Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: Ve Flascharově dole na Odersku hibernují desítky netopýrů

Celý MS kraj |

Flascharův důl, muzeum v Odrách, které se nachází v lokalitě Nový Svět. Největším lákadlem břidlicového podzemí je unikátní oderská vrása. My jsme ale spolu s odborníky pátrali po netopýrech, kteří tam hibernují v zimním období. Každý rok ve Flascharově dole přezimuje pravidelně pět až šest desítek netopýrů. Společnost jim dělají bezobratlí, ale i některé druhy žab.

Flascharův důl na Odersku patří mezi menší netopýří zimoviště, využívají ho teplomilné druhy. Daleko větší zimoviště jsou v oblasti nízkého Jeseníku. Tam hibernuje až tisíc netopýrů najednou. V České republice žije na 27 druhů netopýrů, ve Flascharově dole se jich vyskytuje osm. V několik stovek dlouhých chodbách hibernují při teplotě od šesti do osmi stupňů. Jejich zimní odpočinek se liší podle druhů. Někteří netopýři visí individuálně v prostoru, některé druhy se shlukují do menších nebo větších skupinek. A třeba netopýr velký je schopen kvůli hibernaci zalézt do skalních skulin.

Jiří Šafář, zoolog:  “Tady převažují vrápenec malý a netopýr brvitý, to jsou druhy, pro které je teplotní optimum 6 - 9 stupňů Celsia. Ovšem jsou tady i chladnější místa, zejména v přístupových chodbách. Tady pak můžeme najít i druhy chladnomilné, jako netopýra černého nebo netopýra ušatého, případně netopýra severního. Nutno podotknout, že ne všechny druhy využívají k zimování podzemní prostory. Některé druhy zůstávají ve stromových dutinách a některé druhy jsou dokonce tažné.”

Vedle tajuplných obyvatel Flascharova dolu se v temných chodbách zabydlely také některé druhy žab a nenápadní motýlci, jako píďalka jeskynní nebo můra sklepní. V čistých jeskynní vodách se vyskytují blešivci, malinkatí bílí korýšci.

Jan Lenart, Katedra fyzické geografie a geoekologie, OSU:  “Žijí v čistých vodách podzemí, většinou v puklinových vodách, ale tady v hlubinných dolech je můžeme nalézt v odvodňovacích štolách a je to velmi zvláštní živočich, který má pružinový pohyb, kterým se pohybuje ve vodě."

Ale vraťme se zpátky k netopýrům. Zimní období využívají k hibernaci, kdy zpomalí všechny životní pochody, tep, dýchání a srdeční činnost. Tukové zásoby na zimu si netopýři vytvoří na podzim. Následujících pět až šest měsíců ze zásob čerpají. Netopýři se probouzí na jaře, když se začne oteplovat. Vyletí ze zimoviště a hledají si potravu. Pokud jí je ještě málo, pak se ukryjí do takzvaného mezi zimoviště, například do sklepů, menších jeskyní nebo dutin stromů.

Jiří Šafář, zoolog: “V jarním období dochází k tomu, že se rozdělí netopýří populace na skupiny samic, které odlétají na staviště, kde vytváří letní kolonie. A samci v podzemí nebo na přechodných místech mohou zůstávat celoročně, protože se o výchovu mláďat vůbec nestarají. Tu zabezpečují samice, které se sdružují v koloniích. U některých druhů může tvořit jen jedinců, jako třeba u netopýrů ušatých nebo netopýrů černých. Ale může také tvořit i skupinu s tisíci netopýrů, jako u netopýrů hvízdavých nebo u netopýrů velkých.”

Samice netopýrů rodí jedno, maximálně dvě mláďata, která se vyvíjí velmi rychle. U některých druhů se tak už v šesti týdnech malí netopýři vydávají na vlastní cestu životem. Z kolonie pak začnou odlétat nejdříve samice…, až pak mláďata a kolonie se začne rozpadat.

Jiří Šafář, zoolog:  “Všechny druhy našich letounů vrápenců a netopýrů patří mezi chráněné, a to v kategorii kriticky nebo silně ohrožených druhů. Co se týká jejich věku, tak tam je důležité to první přezimování. U některých druhů se až 50% mláďat nedožije druhého roku, ale pokud přežijí první zimu, pak mají šanci na docela dlouhý život. Díky dlouhodobému monitoringu víme, že ta zvířata se dožívají několika desítek let. U netopýrů, kteří žijí v podzemí se to zkoumalo již od 60. let minulého století. Takže máme prokázaný věk u nás z českých a slovenských jeskyních 39. let u netopýra velkého, což je nejdéle žijící netopýr na našem území.”
Jan Lenart, Katedra fyzické geografie a geoekologie, OSU:  “Česká speleologická společnost tady sleduje netopýry již desítky let. Pravidelně probíhá v prosinci. Odborná skupina prolézá celý komplex starého dolu a všichni nalezení netopýři jsou zařazeni do druhu. Opravdu se musí prolézt celý důl, je tady spousta částí, které nejsou přístupné veřejnosti, a právě tam je netopýrů velká hromada.”

Flascharův důl, který je připomínkou toho, jak se kdysi na tomto místě těžila břidlice, je od listopadu do dubna zavřený. V tu dobu patří netopýrům. Pro hibernaci potřebují nejen klid, ale i správnou teplotu, aby se nebudili častěji, než kvůli svým potřebám, tedy pití a vyměšování. Jejich životnímu cyklu je proto uzpůsoben režim Flascharova dolu pro návštěvníky, kteří se tam po zimě podívají až 1. května.

Nahlásit chybu


K tématu

Muzeum Novojičínska se jeden večer otevřelo pro netopýry

1. září 2023 10:10 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Muzeum Novojičínska se poprvé připojilo k Mezinárodní noci pro netopýry. Přednášel zde jeden z předních českých odborníků na tyto létavé savce. Do Žerotínského zámku přinesl na padesát živých exemplářů.

Žerotínský zámek pořádal noc pro netopýry, lidé si je mohli pohladit a v parku vypustit

5. září 2023 8:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Muzeum Novojičínska se poprvé připojilo k Mezinárodní noci pro netopýry. Přednášel zde jeden z předních českých odborníků na tyto létavé savce. Do Žerotínského zámku přinesl na padesát živých exemplářů.


V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

Včera 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

Včera 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Sdílená kola už jezdí, první půlhodina je zdarma

Nový Jičín nabízí lidem nový způsob dopravy. Začal tu fungovat bikesharing, neboli sdílená kola. Současně tento projekt zavádí i Kopřivnice a lidé tak mohou mezi těmito dvěma městy na vypůjčených kolech přejíždět.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

Včera 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Bobr se stal hlavním hrdinou oslavy Dne Země

Na náměstí Republiky se v pátek konal Den Země, který se váže k ochraně životního prostředí. Žáci škol si užili bohatý program.

Nevyužívaná hřiště v Porubě nahradila zeleň. Proces proměn mapuje výstava na Hlavní třídě

Poruba proměnila 14 nevyužívaných betonových ploch v ostrovy plné zeleně. A to díky financí z Norských fondů. Veškeré proměny dokumentuje výstava ve středovém pásu Hlavní třídy pod kruhovým objezdem.

Summit v Abú Dhabí přinesl inspiraci pro energetiku v našem kraji

Delegace MS kraje přijala pozvání na World Future Energy Summit ve Spojených arabských emirátech. Světová obchodní událost pro budoucí energii a udržitelnost se konala v Abu Dhabi a přinesla spoustu inspirativních příkladů i pro náš region.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

Včera 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Únik radioaktivní látky na ostravském letišti byl námětem cvičení hasičů

Včera 18:49 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Při nakládání do auta došlo k poškození balíčku, který přepravoval radioaktivní materiál. To byl námět mimořádného cvičení hasičů v areálu letiště Leoše Janáčka Ostrava.

Nejlepší dezert upekla na krajské soutěži žákyně střední školy v Českém Těšíně

Včera 17:18 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už posedmé se konala soutěž pro budoucí cukráře MARLENKA CUP. Zúčastnili se jí žáci ze všech 7 krajem zřizovaných škol, které nabízejí obor Cukrář. Letos byla hlavní surovinou čokoláda a kakao, které nejvíce proslavil dort à la Sacher. Své dovednosti a kreativitu předvedlo celkem 14 budoucích cukrářů.

Policie hledá padesátiletého muže z Havířova, naposledy ho viděli před měsícem

Včera 15:22 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Kriminalisté vyhlásili pátrání po padesátiletém muži z Havířova. Naposledy ho viděli před měsícem v centru města a od té doby, jakoby se po něm slehla zem.

Podíl obnovitelných zdrojů v Německu prudce roste

18. dubna 2024 21:49 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Energie a kraj

Před rokem, v polovině dubna 2023, skončil v Německu provoz tří posledních jaderných reaktorů. V jaderných elektrárnách Německo v té době vyrábělo již jen zhruba pět procent elektřiny.

Odboráři z Liberty: přicházejí jen špatné signály

18. dubna 2024 21:37 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Energie a kraj

Situace v ostravské huti Liberty je stále složitá. Výroba byla utlumena, už zhruba 1000 zaměstnanců společnost opustilo, ostatní nepracují a dostávají 70 procent platu. MS kraj velmi stojí o to, aby se kritická situace, která vznikla mimo jiné i neschopností Liberty platit za energie, co nejdříve vyřešila.

EKO MAGAZÍN: Ve Flascharově dole na Odersku hibernují desítky netopýrů
Vydáno 26. dubna 2022 14:11, Celý MS kraj, Renáta E. Orlíková
Flascharův důl, muzeum v Odrách, které se nachází v lokalitě Nový Svět. Největším lákadlem břidlicového podzemí je unikátní oderská vrása. My jsme ale spolu s odborníky pátrali po netopýrech, kteří tam hibernují v zimním období. Každý rok ve Flascharově dole přezimuje pravidelně pět až šest desítek netopýrů. Společnost jim dělají bezobratlí, ale i některé druhy žab.

Flascharův důl na Odersku patří mezi menší netopýří zimoviště, využívají ho teplomilné druhy. Daleko větší zimoviště jsou v oblasti nízkého Jeseníku. Tam hibernuje až tisíc netopýrů najednou. V České republice žije na 27 druhů netopýrů, ve Flascharově dole se jich vyskytuje osm. V několik stovek dlouhých chodbách hibernují při teplotě od šesti do osmi stupňů. Jejich zimní odpočinek se liší podle druhů. Někteří netopýři visí individuálně v prostoru, některé druhy se shlukují do menších nebo větších skupinek. A třeba netopýr velký je schopen kvůli hibernaci zalézt do skalních skulin.

Jiří Šafář, zoolog:  “Tady převažují vrápenec malý a netopýr brvitý, to jsou druhy, pro které je teplotní optimum 6 - 9 stupňů Celsia. Ovšem jsou tady i chladnější místa, zejména v přístupových chodbách. Tady pak můžeme najít i druhy chladnomilné, jako netopýra černého nebo netopýra ušatého, případně netopýra severního. Nutno podotknout, že ne všechny druhy využívají k zimování podzemní prostory. Některé druhy zůstávají ve stromových dutinách a některé druhy jsou dokonce tažné.”

Vedle tajuplných obyvatel Flascharova dolu se v temných chodbách zabydlely také některé druhy žab a nenápadní motýlci, jako píďalka jeskynní nebo můra sklepní. V čistých jeskynní vodách se vyskytují blešivci, malinkatí bílí korýšci.

Jan Lenart, Katedra fyzické geografie a geoekologie, OSU:  “Žijí v čistých vodách podzemí, většinou v puklinových vodách, ale tady v hlubinných dolech je můžeme nalézt v odvodňovacích štolách a je to velmi zvláštní živočich, který má pružinový pohyb, kterým se pohybuje ve vodě."

Ale vraťme se zpátky k netopýrům. Zimní období využívají k hibernaci, kdy zpomalí všechny životní pochody, tep, dýchání a srdeční činnost. Tukové zásoby na zimu si netopýři vytvoří na podzim. Následujících pět až šest měsíců ze zásob čerpají. Netopýři se probouzí na jaře, když se začne oteplovat. Vyletí ze zimoviště a hledají si potravu. Pokud jí je ještě málo, pak se ukryjí do takzvaného mezi zimoviště, například do sklepů, menších jeskyní nebo dutin stromů.

Jiří Šafář, zoolog: “V jarním období dochází k tomu, že se rozdělí netopýří populace na skupiny samic, které odlétají na staviště, kde vytváří letní kolonie. A samci v podzemí nebo na přechodných místech mohou zůstávat celoročně, protože se o výchovu mláďat vůbec nestarají. Tu zabezpečují samice, které se sdružují v koloniích. U některých druhů může tvořit jen jedinců, jako třeba u netopýrů ušatých nebo netopýrů černých. Ale může také tvořit i skupinu s tisíci netopýrů, jako u netopýrů hvízdavých nebo u netopýrů velkých.”

Samice netopýrů rodí jedno, maximálně dvě mláďata, která se vyvíjí velmi rychle. U některých druhů se tak už v šesti týdnech malí netopýři vydávají na vlastní cestu životem. Z kolonie pak začnou odlétat nejdříve samice…, až pak mláďata a kolonie se začne rozpadat.

Jiří Šafář, zoolog:  “Všechny druhy našich letounů vrápenců a netopýrů patří mezi chráněné, a to v kategorii kriticky nebo silně ohrožených druhů. Co se týká jejich věku, tak tam je důležité to první přezimování. U některých druhů se až 50% mláďat nedožije druhého roku, ale pokud přežijí první zimu, pak mají šanci na docela dlouhý život. Díky dlouhodobému monitoringu víme, že ta zvířata se dožívají několika desítek let. U netopýrů, kteří žijí v podzemí se to zkoumalo již od 60. let minulého století. Takže máme prokázaný věk u nás z českých a slovenských jeskyních 39. let u netopýra velkého, což je nejdéle žijící netopýr na našem území.”
Jan Lenart, Katedra fyzické geografie a geoekologie, OSU:  “Česká speleologická společnost tady sleduje netopýry již desítky let. Pravidelně probíhá v prosinci. Odborná skupina prolézá celý komplex starého dolu a všichni nalezení netopýři jsou zařazeni do druhu. Opravdu se musí prolézt celý důl, je tady spousta částí, které nejsou přístupné veřejnosti, a právě tam je netopýrů velká hromada.”

Flascharův důl, který je připomínkou toho, jak se kdysi na tomto místě těžila břidlice, je od listopadu do dubna zavřený. V tu dobu patří netopýrům. Pro hibernaci potřebují nejen klid, ale i správnou teplotu, aby se nebudili častěji, než kvůli svým potřebám, tedy pití a vyměšování. Jejich životnímu cyklu je proto uzpůsoben režim Flascharova dolu pro návštěvníky, kteří se tam po zimě podívají až 1. května.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000031058/eko-magazin-ve-flascharove-dole-na-odersku-hibernuji-desitky-netopyru