Heřmanická halda těžebního odpadu patří v současné době mezi největší ekologické zátěže nejen v Ostravě, ale v celé České republice. Vedení města nyní bouchlo do stolu a rozhodlo se aktivně vstoupit do dění kolem její sanace, kterou má na starosti státní podnik DIAMO. Cílem je ochránit zdraví občanů a životní prostředí.
Aleš Boháč, náměstek primátora Ostravy: "V podstatě se z odvalu vypařují benzoapyreny a jakoukoliv další manipulací a zvyšováním prašnosti se na sebe navazují a znečišťují okolí, což je samozřejmě nepříjemné pro obyvatele, kteří žijí v jeho blízkosti."
Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Chci se úplně oprostit od veškerých sporů, které budou probíhat mezi soukromými společnostmi a státním podnikem DIAMO. Pro nás je kruciální další řešení. Tu haldu tady nechceme."
Město bude jednat s ministerstvy průmyslu a obchodu, životního prostředí i s DIAMEM, po kterém požaduje harmonogram sanačních prací.
Aleš Boháč, náměstek primátora Ostravy: "Ostrava si nemůže dovolit žádný další zdroj znečištění, který je nadbytečný a tenhle je z bývalé hornické činnosti. Potřebujeme sanaci. Možná málokdo ví, že ty haldy vypadly z jakýchkoliv programů na zlepšování životního prostředí, protože nejsou nikde tak termicky aktivní."
Jan Dohnal, primátor Ostravy: "V tenhle okamžik budeme chtít převzít iniciativu, budeme chtít jednat se státem a budeme chtít tu iniciativu hnát takovým směrem, aby došlo k vyřešení v co nejkratším termínu."
Vedení města se chce pravidelně scházet se zástupci DIAMA a na sanaci dohlížet. Město také požaduje, aby látky unikající z odvalu sledovali odborníci s hydrometeorologického ústavu. Spory mezi firmami a DIAMEM by měla řešit policie a soudy.