Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Krizový štáb Moravskoslezského kraje končí, jeho členové ale nabádají ke stálé opatrnosti a očkování

"Nejčerstvější informace hovoří o tom, že máme 6,5 případu sedmidenní incidenci na 100 tisíc obyvatel a včera bylo 5 potvrzených nových případů, což je v podstatě trend, který je už takto evidentní několik týdnů. Dneska jsme se proto dohodli na tom, že ukončíme činnost krizového štábu," řekl na úvod brífinku po jednání Krizového štábu Moravskoslezského kraje hejtman Ivo Vondrák.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: "Samozřejmě jsme připraveni kdykoliv zase nastoupit, protože přece jen ta situace ve světě není ještě zdaleka taková, že bychom si mohli říct, že jsme vyhráli válku. Myslím si, že jsme vyhráli jakousi bitvu, ale musíme být připraveni na nejhorší. Tím prosím nechci strašit, ale myslím si, že musím být pořád obezřetní."

V současné chvíli se nejvíce mluví o riziku delta mutace a případných dalších.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: "Ukazuje se, že skutečně tou skutečnou ochranou je očkování. My jsme doposavad proočkovali 843 tisíc dávek. Očkovali jsme celkem 519 tisíc obyvatel našeho kraje a 324 tisíc z nich už dostalo druhou dávku. Když k tomu přičtete, že asi přes 176 tisíc lidí si prošlo oficiálně covidem, ono jich bude víc, než toto číslo, tak když to začnete sčítat, tak se dostáváme někde na 70 procent té kolektivní imunity, která by nás snad mohla trochu ochránit. Ale pořád je třeba vnímat to, že tady jsou mutace, které nám mohou život zkomplikovat." 

Podle hejtmana se v Moravskoslezkém kraje očkuje zhruba 66 tisíc dávek týdně. V červenci hrozí, že počet dávek bude snížen na polovinu kvůli nedostatku vakcíny Pfizer/BioNTech. Současně s tím, ale klesá i zájem o očkování, ve frontě na vakcíny čeká jen necelých pět tisíc lidí. 

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: "To jsou čísla, která jsme schopni poměrně rychle proočkovat. Nicméně, co nám dělá trochu starosti a máme problém je, že stále jsou tady lidé 60+, kteří nejsou očkovaní, čekají ve frontách. Já bych je chtěl vyzvat, aby využili té možnosti, že o prázdninách bude volněji, aby přišli do očkovacích center nebo ke svým lékařům. My každý týden dáváme 5000 dávek Moderny našim praktikům a tam to očkování běží docela svižně. Mohou se jít nechat načkovat a chtěl bych je k tomu vyzvat, protože je to riziková skupina." 
Rastislav Maďar, epidemiolog: "Pokud se nějakým způsobem posune proočkovanost výš, a to mimochodem nejen u nás v kraji nebo v republice, ale globálně na celém světě, aby nám nevznikaly nové varianty a nové mutace, tak by snad možná po konci zimní sezony v roce 2022 mohla WHO vyhlásit konec pandemie s tím, že koronavirus tady zůstane a zařadí se nám do skupiny sezonních respiračních nákaz s vyšším výskytem na podzim a v zimě. My už teď vidime, že ten virus, ať už jakákoliv varianta, jestli původní nebo ta nová, má vyšší reprodukční číslo v zimním období. Jinými slovy je infekčnější. Zjevně se tady bude vyskytovat celoročně, ale horší situace bude vždy na podzim a v zimě a díky očkování a v menší míře postinfekční imunitě, takzvanému promoření, se v příštím období můžeme dostat tam, že nám to nebude zahlcovat nemocnice, že to bude cirkulovat v mladších, nerizikových skupinách a tím pádem by se to mohlo udržet, ať už tento podzim a tuto zimu, tak i následující, bez toho, že by nastal plošný lockdown. Zdůrazňuji, že klíčem jsou dvě dávky vakcíny a to aplikované v celém světě, protože kdyby dorazila nějaká nová varianta omega, tak bychom mohli mít všichni problém."
Rastislav Maďar, epidemiolog: "Pokud jde o kraj, tak mi dovolte s velkou úctou vyjádřit velký respekt k tomu, jak fungoval Krizový štáb Moravskoslezského kraje - i kvůli tomu, že jako v člověk, který se pohybuje v centrálních strukturách vidím, jak ta situace funguje i v jiných regionech. Oceňuji vysokou profesionalitu všech složek v koordinaci panem hejtmanem. I v Praze zaznívala pochvalná slova, jak to tady funguje, i na adresu krajského koordinátora očkování. Bylo mi ctí být součástí krizového štábu a všichni obyvatelé našeho kraje si mohou být jistí, že ten krizový štáb a lidé, kterým on delegoval úkoly, tak odvedli naprosto profesionální práci. Současně chci upozornit na to, abychom situaci v létě nepodceňovali jako vloni."
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy