ge
Zadržením 28letého muže z Ostravy zásahovou jednotkou skončil pokus o podvod, který kdyby vyšel, mohl znamenat stovky okradených lidí. Jde o další fintu, kdy podvodník ani nemusí opustit svůj byt. Stačil mu pouze počítač. Nejprve rozeslal přes 2 tisíce podvodných sms zpráv a čekal, zda se někdo chytí.
Pavel Vítek, vedoucí odboru kyberkriminality: "Zprávy obsahovaly nepravdivou informaci o zablokování bankovního účtu, s tím, že odblokování je možné na odkaze uvedeném ve zprávě. Ten ale směřoval na falešné webové stránky banky, od oficiálních téměř nerozeznatelných. Tímto způsobem chtěl pachatel vylákat přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví a následně neoprávněně převést finanční prostředky poškozených z jejich bankovních účtů."
Několik lidí se skutečně chytlo a své přihlašovací údaje do falešného formuláře banky opravdu vepsali. Zásah policistů přišel naštěstí velmi rychle a proto stihl vybrat pouze 40 tisíc z jednoho účtu. V současné době je muž ve vězení kvůli podobné trestné činnosti z minulosti.
Daniela Vlčková, mluvčí PČR MS kraje: "Moravskoslezští kriminalisté obvinili osmadvacetiletého muže ze zvlášť závažného zločinu neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a přečinu neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací."
Policie znovu varuje, aby lidé byli při jakémkoliv zveřejňování citlivých údajů velmi opatrní.
Pavel Vítek, vedoucí odboru kyberkriminality: "Policie opětovně apeluje na veřejnost k maximální opatrnosti v elektronické komunikace, potažmo ve virtuálním prostředí obecně. Podvodné SMS zprávy nebo e-mail veřejně známých organizací či institucí mají dokonalou grafiku, věrně napodobující originál. Doporučujeme např. zkontrolovat adresu odesílatele, přemýšlet, zda je taková informace možná a hlavně neotevírat odkazy."
Obviněný muž s policisty spolupracuje. Zajímavé je, že nejde o žádného IT experta. Muž tvrdí, že databázi jmen i podvodnou webovou stránku banky koupil na internetu.