Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: Deštivý rok prospěl pěstování kořenové zeleniny, teplomilné rostliny měly utrum

Letošní léto někteří označovali jako atypické a chladné, z hlediska dlouhodobých normálů tomu tak ale není. Po pěti letech jsme prožili klasické středoevropské léto, během něhož se střídaly různé charaktery počasí. Zemědělci hlásí, že deštivé počasí prospělo hlavně kořenové zelenině. Ovoce prošlo kroupami a mrazíky a teplomilných rajčat a paprik se urodilo málo.

Farma Lička na Novojičínsku. Počátky hospodaření manželů Ličkových se vážou k 90. letům. V té době jim byly vydány restituované pozemky po předcích, začali spolupracovat s italským partnerem na pěstování čekanky salátové, vysázeli své první sady a lidem nabídli samosběry. V dalších letech se pustili do přestavby farmy, začali pěstovat brambory a do podnikání přibrali i dceru. Dnes už je farma největším pěstitelem zeleniny a ovoce na NJ. Hospodaří na 70 hektarech. A kromě rodinných příslušníků zaměstnává 13 lidí,... v sezóně je jich ale potřeba daleko více.

Hana Prokl Ličková, Farma Lička, spolumajitelka: “Zemědělství v ČR má všeobecně problém sehnat lidi, kteří by měli zájem pracovat na poli. Je to práce těžká, namáhavá a za každého počasí. Většinou navíc není moc ohodnocená, protože cenová politika je taková, jakou nám určují řetězce. Není moc příznivá pro naše zemědělce, kterých je v Česku málo. Takže ovocnáři a zelináři to řeší tak, že si najímají prostřednictvím agentur Bulhary, Rumuny, Ukrajince. I my jsme museli jít touto cestou a najímáme je sezóně. Pro ovoce byl letošní rok docela rizikový. Deštivý duben nám znehodnotil jablka, všechny jablka měly na slupce kroužky od mrazu. Hrušky kvetly o něco dříve, tak ty se tomu vyhnuly, celkem nám zůstaly a problém by s teplomilnou zeleninou jako jsou rajčata a papriky. V období, kdy se měly sadit hodně pršelo a byla zima, tak jsem dlouho čekali se sázením. Nasadili jsme je ke konci června a to už pak hodně pršelo, takže nám rostliny plavaly a z rajčat a paprik jsme nakonec neměli vůbec nic.”.

Vilém Tomíček, předseda Agrární regionální komory Ostravsko: “Zelenina se musí sklízet většinou ručně, aby nebyla poškozená pak se čistí, chystá a balí do bedniček, což představuje velký podíl lidské práce, která má vliv na náklady a cenu. Například zemědělci prodávají brambory do supermarketů za 2,50 Kč/kg a v marketu si je lidé kupují na 12 korun, takže je vidět ten velký cenový rozdíl. Smutné je to, že se toto děje i v době, kdy jsou lidé bez práce, řada lidí je doma a nemá co dělat. Bohužel ale do zemědělství čeští lidé nejdou, je to pro ně podřadná práce, ale cizinci si to poctivě odpracují.”

Zeleninu a ovoce si lidé mohou koupit přímo na farmě nebo si objednat bedýnku z Poodří. Je o ně velký zájem, týdně jich tady na farmě nachystají přes 500 ve dvou velikostech. Poptávku si na farmě vykládají tím, že lidé přišli na to, že lokální zelenina jim prospívá, odběr mají blízko domova a s ohledem na pandemii koronaviru nemuseli alespoň za zdravým sortimentem do supermarketů. A podobně si Ličkovi vysvětlují i letošní velký zájem o samosběr.

Hana Prokl Ličková, Farma Lička, spolumajitelka: “V malé bedýnce teď máme především kořenovou zeleninu, takže tu máme červenou řepu ve žluté variantě, celer, mrkev, petržel, od cibule je tady pórek, hokaido a také hrušky, ty nás letos nezradili. Jablka prošla kroupami. A tady ještě máme od kolegů, ze spolupracující farmy kmín a špaldu. někde dole pod zeleninou je recept. Nemáme certifikát BIO, protože o to neusilujeme, ale máme tu střední cestu. Kdy hlásíme množství těžkých kovů, hlídáme čím ošetřujeme, v jakém množství a před tím předchází monitoring škůdců a choroby sledujeme v jaké fázi je ten který škůdce a jestli je třeba ošetřit. U hnojiv užíváme organická a pokud je to umělé hnojivo, tak potom užíváme jen to, co nám dovolí metodika.”

Farma Lička vlastní známku IPZ - integrované pěstování zeleniny, tu musí zemědělci každoročně obhájit. Podobně funguje známka i pro ovoce. Toto označení se uděluje jen v ČR a odběratelům, kteří vyhledávají české produkty, ulehčuje orientaci mezi dalšími dovozci.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy