Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Horníci OKD vyvezli symbolicky poslední vozík z Dolu Darkov

Celý MS kraj |

Důlní vozík naložený uhlím vyjel z dolu po deváté hodině. Vzhledem k epidemické situaci v Česku a přijatým opatřením se této akce účastnil úzký okruh pracovníků, který rozloučení s dolem zahájil hornickou hymnou. Následovalo tradiční předání plného vozíku předsedkyni představenstva OKD.

video: OKD

Historie samostatného Dolu Darkov začala v 1982. Za tuto dobu bylo z dolu vytěženo 53 931 900 tun uhlí. Historie těžby v tomto dobývacím prostoru však sahá až do roku 1854, kdy byl založen Důl Gabriela. Po Gabriele následovaly doly Hohenegger (od roku 1946 jako Důl 1. Máj), Austria (od roku 1921 jako Důl Barbora), Suchá-Stonava (od roku 1965 jako Důl 9. květen). Od Gabriely po Darkov:1854 – 2021, vytěženo 309 975 000 tun uhlí. 

David Hájek, ředitel provozu OKD: „Darkov byl tedy pokračovatelem v dobývání ložiska, které tady máme z minulosti. Postupně, jak se provoz snažil být co nejefektivnější, tak i těžba z okolních dolů byla naváděna tady na Darkov. Takže z Dolu Barbora, Gabriela a později i z Dolu 9. květen byla přivedena těžba na Důl Darkov. Vytažena byla skipovým zařízením na povrch a upravena v darkovské úpravně."

V poslední době byla takto navedena na Darkov také těžba z Dolu ČSA a z části Dolu ČSM. Z Dolu Darkov se těžilo energetické i koksovatelné uhlí. Za celou existenci dolu bylo vyraženo stovky kilometrů chodeb v hloubce až 1200 metrů pod povrchem. Nejvýkonnější skip revíru Odtěžení z porubů nejen na Darkově, ale v poslední době též ČSA a částečně ČSM, zajišťoval jeden z nejvýkonnějších skipů v OKD. 

Zbigniew Palowski, koordinační technik těžních zařízení: „Jižní oddělení je vyloženo na osmé patro do hloubky 802 metrů pod ohlubní, severní pak na desáté patro do hloubky 967 metrů pod ohlubní.“

Denní rekordní těžba byla přes 27 tisíc tun uhlí za den.

David Hájek, ředitel provozu OKD: „Bylo to v roce v roce 2014. Pro představu, to je asi 900 skipů vytažených za den. Průměrně od počátku Darkova jsme tahali 500 skipů za den, v roce 2020 se to pohybovalo kolem 150 až 300 skipů, tak jak postupně těžba v lokalitách klesala."

Největší úpravárenský komplex revíru Nezbytnou součástí výroby je zpracování uhlí na povrchu. Úpravárenský komplex Darkov se stavěl současně s výstavbou Dolu Darkov jako náhrada za starou úpravnu u Dolu Barbora. Provoz zahájil v roce 1987. Rekordu darkovská úpravna dosáhla 6. 6. 2014, kdy bylo zpracováno 28 200 tun uhlí za jeden den. 

Radim Tabášek, výkonný ředitel OKD: „Úpravnu máme také na dole ČSM-Sever. Zde budeme uhlí upravovat ve zbylých letech existence OKD, kdy už budeme těžit jenom na Dole ČSM.  Důl ČSM je dělený na lokalitu Sever a Jih, bude společnost OKD provozovat jako jeden důl. Součástí převodu Dolu Darkov a ČSA na státní podnik DIAMO je také stěhování administrativní části z Darkova na Důl ČSM." 
Vanda Staňková, předsedkyně představenstva OKD: „Jeden z našich týmů zpracoval podrobný harmonogram stěhování. Někteří zaměstnanci na ČSM už jsou, ale například můj termín stěhování je naplánován až na 26. února." 

Společnost OKD nyní pracuje se střednědobým plánem, který počítá s těžbou na Dole ČSM v roce 2021 i v roce 2022.

Historie Dolu
První zmínky o aktivitách spojených s těžbou uhlí v dobývacím prostoru dnešního Dolu Darkov se objevily v roce 1852, tj. před 169 lety. V samých počátcích těžby černého uhlí na Karvinsku vzniká v dobývacích prostorech skupinového dolu Darkov Důl Gabriela. Po Gabriele následovaly doly Hohenegger, Austria, Suchá – Stonava a Darkov. Postupným spojováním šachet vznikl takzvaný Velkodůl 1. Máj, jenž už záhy po válce překračoval v tunách milionové roční produkce. Nejstarší důlní závod Gabriela byl pojmenován křestním jménem manželky majitele, hraběte Žerotína. Po původních nesnázích spojených s explozí důlních plynů se sedmnácti oběťmi v roce 1856 (a prvním vyhlášením zákazu kouření v dole) či pozdějším vyhořením dřevěného zázemí závodu v roce 1859 došlo po změně vlastníka k pravidelné těžbě teprve v roce 1865. V roce 1947 šachtu přejmenovali na Důl Unrra a v roce 1950 na Důl Mír. Na důlním závodě Hohenegger se začalo dobývat uhlí od roku 1889, v roce 1946 byl tento důl přejmenován na Důl 1. Máj. Dolu Barbora se do roku 1920 říkalo Austria, přičemž zahájení těžby v roce 1909 předcházelo vyřešení problémů s přítoky vody při hloubení jámy. Na počátku padesátých let následovalo sloučení s Dolem 1. Máj. V listopadu 1960 pak hlásil první tuny uhlí nový podnik Suchá Stonava, přejmenovaný v roce 1965 na Důl 9. květen. V roce 1972, tj. před devětačtyřiceti lety, se započalo s budováním závodu 2 - Darkov, který se stal těžební základnou skupinového dolu Darkov. První uhlí z Darkova vyjelo na povrch před devětatřiceti lety. Kvůli složitým obfárávkám nových porubních kapacit i řadě organizačních změn se zde výroba konsolidovala teprve v polovině devadesátých let minulého století. Důl Darkov se proměnil na největší a nejvýkonnější středoevropskou šachtu dosahující těžby mezi 4,1 až 4,3 miliony tun ročně. Jen na samotném závodě 2 (kde z Ostravy přesídlila i správa společnosti OKD) od dubna 1982 do prosince 2020 vytěžili 53 931 900 tun. „Na darkovském skupinovém dole a všech závodech, jež historicky těžily v jeho dobývacích prostorech, se dohromady za celou dobu hornické činnosti vytěžilo těžce představitelných 309 975 900 tun uhlí,“ komentoval těžbu závodní dolu Milan Andrýsek.

text: tisková zpráva OKD

Nahlásit chybu


K tématu

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

19. dubna 2024 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Teplárna Frýdek-Místek odešla jako první v kraji od spalování uhlí

1. srpna 2024 16:59 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Energie a kraj

Frýdecko-Místecká teplárna definitivně odešla od spalování uhlí. Nově vyrábí teplo pro domácnosti a další odběratele už jen z biomasy a zemního plynu. Tímto krokem se završil proces ekologizace teplárny, zahájený v roce 2021.

Teplárna Frýdek-Místek vyrábí teplo už jen z biomasy a plynu

25. července 2024 11:46 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Frýdecko-Místecká teplárna definitivně odešla od spalování uhlí. Nově vyrábí teplo pro domácnosti a další odběratele už jen z biomasy a zemního plynu. Tímto krokem se završil proces ekologizace teplárny, zahájený v roce 2021.


Příští rok bude Ostrava hospodařit 14,5 mld. korunami. Třetina peněz půjde na investice

Ostrava bude v příštím roce hospodařit se 14,5 miliardami korun. Rozpočet schválilo zastupitelstvo města. Hned třetina financí půjde na investice. Spokojeny mohou být městské obvody, které dostanou přidáno.

Festival Meat Design probudil Ostravici, návštěvníci obdivovali kreativce i zrekonstruované prostory

V rámci festivalu Meat Design se v Ostravě už po deváté představila různá kreativní odvětví z celého Moravskoslezského kraje. Letos navíc festival využil unikátních prostor nově zrekonstruované Ostravice.

Vodohospodáři opravují koryta toků po ničivých povodních

Povodně, které letos v září zasáhly celý Moravskoslezský kraj, napáchaly obrovské škody také na vodních tocích. Bezprostředně po opadnutí velké vody začala v korytech pracovat těžká technika.

Koalice ve Frýdku-Místku získá většinu. Vedení města posílí 4 zastupitelé zvolení za ANO

Město Frýdek-Místek povede opět většinová koalice. Utvoří ji hnutí Naše Město F-M, uskupení SPOLU a čtyři zastupitelé v minulosti zvolení za ANO. Ti vytvořili nový politický klub Sympatizanti hnutí ANO. Koalice bude mít v zastupitelstvu 22 hlasů.

Slezskoostravští hasiči zhodnotili uplynulý rok, tématem byly i letošní živelné pohromy

První Sbory dobrovolných hasičů ze Slezské Ostravy zasedly k valným hromadám, kde požárníci hodnotili úspěchy i výzvy roku 2024. Před první adventní nedělí se sešli hasiči z Koblova a Muglinova a tématem jejich valných hromad byly taky zářijové povodně.

Ve Stonavě bude skatepark, finančně pomůže Nadace OKD

Včera 13:08 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Nadace OKD získala od společnosti OKD další mimořádný dar ve výši 20 milionů korun. Částka poputuje do sedmi měst a obcí na Karvinsku, na něž historicky působila nebo dlouhodobě působí těžební činnost.

Hrozí další demolice povodněmi zasažených domů. Rozhodující bude zima

3. prosince 2024 11:21 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Statici ve spolupráci se stavebními odborníky stále kontrolují domy, které zasáhly zářijové povodně. V celém Moravskoslezském kraji už rozhodli o demolici desítek budov. O osudu dalších rozhodne zima.

Dokončena je zastávka, vstup na stadion a nová zahrada mateřské školy

Na sklonku roku skončilo ve městě několik stavebních projektů. Hotova je například zahrada mateřské školy na Jiráskově ulici a nový vzhled získal prostor vstupu do sportovního areálu.

Ženu z Bohumína zabil syn, na trest čeká ve vazbě

Včera 8:26, vydáno 3. prosince 2024 21:34 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Bodným zraněním podlehla žena z Bohumína, kterou měl nožem zranit její syn. Bezprostředně po útoku byl zadržen a po výslechu vzat do vazby.

Vánoční jarmark nabídne v Karviné program do 23. prosince

3. prosince 2024 16:16 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

S rozsvícením stromu byl oficiálně zahájen i vánoční jarmark. Na náměstí najdete stánky plné tradičních i moderních pochoutek, dárků a vánočních dekorací. Městský dům kultury pro vás také připravil bohatý program.

Moravskoslezský kraj investuje desítky milionů do rozvoje cykloturistiky

Včera 20:54 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezský kraj pokračuje v podpoře cykloturistiky. V rozpočtu má připraveno 36 milionů korun na budování nových stezek, opravy stávajících, doplnění infrastruktury i na projektovou přípravu. O peníze se mohou hlásit obce i sdružení až do září 2026.

Česká republika podporuje kombinovanou výrobu tepla a elektrické energie

Stát podpoří provoz 37 modernizovaných zdrojů na kombinovanou výrobu tepla a energie. Mezi největší z nich patří například teplárny skupiny EPH Daniela Křetínského v Opatovicích a v Komořanech, paroplynový zdroj polostátního ČEZ v Mělníku nebo nový zdroj teplárny v Ostravě-Třebovicích firmy Veolia Energie.

Punčobraní Gymnázia Hlučín vydělalo peníze pro nadační fond

Včera 20:29 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Už počtvrté pozvalo gymnázium v Hlučíně hosty na slavnostní Předvánoční punčobraní. Celý sobotní podvečer si všichni užili i díky tomu, že měl charitativní podtext.

Olympiáda dětí a mládeže představila hvězdy, poháry a medaile

3. prosince 2024 10:53 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Regionální zprávy POLAR

Už jen sedm týdnů nás dělí od slavnostního zahájení Olympiády dětí a mládeže. Její zimní verzi hostí na konci ledna MS kraj, soutěžit bude více než 1200 mladých sportovců z celé republiky.

Moravskoslezský kraj dá 14,5 milionu na podporu zázemí pro turisty i kempování

2. prosince 2024 20:59 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezský kraj podpoří výstavbu turistické infrastruktury. Celkem 10 milionů korun přispěje na nové přístřešky, naučné stezky, navigační systémy nebo třeba stojany na běžky. Z krajských peněz bude možné financovat i bezbariérovost turisticky oblíbených míst. Hejtmanství také vyhlašuje dotační program na podporu kempování, má na ni připraveno dalších 4,5 milionu korun.

Horníci OKD vyvezli symbolicky poslední vozík z Dolu Darkov
Vydáno 23. února 2021 14:42, Celý MS kraj, Redakce
Důlní vozík naložený uhlím vyjel z dolu po deváté hodině. Vzhledem k epidemické situaci v Česku a přijatým opatřením se této akce účastnil úzký okruh pracovníků, který rozloučení s dolem zahájil hornickou hymnou. Následovalo tradiční předání plného vozíku předsedkyni představenstva OKD.

video: OKD

Historie samostatného Dolu Darkov začala v 1982. Za tuto dobu bylo z dolu vytěženo 53 931 900 tun uhlí. Historie těžby v tomto dobývacím prostoru však sahá až do roku 1854, kdy byl založen Důl Gabriela. Po Gabriele následovaly doly Hohenegger (od roku 1946 jako Důl 1. Máj), Austria (od roku 1921 jako Důl Barbora), Suchá-Stonava (od roku 1965 jako Důl 9. květen). Od Gabriely po Darkov:1854 – 2021, vytěženo 309 975 000 tun uhlí. 

David Hájek, ředitel provozu OKD: „Darkov byl tedy pokračovatelem v dobývání ložiska, které tady máme z minulosti. Postupně, jak se provoz snažil být co nejefektivnější, tak i těžba z okolních dolů byla naváděna tady na Darkov. Takže z Dolu Barbora, Gabriela a později i z Dolu 9. květen byla přivedena těžba na Důl Darkov. Vytažena byla skipovým zařízením na povrch a upravena v darkovské úpravně."

V poslední době byla takto navedena na Darkov také těžba z Dolu ČSA a z části Dolu ČSM. Z Dolu Darkov se těžilo energetické i koksovatelné uhlí. Za celou existenci dolu bylo vyraženo stovky kilometrů chodeb v hloubce až 1200 metrů pod povrchem. Nejvýkonnější skip revíru Odtěžení z porubů nejen na Darkově, ale v poslední době též ČSA a částečně ČSM, zajišťoval jeden z nejvýkonnějších skipů v OKD. 

Zbigniew Palowski, koordinační technik těžních zařízení: „Jižní oddělení je vyloženo na osmé patro do hloubky 802 metrů pod ohlubní, severní pak na desáté patro do hloubky 967 metrů pod ohlubní.“

Denní rekordní těžba byla přes 27 tisíc tun uhlí za den.

David Hájek, ředitel provozu OKD: „Bylo to v roce v roce 2014. Pro představu, to je asi 900 skipů vytažených za den. Průměrně od počátku Darkova jsme tahali 500 skipů za den, v roce 2020 se to pohybovalo kolem 150 až 300 skipů, tak jak postupně těžba v lokalitách klesala."

Největší úpravárenský komplex revíru Nezbytnou součástí výroby je zpracování uhlí na povrchu. Úpravárenský komplex Darkov se stavěl současně s výstavbou Dolu Darkov jako náhrada za starou úpravnu u Dolu Barbora. Provoz zahájil v roce 1987. Rekordu darkovská úpravna dosáhla 6. 6. 2014, kdy bylo zpracováno 28 200 tun uhlí za jeden den. 

Radim Tabášek, výkonný ředitel OKD: „Úpravnu máme také na dole ČSM-Sever. Zde budeme uhlí upravovat ve zbylých letech existence OKD, kdy už budeme těžit jenom na Dole ČSM.  Důl ČSM je dělený na lokalitu Sever a Jih, bude společnost OKD provozovat jako jeden důl. Součástí převodu Dolu Darkov a ČSA na státní podnik DIAMO je také stěhování administrativní části z Darkova na Důl ČSM." 
Vanda Staňková, předsedkyně představenstva OKD: „Jeden z našich týmů zpracoval podrobný harmonogram stěhování. Někteří zaměstnanci na ČSM už jsou, ale například můj termín stěhování je naplánován až na 26. února." 

Společnost OKD nyní pracuje se střednědobým plánem, který počítá s těžbou na Dole ČSM v roce 2021 i v roce 2022.

Historie Dolu
První zmínky o aktivitách spojených s těžbou uhlí v dobývacím prostoru dnešního Dolu Darkov se objevily v roce 1852, tj. před 169 lety. V samých počátcích těžby černého uhlí na Karvinsku vzniká v dobývacích prostorech skupinového dolu Darkov Důl Gabriela. Po Gabriele následovaly doly Hohenegger, Austria, Suchá – Stonava a Darkov. Postupným spojováním šachet vznikl takzvaný Velkodůl 1. Máj, jenž už záhy po válce překračoval v tunách milionové roční produkce. Nejstarší důlní závod Gabriela byl pojmenován křestním jménem manželky majitele, hraběte Žerotína. Po původních nesnázích spojených s explozí důlních plynů se sedmnácti oběťmi v roce 1856 (a prvním vyhlášením zákazu kouření v dole) či pozdějším vyhořením dřevěného zázemí závodu v roce 1859 došlo po změně vlastníka k pravidelné těžbě teprve v roce 1865. V roce 1947 šachtu přejmenovali na Důl Unrra a v roce 1950 na Důl Mír. Na důlním závodě Hohenegger se začalo dobývat uhlí od roku 1889, v roce 1946 byl tento důl přejmenován na Důl 1. Máj. Dolu Barbora se do roku 1920 říkalo Austria, přičemž zahájení těžby v roce 1909 předcházelo vyřešení problémů s přítoky vody při hloubení jámy. Na počátku padesátých let následovalo sloučení s Dolem 1. Máj. V listopadu 1960 pak hlásil první tuny uhlí nový podnik Suchá Stonava, přejmenovaný v roce 1965 na Důl 9. květen. V roce 1972, tj. před devětačtyřiceti lety, se započalo s budováním závodu 2 - Darkov, který se stal těžební základnou skupinového dolu Darkov. První uhlí z Darkova vyjelo na povrch před devětatřiceti lety. Kvůli složitým obfárávkám nových porubních kapacit i řadě organizačních změn se zde výroba konsolidovala teprve v polovině devadesátých let minulého století. Důl Darkov se proměnil na největší a nejvýkonnější středoevropskou šachtu dosahující těžby mezi 4,1 až 4,3 miliony tun ročně. Jen na samotném závodě 2 (kde z Ostravy přesídlila i správa společnosti OKD) od dubna 1982 do prosince 2020 vytěžili 53 931 900 tun. „Na darkovském skupinovém dole a všech závodech, jež historicky těžily v jeho dobývacích prostorech, se dohromady za celou dobu hornické činnosti vytěžilo těžce představitelných 309 975 900 tun uhlí,“ komentoval těžbu závodní dolu Milan Andrýsek.

text: tisková zpráva OKD

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000024223/hornici-okd-vyvezli-symbolicky-posledni-vozik-z%C2%A0dolu-darkov