Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: Vyléčené zvířecí pacienty záchranáři vypouští do volné přírody

Prázdniny jsou pro Záchrannou stanici v Bartošovicích nejnáročnější měsíce. Je to období, kdy se k záchranářům dostává nejvíce zvířat z celého roku. Například během letošního července a srpna přijali 358 živočichů. Téměř každý týden pak zvířata díky péči, které se jim dostává v záchranné stanici, nalézají svůj nový domov v přírodě.

Záchranná stanice v Bartošovicích slouží od roku 1983 jako nemocnice pro divoká zvířata a byla vůbec prvním zařízením tohoto charakteru ve střední Evropě. V průběhu celého roku tam přijímají obrovský počet zvířecích pacientů, které se snaží vyléčit, aby se mohli vrátit do volné přírody. Zvířata musí nejdříve dorůst do určité velikosti a u ptáků se čeká na přepeření. Potom je ochránci umisťují do vypouštěcích voliér. V záchranné stanici stráví minimálně dva až tři měsíce a některé druhy i déle. My jsme byli u toho, když ochutnali volnou přírodu poštolky, kalousy, čáp, krahujci, káně, sovy pálené a také veverky.

Petr Orel, vedoucí Záchranné stanice Bartošovice: “Příprava ve velké voliéře probíhá 3 - 4 týdny. Musí zvládnout základní letecké schopnosti, obraty, živit se. Každé vypuštění je pro ně tak trochu šokem protože najednou mají přírodu bez hranic, není tam žádné pletivo a stěny. Chvilku jim trvá než se orientují.”

Jak obstojí v přírodě záleží do jisté míry na potravní nabídce. Letos je například málo drobných hlodavců, ty naštěstí všichni dnes vypuštění svěřenci nahradí všudypřítomným hmyzem.

Většina vypuštěných svěřenců se do záchranné stanice dostala jako mládě, opuštěné nebo vypadlé z hnízda. Ovšem až 30% jich do záchranné stanice putuje zcela zbytečně, nevědomostí lidí, kteří se domnívají, že se jedná opuštěného jednotlivce. Letos přijali v Bartošovicích okolo 14ti stovek mláďat. Záchranáři se tak stávají adoptivními rodiči a vypiplají je do stavu, kdy by i ve volné přírodě opouštěli rodná hnízda. Výjimkou je tento čáp. Narodil se ve stanici páru, který tam už kdysi musel zůstat po rozsáhlých zraněních. Má na sobě vysílačku. Díky ní budou ochránci v Bartošovicích mapovat jeho pohyb.

Petr Orel, vedoucí Záchranné stanice Bartošovice: “My jsme jedna ze záchranných stanic, která instaluje vysílačky a chceme vědět, co s těmi našimi svěřenci je. Takto už jsme vypustili několik desítek chovanců. Velké ztráty jsme měli v období tahu, při přeletu zemí, kde se například čápi mohou střílet.., jako třeba v Turecku a Libanonu. Na druhou stranu máme pod vysílačkami tři orly křiklavé a všichni fungují, to nám dělá radost.”

Bartošovičtí ochránci vypouští zvířata do volné přírody téměř každý týden po celý rok. V záchranné stanici stále léčí a připravují nové a nové svěřence, kteří mají to štěstí, že se ocitli právě tady a mohou se po přeléčení vrátit do volné přírody.

Petr Orel, vedoucí Záchranné stanice Bartošovice: “To není žádná sranda, přežít ve volné přírodě, je to boj, tvrdý boj. Do teď se měli dobře, žrádlo na talíři, měli péči, byli v malinkém prostoru a měli o sobě postaráno, teď už se musí postarat sami o sebe.”
Nahlásit chybu


K tématu
Active Colour s.r.o. - OSTRAVA
Ostrava
od 103 Kč/hod.

Detail

HB group Facility s.r.o.,
Ostrava
od 13 000 do 15 000 Kč/měsíc

Detail

Samcor s.r.o., OC Avion
Ostrava
od 150 do 180 Kč/hod.

Detail