Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Všechny větší firmy musí testovat své zaměstnance na covid, zatím s tím potíže nemají

Masivní testování všech zaměstnanců na covid se nevyhnulo mnoha firmám v Moravskoslezském kraji. Zatímco například horníci s tím mají zkušenosti už od loňska, jiné firmy si na novou povinnost teprve zvykají. Už ve středu se budou muset testovat také pracovníci větších úřadů a brzy i zaměstnanci malých firem.

Větší společnosti v Moravskoslezském kraji nemají s testováním pracovníků na covid potíže. Povinné testování musí provádět všechny firmy s více než 50 zaměstnanci. Někde provádějí přesnější PCR testy, jinde si vystačí s antigenními, které mají rychlejší výsledek.

Vladislav Sobol, mluvčí ČEZ: “S testováním jsme začali minulý týden. Konkrétně v Elektrárně Dětmarovice, kde zaměstnance testuje smluvní laboratoř. Musím říct, že to je docela velká výhoda, protože v případě pozitivního výsledku jsou lidé hned po 15 minutách na PCR test a můžeme zareagovat tak, aby potenciálně nakažený člověk nemohl ohrozit své spolupracovníky. Na našich dalších pracovištích začíná testování od tohoto týdne a bude probíhat formou samotestů.”

Pravidelné testování probíhá například ve společnosti OKD. Ta má nyní už jen 2800 zaměstnanců a 800 agenturních pracovníků. Po loňské epidemii šířící se přímo na šachtách nyní firma pravidelné testování oceňuje.

Naďa Chattová, mluvčí OKD: “Ve společnosti OKD testujeme už od poloviny srpna. Máme za sebou více než 65 tisíc provedených PCR test. Znamená to, že každý den provádíme testování. Každý zaměstnanec prošel PCR testem jednou za 14 dní, teď nově kvůli nařízení vlády to bude jednou za 7 dní. My s odstupem času můžeme říct, že to rozhodnutí preventivně testovat, bylo velmi správné rozhodnutí. Neumíme si v tuto chvíli představit provoz bez pravidelného testování, protože my samozřejmě nemůžeme zabránit zcela šíření tohoto viru. Nicméně pravidelné testování nám velmi pomáhá zamezit nekontrolovatelnému šíření viru a velmi rychle v případě nákazy jednat. Takže pro nás je to testování zcela klíčové a velmi dobré rozhodnutí.”

Podobně testují své zaměstnance na pracovištích i další větší firmy v kraji.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy