Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: Další rána pro Jarošův statek, kvůli CV-19 má potíže s financováním provozu

Celý MS kraj |

Koronavirová pandemie tvrdě zasáhla také provoz malé farmy ve Studénce. Jarošův statek tam působí už sedmým rokem a návštěvníkům dovoluje nakouknout pod pokličku fungování malého statku s pestrou škálou zvířat. Zařízení ve svém portfoliu má i ekologické programy pro děti a práci s hendikepovanými. Statek se už dva roky potýká s finančními problémy, ale letos už doslova bojuje o přežití. Tvrdou ránu provozu uštědřila pandemická opatření.

Areál z 18. století, ve kterém před sedmi lety začali budovat Jarošův statek, byl původně součástí zámku. V budovách byly ustájeny koně a skot pro místní honoraci. Domácí zvířata včetně koní se tam znovu zabydlela před sedmi lety, a to díky vybudování dnes atraktivního místa pro všechny generace, Jarošova statku.

Sabina Poukarová, ředitelka společnosti: “Ráno přijdeme do stáje a nakrmíme zvířata. Nejdříve dostanou seno, potom granule. Potom se vyvádějí do výběhu, kde jsou přes den. Teď máme režim trochu jiný, ale přes běžný školní rok nám dopoledne na statek přichází děti z mateřinek nebo ze školy. My pro ně máme připravený program s ekologickým zaměřením. Fungujeme jako ekologické centrum výchovy pro děti, takže děláme programy pro školy, školky i zájmové skupiny. Všechny naše aktivity zaměřujeme na přímý kontakt s našimi zvířaty. Děláme to proto, že chceme naučit děti milovat přírodu, budovat pěkný vztah k přírodě a lidem a vytáhnout je od televize, vytáhnout je ven, ke zvířatům, ať smysluplně tráví čas. 

Na statku kladou důraz na to, aby si děti na zvířata zvykly, aby je respektovaly a naučily se je milovat. Proto je důležitý kontakt s nimi, a tak je samozřejmostí, že děti vodí a krmí kozy, ovce i králíčky, jezdí na ponících a bokem nezůstávají ani hendikepovaní. I těm se tady dává velký prostor.

Sabina Poukarová, ředitelka společnosti:  “V loňském roce jsme si pronajali 4 ha pole a zaseli trávu, dali jsme vzniknout pastvinám, takže máme už aspoň více trávy pro zvířata a asi z poloviny děláme seno."

Financování statku je postaveno částečně na dotacích a zejména na vstupném a příjmech z kurzů a programů. Zařízení funguje sice celoročně, ovšem nejvíce živo tam je od jara do podzimu. Na řadu přišlo i snížení počtu zvířat, z původních 70 kusů na necelou třicítku.

Sabina Poukarová, ředitelka společnosti:  “Měli jsme naprosto plné objednané termíny celé jaro, přihlášené byly školy i školky a měli jsme naplánované i velké akce, ale všechno se stoplo a my jsme přišli o velké příjmy. Takže se snažíme jak to jde. Samozřejmě jsme museli přistoupit k různým opatřením. Museli jsme snížit stav zvířat. Museli jsme změnit fungování areálu. Měli jsme po celou dobu vstup zdarma každý den od 8 do 18 hodin, teď jsme zavedli vstupné. Pořád ještě nevíme jestli přežijeme zimu a jak budeme fungovat dále. V každém případě nám pomůže pomoc lidí, my totiž nejsem až tak moc závislí na dotacích. Takže jsme vymyslely novou akci - adopce zvířat. Lidé mohou adoptovat nějaké zvířátko a přispět na jeho provoz. Vyberou takové, které jim je sympatické a mohou se tak podílet na krmení a péči. Mají tam samozřejmě spoustu bonusů a mohou si zvířat užít více.”

Nahlásit chybu


O mrakodrap v centru Ostravy má zájem nový investor, zachován by měl být návrh Evy Jiřičné

Město Ostrava opětovně usiluje o záchranu jedné z dominant centra města – výškové budovy na ulici Ostrčilova. Pozemek, budovu a další záležitosti včetně závazných návrhů na rekonstrukci znovu nabídnul k prodeji. Stalo se tak poté, co předchozí zájemce o koupi nemovitostí nesignoval příslušné smlouvy a zadávací řízení na veřejnou zakázku bylo zrušeno.

Studenti VŠB představili návrhy zvelebení veřejných prostranství v Rychvaldě

Spolupráce Vysoké školy báňské s městem Rychvald přinesla první hmatatelné výsledky. Studenti před zástupci města a veřejnosti představili své návrhy, jak upravit některá veřejná prostranství.

Rada Moravskoslezského kraje vyjela na jednání do Frýdku-Místku

Rada Moravskoslezského kraje vyjela na jednání do Frýdku-Místku. S vedením města probírala například představy plánech rekonstrukce průtahu, investiční plány kraje ve městě a další budoucí spolupráci.

Město žádá dotace na investice do sportovišť, na rekonstrukci šaten a stavbu haly

Studénka podává dvě žádosti o dotaci na Národní sportovní agenturu. Jedna se týká rekonstrukce šaten zimního stadionu, druhá stavby nové multifunkční haly.

Většina věřitelů hutí Liberty souhlasí s restrukturalizačním plánem

Dnes 8:21 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Společnost LIBERTY Ostrava zmítající se v existenčních problémech, ve čtvrtek informovala o tom, že potřebná většina oprávněných věřitelů firmy oficiálně schválila její restrukturalizační plán.

Dražba dresů opavských basketbalistů pro mobilní hospic Pokojný přístav vynesla přes 108 tisíc

Včera 19:38 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Charitativní dražba originálních červených dresů opavských basketbalistů s logem Opava 800 vynesla více než 108 tisíc korun. Dražilo se na Aukru a peníze pomohou mobilnímu hospici Pokojný přístav Charity Opava.

I končící těžba uhlí vyžaduje průběžnou modernizaci důlního zařízení

Dnes 8:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Byť se dobývání černého uhlí v podzemí Karvinska blíží ke svému konci, společnost OKD musí průběžně modernizovat zařízení, které do ukončení těžby bude potřebovat.

Novojičínská radnice se otevřela jako historická památka

Nový Jičín se připojil k výzvě Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska - v rámci akce Brány památek dokořán otevřel veřejnosti prostory radnice, které nejsou běžně přístupné. Akci využili k návštěvě úřední budovy i školní skupiny.

Fajne školní bistro Ostravě závidí i okolní města. Špičkoví kuchaři pomáhají v jídelnách

Kvalita jídla ve školních jídelnách se v posledních letech výrazně zlepšila a v Ostravě na tom má podíl i velmi oblíbený a úspěšný projekt Fajne školní bistro. Školy objíždějí špičkoví kuchaři a pomáhají kuchařkám s přípravou chutných jídel podle norem a děti jsou nadšené.

Na náměstí Osvoboditelů v Opavě vyvrcholily oslavy Dne Země

Včera 19:26 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě si hned několika akcemi připomněli Den Země. Lidé se mohli zapojit třeba do úklidu svého okolí, prohlédnout si čističku odpadních vod, nebo vyrazit za obojživelníky na Raduňský mokřad a za ptáky do Městských sadů. Vše vyvrcholilo oslavou Dne Země na náměstí Osvoboditelů.

Přípravy na MS v hokeji vrcholí. Pozor na falešné vstupenky a na halu přijeďte tramvají

Hokejové MS se rychle blíží a pořadatelé hlásí, že je téměř vše připraveno. Velký důraz se klade na bezpečnost, na které budou s pořadateli spolupracovat i složky IZS. Ostravu čekají i dopravní omezení a například dopravní podnik chystá speciální tramvajovou linku X.

Mistrovství ČR dětí a mládeže ve fitness sportu proběhlo v Bruntále

Po březnovém Mistrovství ČR v boxu přivítal Bruntál další prestižní podnik. Česká asociace naturální kulturistiky a fitness uspořádala pro kategorie dětí a mládeže do 18 let Mistrovství ČR ve fitness sportu. Fitness v poslední době pochází velkým rozvojem a stává se stále oblíbenějším.

Razovský pohár je nový sedmidílný přespolní běh u Slezské Harty, právě proběhlo jeho 2. kolo

23. dubna 2024 15:32 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Ani téměř zimní počasí dubnového víkendu neodradilo sportovní nadšence od účasti na Razovském poháru. Místní Sokol Razová připravil atraktivní sedmidílný přespolní běh v terénech v okolí přehrady Slezská Harta. Na druhý pohárový závod a i ve sněhové vánici sjeli běžci nejen z okresu Bruntál.

Masturbace online neměla šťastný konec. Vyděrači chtěli za nezveřejnění videa 150 tisíc kč

V posledních dnech policisté evidují případy vydírání prostřednictvím sociálních sítí. V Ostravě pachatelům naletěl muž středního věku, který poslechl údajnou krásnou blondýnu a natáčel se mobilem při masturbování. Byl pak velmi překvapen, když po něm chtěla 150 tisíc, jinak video zveřejní na internetu.

V DK Poklad se předávaly moravskoslezské Ceny Jantar. Umělci si odnesli celkem 15 skleněných sošek

V kulturním domě Poklad v Ostravě-Porubě se slavnostně předávaly moravskoslezské umělecké Ceny Jantar za rok 2023. Na sedmém ročníku bylo ve všech kategoriích rozdáno celkem čtrnáct cen a také dvě ceny za celoživotní přínos.

EKO MAGAZÍN: Další rána pro Jarošův statek, kvůli CV-19 má potíže s financováním provozu
Vydáno 24. listopadu 2020 14:56, Celý MS kraj, Renáta E. Orlíková
Koronavirová pandemie tvrdě zasáhla také provoz malé farmy ve Studénce. Jarošův statek tam působí už sedmým rokem a návštěvníkům dovoluje nakouknout pod pokličku fungování malého statku s pestrou škálou zvířat. Zařízení ve svém portfoliu má i ekologické programy pro děti a práci s hendikepovanými. Statek se už dva roky potýká s finančními problémy, ale letos už doslova bojuje o přežití. Tvrdou ránu provozu uštědřila pandemická opatření.

Areál z 18. století, ve kterém před sedmi lety začali budovat Jarošův statek, byl původně součástí zámku. V budovách byly ustájeny koně a skot pro místní honoraci. Domácí zvířata včetně koní se tam znovu zabydlela před sedmi lety, a to díky vybudování dnes atraktivního místa pro všechny generace, Jarošova statku.

Sabina Poukarová, ředitelka společnosti: “Ráno přijdeme do stáje a nakrmíme zvířata. Nejdříve dostanou seno, potom granule. Potom se vyvádějí do výběhu, kde jsou přes den. Teď máme režim trochu jiný, ale přes běžný školní rok nám dopoledne na statek přichází děti z mateřinek nebo ze školy. My pro ně máme připravený program s ekologickým zaměřením. Fungujeme jako ekologické centrum výchovy pro děti, takže děláme programy pro školy, školky i zájmové skupiny. Všechny naše aktivity zaměřujeme na přímý kontakt s našimi zvířaty. Děláme to proto, že chceme naučit děti milovat přírodu, budovat pěkný vztah k přírodě a lidem a vytáhnout je od televize, vytáhnout je ven, ke zvířatům, ať smysluplně tráví čas. 

Na statku kladou důraz na to, aby si děti na zvířata zvykly, aby je respektovaly a naučily se je milovat. Proto je důležitý kontakt s nimi, a tak je samozřejmostí, že děti vodí a krmí kozy, ovce i králíčky, jezdí na ponících a bokem nezůstávají ani hendikepovaní. I těm se tady dává velký prostor.

Sabina Poukarová, ředitelka společnosti:  “V loňském roce jsme si pronajali 4 ha pole a zaseli trávu, dali jsme vzniknout pastvinám, takže máme už aspoň více trávy pro zvířata a asi z poloviny děláme seno."

Financování statku je postaveno částečně na dotacích a zejména na vstupném a příjmech z kurzů a programů. Zařízení funguje sice celoročně, ovšem nejvíce živo tam je od jara do podzimu. Na řadu přišlo i snížení počtu zvířat, z původních 70 kusů na necelou třicítku.

Sabina Poukarová, ředitelka společnosti:  “Měli jsme naprosto plné objednané termíny celé jaro, přihlášené byly školy i školky a měli jsme naplánované i velké akce, ale všechno se stoplo a my jsme přišli o velké příjmy. Takže se snažíme jak to jde. Samozřejmě jsme museli přistoupit k různým opatřením. Museli jsme snížit stav zvířat. Museli jsme změnit fungování areálu. Měli jsme po celou dobu vstup zdarma každý den od 8 do 18 hodin, teď jsme zavedli vstupné. Pořád ještě nevíme jestli přežijeme zimu a jak budeme fungovat dále. V každém případě nám pomůže pomoc lidí, my totiž nejsem až tak moc závislí na dotacích. Takže jsme vymyslely novou akci - adopce zvířat. Lidé mohou adoptovat nějaké zvířátko a přispět na jeho provoz. Vyberou takové, které jim je sympatické a mohou se tak podílet na krmení a péči. Mají tam samozřejmě spoustu bonusů a mohou si zvířat užít více.”

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000022943/eko-magazin-dalsi-rana-pro-jarosuv-statek-kvuli-cv19-ma-potize-s-financovanim-provozu