Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKOMAGAZÍN: Dobrovolníci sadili stromy na Ondřejníku

Beskydy už 6 let bojují s kůrovcem. Ten se podepsal zejména na lesích v jeho předhůří. Nejvíce stromů muselo být pokáceno na Radhošti, Javorníku a Ondřejníku. A právě tam se už podruhé sázely stromy. S obnovou lesů pomohli studenti i dobrovolníci.

Vinou kůrovcové kalamity mizí lesy. V Beskydech to je nejvíce patrné na Ondřejníku, ze kterého po řádění kůrovce ze zhruba jednoho tisíce hektarů zmizely stromy. To byl jeden z hlavních důvodů, proč už podruhé lesníci vybrali tuto lokalitu k sázení stromků. Zhruba dva tisíce jedlí a buků tam vysazovali studenti a dobrovolníci v rámci osvětové akce, kterou inicioval MS kraj. Biskupské lesy zajistily sazenice stromků, nářadí a také odborníky, kteří radili, jak stromy sázet.

Dana Kučová, odbor životního prostředí MSK: “Probíhá 2. ročník akce Sázení stromů na Ondřejníku, kterou pořádá Moravskoslezský kraj ve spolupráci s Biskupským lesy, protože se ocitáme na Ondřejníku, který patří Biskupským lesům, respektive tento lesní revír. Ta akce vlastně loni probíhala díky covidu tak, že bylo 200 registrovaných lidí, ale přišlo jich mnohem méně, protože byla ta doba ještě ovlivněna tím covidem. Nicméně vysadilo se asi 1600 stromků a mělo to velký úspěch.”

První den se do akce zapojilo zhruba dvě stě studentů Gymnázia Petra Bezruče Frýdek-Místek a Gymnázia ve Frýdlantě nad Ostravicí, jsou to příspěvkové školy Moravskoslezského kraje. Další zhruba dvoustovka dobrovolníků sázela na Ondřejníku další den. Cílem akce není přivítat davy lidí, to by lesu mohlo uškodit, ale spíše pozvat ty, kteří mají chuť pomáhat a zároveň se dozvědět, jak les funguje.

Daniel Kozel, student Gymnázia Petra Bezruče Frýdek-Místek: “Jsme ze školy jménem Gymnázium Petra Bezruče. Daří se nám tady, já bych řekl, že dobře a sadíme tady buky a jedle. V tom terénu je to samý šutr, ty odkopeme a dáme bokem, ale horší jsou ty tvrdé trávy.”
Jiří Olejník, student Gymnázia Petra Bezruče Frýdek-Místek: “Měli jsme povídání ohledně stromů, ohledně fotosyntézy obecně, potom ohledně zvířat, které ohrožují stromky.”
Libor Konvičný, ředitel odboru Biskupské lesy: “ Ondřejník dostal vozovkách tu největší ránu jak suchem, tak kůrovcem a václavkou. Proto byl zvolen pro tuto akci, kterou pořádá kraj spolu s námi s Biskupskými lesy na zalesnění, respektive na výpomoc při zalesňování. Tam kde vidíme, že nám kůrovec nebo václavka likviduje smrkové porosty, tak je samozřejmé, že tam nesadíme cíleně smrk, ale naopak ho nahrazujeme dřevinami, které tady byly původní v minulosti, a to je především buk, jedle a případně javor klen.”
Zdenka Němečková Crkvenjaš (ODS+TOP09), radní MSK: “Já se přiznám, že lesy miluju. Je to pro mě veliký relax zajet si na kole do lesa. Vždycky mě to uklidní, nabije energií. A tady na Ondřejníku, když si všimnete všude kolem jsou bučiny, což je strašně fajn, protože tento rok sadíme buky a těším se, až tady vyrostou za námi a budou to další krásné bukové lesy. Tady víme všichni, že jehličnany moc nepatří, takže nějaký malý podíl jedlí tady bude, nicméně ty listnaté lesy jsou teď to, na co se soustředíme a určitě to tady bude krásně vypadat.”

MS kraj podpořil akci dvěma sty tisíci korunami a počítá s tím, že se stromy budou sázet s jeho podporou pravidelně. V letošním roce se na podzim chystají další projekty zaměřené na podporu obnovy lesů. O jejich konání vás budeme včas informovat.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy