Ředitelka obecního sociálního ústavu, která je současně místostarostkou Komorní Lhotky, byla obviněna letos v květnu. Sama se k případu vyjadřovat nechtěla. Pod tíhou důkazů však přiznala, že zakázku zmanipulovala. Podle policie si na zakázce za zhruba půl milionu měla přijít na 100 tisíc korun.
Aby ústav získal dotaci kraje, musel rozšířit ubytovací kapacitu. Ředitelka se měla na zakázce dohodnout s šéfem jedné firmy, přičemž obešli povinnost oslovit ve výběrovém řízení minimálně tři firmy. Podnikatel předložil svou cenovou nabídku a další dvě vyšší nabídky měly být jen fiktivní.
Jak dříve uvedla policie, vše začalo v roce 2017. K tomu, aby získala dotační titul a peníze od kraje, musela rozšířit ubytovací kapacitu daného ústavu. Což znamenalo oslovit minimálně 3 firmy, jak tomu hovoří zákon o zadávání veřejných zakázek a požádat o cenové nabídky na projekty i samotnou realizaci.
Eva Michalíková, mluvčí Policie ČR: “V prvním případě se jednalo o ženu (44), této bylo sděleno obvinění ze spáchání zločinu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a v druhém případě se jednalo o muže (37), tomu bylo sděleno obvinění ze spáchání přečinu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a přečinu podplácení. Obviněná však měla oslovit pouze jednu společnost, které šéfoval muž z Karvinska. Po předchozí vzájemné domluvě, ještě před samotným vyhlášením první veřejné zakázky na “Stavební úpravy objektu daného sociálního ústavu“, měla ředitelka poskytnout podklady pro vypracování projektové dokumentace k této veřejné zakázce, na základě čehož měl již důvodně obviněný muž zakázku získat. V této nabídce už měla být zahrnuta i odměna pro paní ředitelku, jak oba obvinění uvedli ve svém výslechu. Dále po domluvě obviněný muž měl zajistit a nechat vyhotovit tzv. fiktivní dvě další nabídky, které byly ještě s vyšší částkou, než kterou předložil on sám sociálnímu ústavu. Zakázku tudíž získal a ředitelka si tak měla přijít na „odměnu obálkovou metodou“ okolo 100.000,- Kč. Celková cena zakázek byla přes 500.000,- Kč. Ředitelce za své jednání hrozí trest odnětí svobody od dvou až osm let a muži za jeho počínání hrozí trest odnětí svobody od šesti měsíců až tři léta.
Rozsudek opírající se o dohodu o vině a trestu je již pravomocný. Díky dohodě je trest mnohem mírnější.
Sandra Vareninová, soudkyně, mluvčí OS Frýdek-Místek: “Okresní soud ve Frýdku-Místku svým rozsudkem, který již nabyl právní moci, schválil dohodu o vině a trestu, kdy byla odsouzena k peněžitému trestu v celkové výměře 320 tisíc korun, kdy byl stanoven náhradní trest v trvání 12 měsíců a dále trestu propadnutí finančních prostředků ve výši 80 tisíc korun.”
Starosta Komorní Lhotky zatím svou příbuznou kryje a odvolávat ji nechce.
Ivo Sztefek (Nezávislí Godula), starosta obce: “Momentálně se tím nezabýváme, protože máme jiné starosti s covidem. Zatím jsme nepřijali žádné opatření, ani řešení. Paní Sztefková zůstává místostarostkou, protože tu může odvolat maximálně zastupitelstvo.”
Odsouzená 44letá žena by mohla sama rezignovat jak na post místostarostky, tak ředitelky obecního ústavu.