Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nelekejte se. Z lázeňského parku v Karviné "zmizely" další dvě sochy. Lázně je ukryly do bezpečí

Není důvod k panice. V Karviné nejsou k vidění další dvě vzácné sochy, které se nacházely v lázeňském parku. Lázně je totiž sochy schovaly do bezpečí.

Dvě zbývající sochy z areálu jsou až do vyšetření celé záležitosti uschovány. Jedná se o sochu Dívky s jablkem a sochu Sedící dívky z parku v Historických Lázních Darkov.

Pavlína Filipi, generální ředitelka Lázní Darkov: "Na jedné ze soch jsme již zaznamenali pokusy o zjišťování, jestli je socha z bronzu a jestli je možné ji demontovat. Proto jsme se rozhodli obě zbývající sochy, které u nás máme, prozatím schovat, aby se nám neztratila ještě nějaká další. Omlouváme se veřejnosti a návštěvníkům lázeňského parku, že až do vyšetření celé události tyto cenné historické sochy u nás nyní nenajdou. Spolupracujeme s Policí České republiky, která krádeže nyní intenzivně šetří.“

Během posledních dní zmizely z Karviné postupně dvě sochy. Nejprve si zloději odnesli z lázeňského parku v Darkově sochu dívky s názvem Živá voda. Zůstalo po ní jen prázdné místo na dně kašny, odkud byla vyrvána i s masivním kamenným podstavcem. Několik dní poté odcizili ze samého centra města, z parčíku u autobusových zastávek naproti obchodnímu domu Prior, další plastiku, tentokrát Bojovníka. Obě umělecká díla byla z bronzu a dalších slitin. Policie nyní šetří, kdy přesně a jak ke krádežím došlo, jak zloději sochy dokázali demontovat a odvézt a jakou k tomu použili techniku.

Socha dívky s názvem Živá voda je dílem známého sochaře Jana Kodeta. Zdobila kašnu poblíž Společenského domu více než 60 let. Postava dívky sedící u pramene, kterou socha znázorňuje, je vyobrazena dokonce i v logu Lázní Darkov. Pro Lázně Darkov má socha nevyčíslitelnou hodnotu. Za informace vedoucí k jejímu navrácení vypsaly odměnu 20 tisíc korun. Autorem sochy Bojovníka, který je 260 cm vysoký a 100 cm široký, je další známý sochař Jaroslav Brož. Plastika byla v Karviné od roku 1970. Nejdříve u Městského domu kultury, později v parku Boženy Němcové, poté na trávníku poblíž obchodního domu Prior.

Nahlásit chybu


K tématu
Active Colour s.r.o. - OSTRAVA
Ostrava
od 103 Kč/hod.

Detail

KOLOFIX, a.s., Ostrava
Ostrava
od 22 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

Stavební bytové družstvo ve Frýdku - Místku, pracoviště Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 23 000 Kč/měsíc

Detail