Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé v Moravskoslezském kraji třídí odpad rok od roku lépe, města a obce získaly ocenění

Celý MS kraj |

Obce, jejichž občané nejlépe třídí komunální odpad, získávají každoročně prestižní ocenění „O keramickou popelnici“. Za třídění vysloužilých elektrozařízení jsou pak udělovány ceny „O keramické sluchátko“ a „Elektrooskar“. Tyto soutěže jsou součástí krajské informační kampaně zaměřené na podporu sběru a třídění odpadu ve městech a obcích České republiky.

Ocenění obcím předali v úterý na slavnostním ceremoniálu v prostorách frýdeckého zámku zástupci Moravskoslezského kraje, společností EKO-KOM, ASEKOL a ELEKTROWIN.

Zdenka Němečková Crkvenjaš, radní MS kraje: "Hygienická opatření v souvislosti s pandemií koronaviru donutila mnoho pracujících, včetně jejich dětí zůstat doma. Samozřejmě začalo mnohonásobně narůstat i množství komunálního odpadu. Je potřeba si důležitost třídění neustále připomínat, abychom se jednou neutopili v odpadcích. V posledních letech cílíme naši kampaň především na děti, např. prostřednictvím startovacích sad pro prvňáčky. Moravskoslezský kraj vynakládá na podporu třídění každoročně ze svého rozpočtu statisícové částky. Ocenění dnes předaná obcím má jejich zástupce motivovat k tomu, aby se snažili třídění odpadů mezi občany maximálně podporovat."

O KERAMICKOU POPELNICI

První místo v kategorii obcí s rozšířenou působností obsadilo město Frýdlant nad Ostravicí následovaný Jablunkovem a Bohumínem. V obcích nad 2 000 obyvatel dominovaly Hukvaldy, druhá byla obec Trojanovice a třetí Kozlovice. V kategorii obcí od 801 do 2 000 obyvatel patří první příčka obci Morávka, druhé místo obsadil Milíkov a třetí příčku Metylovice. Mezi malými obcemi do 800 obyvatel nejlépe třídili obyvatelé obce Tvrdkov, druhá skončila Nová Pláň, třetí pak obec Krásná.

Nikola Birklenová, mluvčí MS kraje: "Do soutěže, kterou každoročně pořádá Moravskoslezský kraj s Autorizovanou obalovou společností EKO-KOM, a.s., bylo zapojeno všech 300 obcí a měst Moravskoslezského kraje. V samotné soutěži se hodnotila vykazovaná data v systému EKO-KOM. Hodnocení vycházelo z pořadí obcí ve sběru jednotlivých komodit dle výtěžností v kilogramech na jednoho obyvatele. Hodnocena byla také dostupnost sběrné sítě. A na obce, které na zlepšení svého odpadového hospodářství nejvíce zapracovaly, byla zaměřena kategorie Skokan roku."

Absolutním vítězem této speciální ceny je letos město Příbor. Město Příbor v uplynulém roce velmi intenzivně pracovalo na svém odpadovém hospodářství a zasloužilo se tak o výrazné zlepšení.

Nikola Birklenová, mluvčí MS kraje: "V rámci dlouhodobé spolupráce s Moravskoslezským krajem podporuje Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM rozvoj třídění odpadu v regionu. A to díky projektu Intenzifikace odděleného sběru a využívání vytříděných složek komunálního odpadu, včetně obalové složky."
Martina Filipová, ředitelka oddělení regionálního provozu EKO- KOM: "V letošním roce bylo v rámci tohoto projektu zdarma poskytnuto městům a obcím Moravskoslezského kraje 450 nových barevných kontejnerů na tříděný odpad. Aktuálně mají občané kraje k dispozici více než 32 tisíc barevných kontejnerů a menších nádob na třídění odpadu, v některých městech se osvědčilo třídění do pytlů, nebo jsou využívány sběrné dvory, sběrná místa či místní výkupny."
Zdenka Němečková Crkvenjaš, radní MS kraje: "Na jednoho obyvatele našeho kraje v roce 2020 připadlo 21,1 kg vytříděného papíru, 16,5 kg plastů, 14,4 kg skla a více než čtvrt kilogramu nápojových kartonů. V součtu je to tedy průměrně 52,3 kilogramu vytříděného odpadu na jednoho občana kraje. Všem občanům kraje, kterým není lhostejná ochrana životního prostředí, patří velké díky."

Lidé v Moravskoslezském kraji s odpady nakládají rok od roku lépe. Zatímco v roce 2004 vytřídil jeden občan ročně v průměru 20 kilogramů odpadu, před třemi roky to bylo 47 kilogramů.

O KERAMICKÉ SLUCHÁTKO

Vítězství v soutěži v třídění elektroodpadu „O keramické sluchátko“, v kategorii do 2 tisíc obyvatel, obhájila obec Tvrdkov. V kategorii nad 2 tisíce obyvatel dominovala mezi nejlepšími obec Ostravice a letos poprvé zvítězilo v kategorii obcí s rozšířenou působností město Hlučín.

Nikola Birklenová, mluvčí MS kraje: "Soutěž pořádá kolektivní systém ASEKOL ve spolupráci s Moravskoslezským krajem. Hodnocena je výtěžnost odevzdaných vysloužilých elektrospotřebičů v přepočtu na jednoho obyvatele. Mezi odevzdané elektrospotřebiče se řadí například počítače, televize, rádia, fotoaparáty, videokamery nebo telefony."
Zdeněk Kovařík, regionální manažer ASEKOLu:  "Lidé v našem kraji věnují třídění vysloužilých elektrospotřebičů stále větší pozornost, což se odráží také na celkových výsledcích - za rok 2020 se vytřídilo v Moravskoslezském kraji více než 2 300 tun elektroodpadu."

ELEKTROOSKAR

Nikola Birklenová, mluvčí MS kraje: "V soutěži o sošku „Elektrooskara“ se hodnotí sběr domácích elektrospotřebičů (lednice, pračky, sporáky, bojlery), včetně drobných domácích přístrojů a nástrojů. Kolektivní systém ELEKTROWIN a.s., který soutěž vyhlašuje, v roce 2020 vysbíral v Moravskoslezském kraji 4 347 tun elektra na 1 328 sběrných místech, se kterými v kraji spolupracuje."

V rámci obcí do 10 000 obyvatel vyhrála obec Tvrdkov s výtěžností 29,96 kg na obyvatele, nad 10 000 obyvatel se na prvním místě umístilo město Frenštát pod Radhoštěm s výtěžností 5,16 kg na obyvatele. V kategorii Skokan roku u měst nad 40 000 obyvatel zvítězilo Statutární město Havířov s meziročním nárůstem sběru o 47 procent. Všichni byli odměněni šekem na 20 000 korun.

Nahlásit chybu


K tématu

Lidé v Moravskoslezském kraji loni vytřídili téměř 86 kg odpadu na osobu

8. června 2026 14:04 | Celý MS kraj | Andrea Holeszová

Třídění odpadů v Moravskoslezském kraji se rok od roku zlepšuje. Potvrzují to výsledky společnosti EKO-KOM. Výborných hodnot dosahují obce a města kraje také ve sběru elektroodpadu. Ty nejlepší si za skvělé výsledky převzaly ocenění.

Lidé v MSK loni vytřídili téměř 86 kg odpadu na osobu. Nejlepší města převzala ocenění

15. května 2026 9:12 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Třídění odpadů v Moravskoslezském kraji se rok od roku zlepšuje. Potvrzují to výsledky společnosti EKO-KOM. Výborných hodnot dosahují obce a města kraje také ve sběru elektroodpadu. Ty nejlepší si za skvělé výsledky převzaly ocenění.

Den technických služeb v Havířově nabídl zážitky i ekologii

19. června 2025 11:27 | Havířov | Bára Kelnerová

Sedmý ročník Dne technických služeb, který se konal opět v areálu Městské sportovní haly v Havířově, si užily celé rodiny. Kromě prohlídky vystavené techniky se děti dozvěděly hodně o třídění odpadu a ekologii.


Frýdek-Místek nemá primátora, Petr Korč byl zastupitelstvem odvolán

Dnes 14:30 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Ve Frýdku-Místku přineslo zastupitelstvo další nečekaný převrat. Primátor Petr Korč z hnutí Našem Město F-M byl ze své funkce odvolán. Pro jeho odvolání hlasovalo 24 ze 42 přítomných zastupitelů včetně zástupců koaličního hnutí ANO

Ostrava a Katovice chtějí vysokorychlostní propojení co nejdříve. Vlaky pojedou jen 40 minut

Včera 9:12 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

V Ostravě v Nové radnici se uskutečnilo velmi důležité jednání mezi vedením města, dopravními odborníky a zástupci Katovic. Týkalo se chystaného projektu vysokorychlostní železnice, která by měla propojit Ostravu s Polskem. Stavba by měla začít už za šest let.

Karviná buduje nové inhalatorium a rekonstruuje bývalé konírny

Dnes 11:34 | Karviná | Richard Kutěj

V parku Boženy Němcové v Karviné pokračují práce na dvou významných projektech. Nové solankové inhalatorium už pomalu roste do výšky a současně pokračuje také rozsáhlá rekonstrukce historických zámeckých koníren a bývalé mléčnice.

S BESIPEM na prázdniny, děti si osvěžily pravidla na dopravním hřišti

Dnes 10:34 | Havířov | Bára Kelnerová

Blížící se letní prázdniny jsou obdobím, kdy děti tráví více času venku, na kolech či koloběžkách. Právě proto pro ně byla na dopravním hřišti připravena tradiční akce S Besipem na prázdniny.

Domov Jistoty provozuje nové chráněné bydlení v Pískách

Domov Jistoty, který je příspěvkovou organizací kraje, poskytuje tři druhy pobytových služeb pro 93 klientů. V Pískách na Bohumínsku organizace otevřela nové chráněné bydlení pro šest klientů, které nabídne moderní a bezbariérové zázemí lidem s chronickým duševní onemocněním.

Podnikatelé zneužili evropské dotace, teď jim hrozí až deset let vězení

Dnes 11:32 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Moravskoslezští policisté odhalili dva případy, kdy podnikatelé zneužili evropské dotace. Místo aby peníze využili na slíbené projekty, naložili s nimi podle svého. Za podvody v řádech milionů korun jim teď hrozí až deset let za mřížemi.

Mladý řidič srazil chodkyni, další boural do svodidel. Jiný otočil dodávku na střechu

Včera 14:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Mladý řidič BMW ročníku 2007 srazil v Krnově o rok mladší chodkyni. Další devatenáctiletý řidič naboural u Velké Polomi do svodidel. Zraněna byla i jeho o rok mladší spolujezdkyně. A u Lichnova na Bruntálsku havaroval osmadvacetiletý řidič s dodávkou. Ta se přetočila několikrát přes střechu. U Dolní Suché také naboural 22letý řidič do mostu.

Novojičíňáci elektro třídí, k dobrým číslům pomáhá i soutěž škol

Včera 8:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Ekosoutěž ve sběru nefunkčních elektrospotřebičů se pro základní školy v Novém Jičíně koná osmnáct let. Letos děti shromáždily více než 11 tisíc kusů drobných elektrozařízení. Pomáhají tak v podobné soutěži k vítězství i samotnému městu.

22letý řidič narazil v Dolní Suché do mostu, z auta ho museli vyprostit hasiči

Včera 13:23 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Ze zatím neznámých důvodů narazil řidič do pilíře železničního mostu. Hasiči ho museli vyprostit pomocí speciální techniky. Utrpěl poranění zad a vážné zranění nohy.

Masturboval před nezletilou dívkou v tramvaji. Kriminalisté z Ostravy hledají výtržníka

Včera 8:13 | Ostrava-město | Anna Břenková

Poznáváte ho? Policie se obrací na veřejnost s prosbou o ztotožnění muže, který masturboval přímo v tramvaji. Měl se uspokojovat před nezletilou dívkou. Událost se stala 28. dubna odpoledne v Ostravě-Přívoze.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Policie dopadla podezřelého z útoku na desetiletou dívku v Krnově

Dnes 14:51 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Kriminalisté z Krnova zadrželi padesátiletého muže, který je podezřelý z pondělního surového napadení desetileté dívky. Ta skončila v nemocnici. K dopadení muže zásadně přispěly poznatky od veřejnosti, na které se obrátil otec napadené dívky s prosbou o pomoc. Vyšetřovatelé nyní zjišťují veškeré podrobnosti incidentu.

Petr Korč byl odvolán, Frýdek-Místek je bez primátora

Dnes 14:28 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Ve Frýdku-Místku přineslo zastupitelstvo další nečekaný převrat. Primátor Petr Korč z hnutí Našem Město F-M byl ze své funkce odvolán. Pro jeho odvolání hlasovalo 24 ze 42 přítomných zastupitelů včetně zástupců koaličního hnutí ANO.

Hosté ve studiu: Tomáš Gongol, rektor Slezské univerzity v Opavě

SUO zaznamenává vysokou poptávku po studijním oboru ošetřovatelství

V nemocnici v Českém Těšíně cvičily záchranné složky zásah při požáru

Včera 12:45 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Na lůžkovém oddělení začala hořet powerbanka a prostory se zaplnily kouřem. Do nemocnice v Českém Těšíně se v pondělí 8. června sjely všechny záchranné složky, aby si vyzkoušely společný zásah. Hasiči, zdravotníci i policisté trénovali záchranu pacientů a koordinaci při události s velkým počtem zraněných. Cvičení potvrdilo, že jsou všichni na podobné situace dobře připraveni.

Tajemství hradiště nabídlo zábavu, historii i setkání krajských kulturních příspěvkových organizací

8. června 2026 20:10 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Archeopark v Chotěbuzi-Podoboře se opět stal místem, kde se historie prolínala se zábavou. Tradiční akce Tajemství hradiště přilákala rodiny s dětmi i milovníky dávných časů. Kulturní příspěvkové organizace Moravskoslezského kraje si připravily řadu interaktivních aktivit, díky kterým si návštěvníci mohli vyzkoušet archeologii, tradiční řemesla nebo historické hry. Jedním z největších lákadel byl nový model středověkého jeřábu, který přivezlo Muzeum Novojičínska.

Lidé v Moravskoslezském kraji třídí odpad rok od roku lépe, města a obce získaly ocenění
Vydáno 15. září 2021 20:06, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Obce, jejichž občané nejlépe třídí komunální odpad, získávají každoročně prestižní ocenění „O keramickou popelnici“. Za třídění vysloužilých elektrozařízení jsou pak udělovány ceny „O keramické sluchátko“ a „Elektrooskar“. Tyto soutěže jsou součástí krajské informační kampaně zaměřené na podporu sběru a třídění odpadu ve městech a obcích České republiky.

zdroj foto: Moravskoslezský kraj

Ocenění obcím předali v úterý na slavnostním ceremoniálu v prostorách frýdeckého zámku zástupci Moravskoslezského kraje, společností EKO-KOM, ASEKOL a ELEKTROWIN.

Zdenka Němečková Crkvenjaš, radní MS kraje: "Hygienická opatření v souvislosti s pandemií koronaviru donutila mnoho pracujících, včetně jejich dětí zůstat doma. Samozřejmě začalo mnohonásobně narůstat i množství komunálního odpadu. Je potřeba si důležitost třídění neustále připomínat, abychom se jednou neutopili v odpadcích. V posledních letech cílíme naši kampaň především na děti, např. prostřednictvím startovacích sad pro prvňáčky. Moravskoslezský kraj vynakládá na podporu třídění každoročně ze svého rozpočtu statisícové částky. Ocenění dnes předaná obcím má jejich zástupce motivovat k tomu, aby se snažili třídění odpadů mezi občany maximálně podporovat."

O KERAMICKOU POPELNICI

První místo v kategorii obcí s rozšířenou působností obsadilo město Frýdlant nad Ostravicí následovaný Jablunkovem a Bohumínem. V obcích nad 2 000 obyvatel dominovaly Hukvaldy, druhá byla obec Trojanovice a třetí Kozlovice. V kategorii obcí od 801 do 2 000 obyvatel patří první příčka obci Morávka, druhé místo obsadil Milíkov a třetí příčku Metylovice. Mezi malými obcemi do 800 obyvatel nejlépe třídili obyvatelé obce Tvrdkov, druhá skončila Nová Pláň, třetí pak obec Krásná.

Nikola Birklenová, mluvčí MS kraje: "Do soutěže, kterou každoročně pořádá Moravskoslezský kraj s Autorizovanou obalovou společností EKO-KOM, a.s., bylo zapojeno všech 300 obcí a měst Moravskoslezského kraje. V samotné soutěži se hodnotila vykazovaná data v systému EKO-KOM. Hodnocení vycházelo z pořadí obcí ve sběru jednotlivých komodit dle výtěžností v kilogramech na jednoho obyvatele. Hodnocena byla také dostupnost sběrné sítě. A na obce, které na zlepšení svého odpadového hospodářství nejvíce zapracovaly, byla zaměřena kategorie Skokan roku."

Absolutním vítězem této speciální ceny je letos město Příbor. Město Příbor v uplynulém roce velmi intenzivně pracovalo na svém odpadovém hospodářství a zasloužilo se tak o výrazné zlepšení.

Nikola Birklenová, mluvčí MS kraje: "V rámci dlouhodobé spolupráce s Moravskoslezským krajem podporuje Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM rozvoj třídění odpadu v regionu. A to díky projektu Intenzifikace odděleného sběru a využívání vytříděných složek komunálního odpadu, včetně obalové složky."
Martina Filipová, ředitelka oddělení regionálního provozu EKO- KOM: "V letošním roce bylo v rámci tohoto projektu zdarma poskytnuto městům a obcím Moravskoslezského kraje 450 nových barevných kontejnerů na tříděný odpad. Aktuálně mají občané kraje k dispozici více než 32 tisíc barevných kontejnerů a menších nádob na třídění odpadu, v některých městech se osvědčilo třídění do pytlů, nebo jsou využívány sběrné dvory, sběrná místa či místní výkupny."
Zdenka Němečková Crkvenjaš, radní MS kraje: "Na jednoho obyvatele našeho kraje v roce 2020 připadlo 21,1 kg vytříděného papíru, 16,5 kg plastů, 14,4 kg skla a více než čtvrt kilogramu nápojových kartonů. V součtu je to tedy průměrně 52,3 kilogramu vytříděného odpadu na jednoho občana kraje. Všem občanům kraje, kterým není lhostejná ochrana životního prostředí, patří velké díky."

Lidé v Moravskoslezském kraji s odpady nakládají rok od roku lépe. Zatímco v roce 2004 vytřídil jeden občan ročně v průměru 20 kilogramů odpadu, před třemi roky to bylo 47 kilogramů.

O KERAMICKÉ SLUCHÁTKO

Vítězství v soutěži v třídění elektroodpadu „O keramické sluchátko“, v kategorii do 2 tisíc obyvatel, obhájila obec Tvrdkov. V kategorii nad 2 tisíce obyvatel dominovala mezi nejlepšími obec Ostravice a letos poprvé zvítězilo v kategorii obcí s rozšířenou působností město Hlučín.

Nikola Birklenová, mluvčí MS kraje: "Soutěž pořádá kolektivní systém ASEKOL ve spolupráci s Moravskoslezským krajem. Hodnocena je výtěžnost odevzdaných vysloužilých elektrospotřebičů v přepočtu na jednoho obyvatele. Mezi odevzdané elektrospotřebiče se řadí například počítače, televize, rádia, fotoaparáty, videokamery nebo telefony."
Zdeněk Kovařík, regionální manažer ASEKOLu:  "Lidé v našem kraji věnují třídění vysloužilých elektrospotřebičů stále větší pozornost, což se odráží také na celkových výsledcích - za rok 2020 se vytřídilo v Moravskoslezském kraji více než 2 300 tun elektroodpadu."

ELEKTROOSKAR

Nikola Birklenová, mluvčí MS kraje: "V soutěži o sošku „Elektrooskara“ se hodnotí sběr domácích elektrospotřebičů (lednice, pračky, sporáky, bojlery), včetně drobných domácích přístrojů a nástrojů. Kolektivní systém ELEKTROWIN a.s., který soutěž vyhlašuje, v roce 2020 vysbíral v Moravskoslezském kraji 4 347 tun elektra na 1 328 sběrných místech, se kterými v kraji spolupracuje."

V rámci obcí do 10 000 obyvatel vyhrála obec Tvrdkov s výtěžností 29,96 kg na obyvatele, nad 10 000 obyvatel se na prvním místě umístilo město Frenštát pod Radhoštěm s výtěžností 5,16 kg na obyvatele. V kategorii Skokan roku u měst nad 40 000 obyvatel zvítězilo Statutární město Havířov s meziročním nárůstem sběru o 47 procent. Všichni byli odměněni šekem na 20 000 korun.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000027493/lide-v-moravskoslezskem-kraji-tridi-odpad-rok-od-roku-lepe-mesta-a-obce-ziskaly-oceneni