Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pozor na pančovaný alkohol z Polska, ve Slezsku zabil metyl několik lidí, další jsou v nemocnicích

Několik lidí zemřelo ve slezské části Polska poté, co vypili denaturovaný alkohol, o životy dalších bojují lékaři v nemocnicích.

Na otravu metylalkoholem mělo v uplynulých dnech zemřít 13 lidí, několik dalších je ve velmi těžkém stavu v péči lékařů. O otravách informovala polská média v pátek. Vyšetřování okamžitě spustila tamní policie a taky hygienici. Jak uvedla TVN24, slezský zemský hygienický inspektor Grzegorz Hudzik v pátek informoval, že podezřelý alkohol byl stažen z prodeje. V celém regionu byl zakázán prodej denaturovaného lihu, který by mohl být k přípravě konzumního alkoholu používán.

Z vyšetřování zatím vyplývá, že jedovatý alkohol byl v běžném prodeji. “Apelujeme a upozorňujeme, abyste za žádných okolností nepožívali denaturovaný alkohol. Provádíme intenzivní kroky směřující k identifikaci zdroje možné otravy, naši inspektoři zajišťují vzorky, které jsou následně testovány v laboratoři, ale vzhledem k obrovskému riziku jsem se rozhodl zcela ukončit obchodování s denaturovaným lihem a stáhnout jej z trhu,” uvedl pro TVN24 Grzegorz Hudzik.

Jedovatý alkohol otrávil celé rodiny. Mezi obětmi je například 18letý mladík, který zemřel doma. Jeho otec a dva starší bratři jsou v těžkém stavu v nemocnici. Relativně nejméně otrávený je muž, který jedovatý alkohol zapíjel čistým alkoholem, který zapůsobil jako protijed.

Rozsáhlou kauzu s jedovatým alkoholem zažilo i Česko. V září 2012 vypukla v Havířově, kde byly zavřeny dva prodejní stánky, ve kterých si několik lidí koupilo alkohol, po němž zemřeli, oslepli nebo trpěli dalšími příznaky otravy. V dalších dnech se aféra rozšířila po celé republice a policie řešila několik větví. Dva hlavní výrobci Tomáš Křepela a Rudolf Fian byli odsouzeni k doživotí. Na otravu metanolem zemřelo zhruba 50 lidí, ale obětí bylo zřejmě více, jen u nich nebyla prokázána.

Původní zpráva TVN24

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy