Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Někteří domkaři nemohou sehnat uhlí na zimu, jiní si raději oblečou dva svetry

Zajistit dostatek uhlí a dřeva na zimu. Takový cíl mají lidé, kteří bydlí v rodinných domech. Tuhá paliva shánějí i ti, kteří dosud své domy vytápěli plynem nebo elektřinou. Při současných cenách se totiž ekologické vytápění prodraží a navíc se lidé bojí, že by plynu mohl být nedostatek.

Zatímco lidé bydlící v domech, které jsou napojené na centrální zásobování teplem, trápí pouze zvyšující se cena, mnozí domkaři řeší, zda se jim vůbec podaří sehnat dostatek uhlí nebo dřeva na celou zimu.

Jiří Kamenář, domkař z Dolních Domaslavic: “Doma topíme hnědým uhlím. Letos je celkem problém se sháněním, jelikož ho máme objednané tři možná čtyři měsíce a stále ještě nebylo dodané. A hlavně neustále roste cena. Objednávali jsme za nějakých 430 korun za metrák a aktuálně je cena 550 za metrák a nevím kam až to vyšplhá. Alternativní možnost vytápění nemáme.”

Starší domkaři, kteří pamatují horší časy, si často ponechali zadní vrátka a mají i záložní zdroj vytápění. Často to jsou krby na dřevo nebo si i při přechodu na plyn ponechali kotle na uhlí.

Karel Folwarczny, domkař z Albrechtic: “Já jsem to sledoval i kdysi, abych nebyl závislý na jednom zdroji. Vůbec se nebojím toho, jestli Putin zastaví plyn nebo nezastaví. Mám různé kamarády, kteří prostě mají ty lesy a mají různé zdroje, takže mám tu výhodu."

Vysoké ceny uhlí, dřeva, plynu i elektrické energie budou patrně motivující k tomu, aby lidé teplem neplýtvali a své domácnosti nepřetápěli.

Karel Folwarczny, domkař z Albrechtic: “Jsem ze staré školy a vím, že se nevytápělo na 22, ani na 24! Na domečkách se zatopilo a bylo teplo, ale v noci to kleslo. Kolikrát jsem šel na ranní šichtu a v lavoru v kuchyni byla voda zamrzlá. Umím představit to, že si obleču ty dva svetry.”

Na kolik peněz nadcházející topná sezona přijde, záleží na vývoji situace na Ukrajině a také na tom, jak tuhá zima nás čeká.

Nahlásit chybu


K tématu
HB group Facility s.r.o.,
Ostrava
od 13 000 do 15 000 Kč/měsíc

Detail

Active Colour s.r.o.- pracoviště FM
Frýdek-Místek
od 103 Kč/hod.

Detail

BĚLA - služby s.r.o. - okres Karviná
Karviná
od 3 000 do 13 000 Kč/měsíc

Detail