-pandemie-ovlivnila-fungovani-farem