Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Metan se bude těžit z uzavřených dolů na Ostravsku ještě desítky let, využívá se k výrobě elektřiny a tepla

Přestože se dlouholetá éra dobývání černého uhlí na Ostravsku blíží ke svému definitivnímu konci, z podzemí se bude ještě po dobu několika desítek let těžit surovina pro výrobu elektrické energie a tepla. Místo uhlí to však bude metan.

Důlní plyn metan byl vždy velkou hrozbou pro bezpečnost v podzemí černouhelných dolů. Jeho řízená těžba nyní pokračuje i po ukončení těžby uhlí v téměř všech šachtách v regionu. Metan se bude těžit i po brzkém uzavření posledního činného Dolu ČSM ve Stonavě.

Kamil Kaufman, vedoucí oddělení koncepce a rozvoje společnosti DIAMO: “Co se týče délky čerpání metanu, tak ta záleží samozřejmě na tom, kdy se nám ten důl zatopí. Dneska můžu říct, že to zatápění může trvat desítky let.”

Důvodem těžby metanu je především bezpečnost. Vysoce výbušný plyn se totiž v podzemí stále uvolňuje a vystupuje na povrch.

Miroslav Alman, mechanik degazace: ”Degazovat musíme proto, protože když se sníží tlak v ovzduší, tak u těch hrází dochází k tomu, že ten metan vystupuje z těch stařin a může to vlastně ohrozit pracovníky, nebo nedej bože může nastat výbuch nebo zašlehnutí metanu.”

Metan se těží z podzemí na mnoha místech. Ložiska se liší svou vydatností.

Miroslav Alman, mechanik degazace: ”Na lokalitě ČSA máme 30 degazačních zdrojů, z toho je teď v provozu 9.”

Vytěžený metan je cennou surovinou pro výrobu elektrické energie a tepla.

Kamil Kaufman, vedoucí oddělení koncepce a rozvoje společnosti DIAMO: “Důlní plyn bude využíván v maximální míře pro výrobu elektrické energie a tepla v areálech, které budou nějakým způsobem zmodernizovány nebo přebudovány na nově využití.”

Dá se předpokládat, že metan z uzavřených dolů se bude využívat minimálně až do roku 2050.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy