Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

MS kraj chce na pomoc armádu. Zajistila by provoz v asistenčním centru v Ostravě

Uprchlická vlna do našeho kraje slábne ale únava dobrovolníků, kteří se o ně starají naopak stoupá. Proto chce kraj požádat o pomoc, aby mohly být některé činnosti v asistenčním centru prováděny profesionály. Také je už nutné uvolnit hotely, které se chtějí vrátit k běžnému režimu a najít Ukrajincům ubytování jinde.

V Moravskoslezském kraji dosud prošlo asistenčním centrem na Černé louce 17089 uprchlíků. Za poslední tři týdny jich přibylo zhruba 3500. Kraj zajistil ubytování pro více než 4600 utečenců. Dobrovolníkům, kteří už dva měsíce pomáhají ve svém volnu, docházejí síly a potřebovali by vystřídat.

Marek Prášek, Místopředseda Oblastní výkonné rady ČČK Ostrava: "Jsou už dva měsíce v terénu. Většina z nich to nemá jako své zaměstnání, takže to dělají na úkor svých rodin a zaměstnání. Fyzická a nyní už i psychická únava je u těch lidí značná."
Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "My se teď překlápíme z takové fáze dobrovolnického nadšení směrem k fázi, kdy budeme potřebovat profesionální pomoc. Všichni, kteří tam pracovali v rámci dobrovolné činnosti, ať už je to Český červený kříž, ať už je to Adra, začínají být unaveni, protože je to náročné. Takže jsme se dneska shodli na krizovém štábu, že podáme o pomoc Armádu České republiky, aby nám pomohla s provozem této služby,"

Kromě vojáků by mohla některé povinnosti převzít také záchranná služba. Kraj už také řeší stěhování uprchlíků z hotelů, které potřebují vydělávat.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Museli jsme přestěhovat 170 uprchlíků do našich ubytovacích kapacit, do našich příspěvkových organizací. Do května jich budeme muset mít celkem 550 a do začátku prázdnin 700. Zjišťujeme u poskytovatelů ubytování, kolik budou muset vystěhovat lidí, aby mohli začít sloužit k účelu, ke kterému byly zřízeni."

Stále jsou také problémy s ukrajinskými Romy, kteří jsou sváženi do Vyšních Lhot. Stát pro jejich ubytování nabídl budovy v Třinci, Frýdku-Místku a Českém Těšíně, což se vedení kraje nezdá příliš šťastné řešení. 

Nahlásit chybu


K tématu
Miroslav Pekař, STOMMPY CZ/SK
Ostrava
od 24 000 do 28 000 Kč/měsíc

Detail

V-TRADE, s.r.o. - Bohumín
Bohumín
od 3 200 Kč/měsíc

Detail

ASF jobs s.r.o., Ostrava - Vítkovice
Ostrava
od 14 500 do 16 000 Kč/měsíc

Detail