Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: Další rána pro Jarošův statek, kvůli CV-19 má potíže s financováním provozu

  • Celý MS kraj,

Koronavirová pandemie tvrdě zasáhla také provoz malé farmy ve Studénce. Jarošův statek tam působí už sedmým rokem a návštěvníkům dovoluje nakouknout pod pokličku fungování malého statku s pestrou škálou zvířat. Zařízení ve svém portfoliu má i ekologické programy pro děti a práci s hendikepovanými. Statek se už dva roky potýká s finančními problémy, ale letos už doslova bojuje o přežití. Tvrdou ránu provozu uštědřila pandemická opatření.

Areál z 18. století, ve kterém před sedmi lety začali budovat Jarošův statek, byl původně součástí zámku. V budovách byly ustájeny koně a skot pro místní honoraci. Domácí zvířata včetně koní se tam znovu zabydlela před sedmi lety, a to díky vybudování dnes atraktivního místa pro všechny generace, Jarošova statku.

Sabina Poukarová, ředitelka společnosti: “Ráno přijdeme do stáje a nakrmíme zvířata. Nejdříve dostanou seno, potom granule. Potom se vyvádějí do výběhu, kde jsou přes den. Teď máme režim trochu jiný, ale přes běžný školní rok nám dopoledne na statek přichází děti z mateřinek nebo ze školy. My pro ně máme připravený program s ekologickým zaměřením. Fungujeme jako ekologické centrum výchovy pro děti, takže děláme programy pro školy, školky i zájmové skupiny. Všechny naše aktivity zaměřujeme na přímý kontakt s našimi zvířaty. Děláme to proto, že chceme naučit děti milovat přírodu, budovat pěkný vztah k přírodě a lidem a vytáhnout je od televize, vytáhnout je ven, ke zvířatům, ať smysluplně tráví čas. 

Na statku kladou důraz na to, aby si děti na zvířata zvykly, aby je respektovaly a naučily se je milovat. Proto je důležitý kontakt s nimi, a tak je samozřejmostí, že děti vodí a krmí kozy, ovce i králíčky, jezdí na ponících a bokem nezůstávají ani hendikepovaní. I těm se tady dává velký prostor.

Sabina Poukarová, ředitelka společnosti:  “V loňském roce jsme si pronajali 4 ha pole a zaseli trávu, dali jsme vzniknout pastvinám, takže máme už aspoň více trávy pro zvířata a asi z poloviny děláme seno."

Financování statku je postaveno částečně na dotacích a zejména na vstupném a příjmech z kurzů a programů. Zařízení funguje sice celoročně, ovšem nejvíce živo tam je od jara do podzimu. Na řadu přišlo i snížení počtu zvířat, z původních 70 kusů na necelou třicítku.

Sabina Poukarová, ředitelka společnosti:  “Měli jsme naprosto plné objednané termíny celé jaro, přihlášené byly školy i školky a měli jsme naplánované i velké akce, ale všechno se stoplo a my jsme přišli o velké příjmy. Takže se snažíme jak to jde. Samozřejmě jsme museli přistoupit k různým opatřením. Museli jsme snížit stav zvířat. Museli jsme změnit fungování areálu. Měli jsme po celou dobu vstup zdarma každý den od 8 do 18 hodin, teď jsme zavedli vstupné. Pořád ještě nevíme jestli přežijeme zimu a jak budeme fungovat dále. V každém případě nám pomůže pomoc lidí, my totiž nejsem až tak moc závislí na dotacích. Takže jsme vymyslely novou akci - adopce zvířat. Lidé mohou adoptovat nějaké zvířátko a přispět na jeho provoz. Vyberou takové, které jim je sympatické a mohou se tak podílet na krmení a péči. Mají tam samozřejmě spoustu bonusů a mohou si zvířat užít více.”
The Backwards: World Beatles Show / koncert

07.05. 19:00
Celý MS kraj, Kulturní dům Bílovec

MAXTIANA s.r.o. - TECHNICOAT s.r.o.

od 16 100 Kč/měsíc

Detail

Aisan Industry Czech, s.r.o.

od 20 000 do 23 000 Kč/měsíc

Detail

DISPOSERVIS s.r.o. Pracoviště PE

od 9 000 do 13 500 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků