Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dobové ukázky v akropoli chotěbuzského archeoparku lidem připomněly příchod Cyrila a Metoděje

Celý MS kraj |

V Archeoparku Chotěbuz se o víkendu konala oslava někdejšího příchodu Cyrila a Metoděje. Pro návštěvníky byly připraveny ukázky z dobového života i krátký příběh příchodu věrozvěstů.

Petra Nevelöšová, muzejní pedagožka: “Akce Cyrilometodějské dny už je taková naše tradiční akce, kterou pořádáme každý rok společně se skupinou historie a šermu Tizon. Je to vlastně oslava svátku příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Pro návštěvníky je připravený bohatý program, jednak se společně se skupinou historického šermu vrátí zpátky do raného středověku, kde se vlastně podívají na scénku Když slunce bylo bohem a postupně na jednotlivých stanovištích se dozví něco málo o obchodu, o tom jak se bojovalo, o tom jak se jedlo, nebo co se jedlo a také jaké třeba uctívali bohy.”
Jiří Václavínek, předseda Spolku historie a šermu Tizon: “Máme rozmístěná různá stanoviště, kde se návštěvníkům snažíme ukázat výjevy z dobového života. Takže jednak tady můžeme vidět stanoviště o zbraních, kde kolegové podávají výklad o tehdejších slovanských zbraních a zbrojích. Poté se návštěvník může posunout třeba na potravinové stanoviště, kde máme právě rostliny, které jsou archeologicky dochované, zároveň je zde možno vidět tehdejší keramiku a nádobí. No a povídá se teda, jak potom tu potravu zpracovávali. Poté se diváci mohou přesunout na stanoviště o tehdejším odívání, kde máme ručně barvené vlny, zároveň různé oděvy z materiálu vlny, len, konopí, kopřiva a také je zde keramik, který ukazuje, jakým způsobem keramika vznikala. Rovněž se povídá o tehdejších náboženských představách. Máme tady repliky archeologických nálezů bůžků na celém slovanském území a různé kultovní předměty. Potom kolegyně tady ukazují předměty každodenní potřeby a různé hračky, hudební nástroje. Máme zde sbírku tehdejší lovené zvěře čili kožešiny. Zároveň si návštěvníci mohou vystřelit z luku a během toho programu ještě ukazujeme scénku, která se jmenuje Když slunce bylo bohem, což je taková historická fraška, kdy ukazujeme nejstarší legendy a pověsti a zároveň, jak tady přicházelo křesťanství a jak se ten lid s potýkal. A zároveň ještě na závěr ukazujeme vojenskou taktiku.”
Petra Nevelöšová, muzejní pedagožka: “Na prázdniny jsme si připravili různé akce. Budou probíhat každé dva týdny. Ta nejbližší je Perunovy dny, která bude takový slovanský sedmiboj, kde si můžu vyzkoušet třeba vrh kamenem nebo lukostřelbu. Více naleznete na našich webových stránkách buď www.muzeumct.cz a nebo www.archeoparkchotebuz.cz.”
Nahlásit chybu


K tématu

V Chotěbuzi se staví nový chodník a přechod pro chodce, který zvýší bezpečnost

16. června 2025 15:49 | Karviná | Gabriela Stašová

V obci Chotěbuz na Karvinsku na frekventované ulici Karvinská vzniká v návaznosti na předchozí revitalizaci silnice nový chodník. Součástí bude i nový přechod pro chodce, opatřený nasvětlením a semaforem.


Ostrava uklízela Česko. Do ulic se vydali také úředníci z radnic

Včera 10:17 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

V těchto dnech se po celé zemi konají úklidové akce. Jde o dobrovolnické aktivity v rámci projektu Ukliďme Česko, který se koná každé jaro. v pátek se domluvili také úředníci napříč městskými obvody a vyrazili uklízet ulice.

Senior zkolaboval na policejní služebně. Orlovští policisté mu zachránili život

Včera 9:17 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

76letý senior zkolaboval přímo na policejní služebně v Orlové. Policisté mu okamžitě začali dávat první pomoc a museli ho začít oživovat. Zavolali kolegy s externím defibrilátorem v autě a díky skvělé a rychlé spolupráci, i s operátorkou linky 155, se podařilo muže zachránit.

Rychvaldští školáci se zapojili do Dne Země, plnili úkoly, uklízeli a zasadili stromy

Včera 10:52 | Rychvald | Libor Běčák

Žáci Základní školy v Rychvaldě se v pátek 10. dubna zapojili do tradičního Dne Země. Osmáci připravili pro menší spolužáky soutěžní stezku školou, kde děti plnily různé úkoly s ekologickou tématikou.

Nájemné v Novém Jičíně se zvedá, nejčastěji o míru inflace

Včera 9:15 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Novojičínská radnice zvýší nájemné v městských bytech, lidé si připlatí i za nebytové prostory a pozemky. Nájemné se bude valorizovat o míru inflace za loňský rok, ta činila 2,5 procenta.

Primátorka Havířova navštívila útulek, ocenila péči o zvířata i zájem lidí

Včera 9:41 | Havířov | Bára Kelnerová

Primátorka Havířova navštívila městský útulek, aby se seznámila s jeho fungováním. Ocenila kvalitní péči o zvířata i velký zájem veřejnosti o jejich venčení a adopci.

Budova školy v Horní Suché slaví 95 let, vzniklo i poselství pro budoucnost

Včera 9:23 | Horní Suchá | Bára Kelnerová

Budova školy s polským vyučovacím jazykem v Horní Suché si připomíná 95 let od svého vzniku. Oslavy doplnilo uložení časové kapsle s poselstvím pro budoucí generace i další doprovodný program.

Slezská univerzita začala stavět CEPIS, má udržet mladé lidi v kraji a naučit je podnikat

Včera 8:49 | Karviná | Anna Břenková

Slezská univerzita v Karviné začala stavět moderní centrum CEPIS za téměř 800 milionů korun. Nová budova nabídne špičkové zázemí pro stovky studentů a zaměří se na podporu podnikání v kraji. První studenti do lavic usednou na začátku roku 2028.

Senioři chtějí, aby jim chytré mobily více pomáhaly

Včera 9:40 | Studénka | Petra Dorazilová

Knihovna připravila workshop určený seniorům, zaměřený na práci s chytrými mobilními telefony. Účastníci si přáli vysvětlit například to, jak zadat hlasovou SMS zprávu nebo jak stahovat některé aplikace.

Běžci v Karviné tentokrát pomáhají handicapovanému Ondrovi

Včera 13:23 | Karviná | Anna Břenková

Akce Běh pro zdraví má za sebou další úspěšný start. Desítky lidí vyrazily do parku Boženy Němcové, aby zdolaly tříkilometrovou trasu a podpořily dobrou věc. Výtěžek ze startovného pomůže handicapovanému sportovci Ondrovi.

Ostrava prodá další pozemky v Mošnově. Výrobce vodičů chce rozšířit provoz

9. dubna 2026 15:20 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Přední světový výrobce vodičů italská společnost IRCE chce dále expandovat a proto od Ostravy kupuje další pozemky v průmyslové zóně Mošnov. Zastupitelstvo města prodej schválilo.

V Kravařích roste bydlení pro lidi se zdravotním postižením, stěhovat se budou ze Zámku v Dolních Životicích

9. dubna 2026 13:25 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Moravskoslezský kraj rozšiřuje kapacity sociálních služeb. V Kravařích vzniká nový domov pro osoby se zdravotním postižením, který nabídne moderní a důstojné bydlení komunitního typu. Z dolnoživotického zámku by se mohlo 12 klientů přestěhovat do nových prostor už na konci roku.

Mladý řidič na Ostravsku nadýchal třikrát během jediného víkendu

9. dubna 2026 11:09 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Během tří dnů zastavili policisté z Vratimova třikrát stejného řidiče, který byl pokaždé opilý. Poprvé nadýchal přes 1,3 promile. Druhý den vyrazil na cestu znovu. Tentokrát měl v dechu 1,7 promile. Do třetice absolvoval opileckou vyjížďku kvůli cigaretám. Teď ho čeká soud a hrozí mu vězení.

Hosté ve studiu: Gabriela Lacková, ředitelka MŠ Hradec nad Moravicí

8. dubna 2026 16:40 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Mateřinka Hradec n/Moravicí je hrdá na titul Skutečně zdravá škola

Ceny za pohonné hmoty jsou jako na houpačce. Ne všude se zlevnění dočkali

8. dubna 2026 14:39 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ve středu začaly platit v Česku cenové stropy na pohonné hmoty. Vláda si od opatření slibuje stabilizaci trhu i úlevu pro řidiče. Ti se nemohli pozitivních změn dočkat. Někde ale zavládlo zklamání.

Loňská havárie autobusu se studenty má viníky

8. dubna 2026 14:05 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Loňská cesta studentů na adaptační pobyt skončila ve Starých Hamrech děsivou nehodou a desítkami zraněných. Kriminalisté nyní potvrdili, že autobus byl v katastrofálním technickém stavu a řidič jízdu nezvládl. Mladému šoférovi teď hrozí pět let vězení.

Běh se žlutou stužkou jako druhá šance pro odsouzené

8. dubna 2026 13:36 | Celý MS kraj | Andrea Holeszová

11. ročník běhu se žlutou stužkou znovu upozornil možnost návratu odsouzených do běžného života. Do akce se zapojilo 76 lidí včetně vězňů i těch, kteří už si trest odpykali. letošní ročník se zaměřil i na mladé lidi v konfliktu se zákonem.

Dobové ukázky v akropoli chotěbuzského archeoparku lidem připomněly příchod Cyrila a Metoděje
Vydáno 4. července 2021 10:13, Celý MS kraj, Libor Běčák
V Archeoparku Chotěbuz se o víkendu konala oslava někdejšího příchodu Cyrila a Metoděje. Pro návštěvníky byly připraveny ukázky z dobového života i krátký příběh příchodu věrozvěstů.

Petra Nevelöšová, muzejní pedagožka: “Akce Cyrilometodějské dny už je taková naše tradiční akce, kterou pořádáme každý rok společně se skupinou historie a šermu Tizon. Je to vlastně oslava svátku příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Pro návštěvníky je připravený bohatý program, jednak se společně se skupinou historického šermu vrátí zpátky do raného středověku, kde se vlastně podívají na scénku Když slunce bylo bohem a postupně na jednotlivých stanovištích se dozví něco málo o obchodu, o tom jak se bojovalo, o tom jak se jedlo, nebo co se jedlo a také jaké třeba uctívali bohy.”
Jiří Václavínek, předseda Spolku historie a šermu Tizon: “Máme rozmístěná různá stanoviště, kde se návštěvníkům snažíme ukázat výjevy z dobového života. Takže jednak tady můžeme vidět stanoviště o zbraních, kde kolegové podávají výklad o tehdejších slovanských zbraních a zbrojích. Poté se návštěvník může posunout třeba na potravinové stanoviště, kde máme právě rostliny, které jsou archeologicky dochované, zároveň je zde možno vidět tehdejší keramiku a nádobí. No a povídá se teda, jak potom tu potravu zpracovávali. Poté se diváci mohou přesunout na stanoviště o tehdejším odívání, kde máme ručně barvené vlny, zároveň různé oděvy z materiálu vlny, len, konopí, kopřiva a také je zde keramik, který ukazuje, jakým způsobem keramika vznikala. Rovněž se povídá o tehdejších náboženských představách. Máme tady repliky archeologických nálezů bůžků na celém slovanském území a různé kultovní předměty. Potom kolegyně tady ukazují předměty každodenní potřeby a různé hračky, hudební nástroje. Máme zde sbírku tehdejší lovené zvěře čili kožešiny. Zároveň si návštěvníci mohou vystřelit z luku a během toho programu ještě ukazujeme scénku, která se jmenuje Když slunce bylo bohem, což je taková historická fraška, kdy ukazujeme nejstarší legendy a pověsti a zároveň, jak tady přicházelo křesťanství a jak se ten lid s potýkal. A zároveň ještě na závěr ukazujeme vojenskou taktiku.”
Petra Nevelöšová, muzejní pedagožka: “Na prázdniny jsme si připravili různé akce. Budou probíhat každé dva týdny. Ta nejbližší je Perunovy dny, která bude takový slovanský sedmiboj, kde si můžu vyzkoušet třeba vrh kamenem nebo lukostřelbu. Více naleznete na našich webových stránkách buď www.muzeumct.cz a nebo www.archeoparkchotebuz.cz.”
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000026417/dobove-ukazky-v-akropoli-chotebuzskeho-archeoparku-lidem-pripomnely-prichod-cyrila-a-metodeje