Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hasičský psovod z Hlučína byl oceněn za práci v troskách Bejrútu. Pes Diego dostal pamlsky

Asi jste slyšeli o mohutném výbuchu v libanonském Bejrútu, který srovnal část města se zemí. Na pomoc vyrazil z České republiky speciální hasičský tým USAR, který se právě na podobné situace specializuje. Jeho členem byl i Petr Svoboda z Hlučína se psem Diegem. Nyní je přijel osobně ocenit ministr vnitra Jan Hamáček.

Petr Svoboda a jeho svěřenec Diego nejsou žádnými nováčky. Mají za sebou už několik ostrých akcí. Jsou členy USAR týmu, tedy elitní skupiny hasičů, kteří jsou schopni zasahovat po celém světě a jsou zaměřeni na záchranu v obydlených oblastech. V jejich případě na vyhledávání osob v sutinách. Proto byli vysláni i do Bejrútu, kde exploze skladu srovnala se zemí část města.

Petr Svoboda, Záchranný útvar HZS v Hlučíně: "Nejde to zatím s ničím srovnat. Byli jsme tady na území České republiky na pár výbuších, ale tak velký rozsah jsme ještě nezažili. Tady to byl výbuch garáže nebo rodinného domku 5 x 10 metrů, ale tam to prostě byly kilometry, které bylo třeba s těmi psy prohledat."  

Ministr vnitra Jan Hamáček nyní přijel do Ostravy a tak mohl osobně Petru Svobodovi poděkovat a předat mu ocenění za jeho práci.

Jan Hamáček (ČSSD), ministr vnitra: "Jsem pyšný na to, že ČR zareagovala jako jedna z prvních. V řádu hodin jsme do Libanonu vypravili záchranný tým. Byla to špičková reprezentace ČR a schopností našich hasičů."

Ocenění patří i Diegovi, který ale nemá příliš trpělivosti pro podobné slavnostní chvíle a má raději akci. Jeho odměna je ale samozřejmě k jídlu. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy