Pomoc tonoucímu musí být především rychlá. Proto jsou v rizikových místech připravené záchranné pomůcky. Tvoří je lano a plovací podkova, která nahrazuje záchranný kruh. S jejich pomocí je možné tonoucího vytáhnout na břeh, aniž by zachránci museli sami vstupovat do vody a riskovat svůj vlastní život. Pomůcky však kradou zloději.
Anketa: “Je smutné, že tady někdo ty kruhy krade, potom je jich potřeba a nejsou k dispozici.”
Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: “Ve spolupráci s hasičským záchranným sborem jsme začali vybavovat nebezpečné jezy, které byly vytipovány na celém území povodí Odry. V současnosti máme takto vytipovaných 15 spádových stupňů, které jsme vybavili různými záchrannými prvky, jako jsou informační tabule, záchranná lana, skoby pro uchycení lan hasičů a také záchranné kruhy. Bohužel, tyto záchranné prvky se velmi často ztrácí, nebo se ničí.”
Že je rychlá pomoc tonoucímu důležitá, potvrzují také záchranáři, kteří doporučují i ve vypjatých momentech postupovat s rozvahou.
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: “Házecí prostředky, které jsou k dispozici na exponovaných místech, například u splavů vodních toků, mohou výrazně zvýšit šanci na záchranu tonoucích, pokud jsou na místě svědkové a takový prostředek použijí, tzn. hodí jej tonoucímu.”
Zatímco například na dvou místech u řeky Ostravice ve Frýdlantě záchranné pomůcky scházejí, v centru Ostravy jsou pro případ potřeby na obou březích.