Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Viníci pádu mostu ve Studénce dostali u soudu podmínky, rozsudek je pravomocný

Odvolací senát Krajského soudu v Ostravě v pondělí 26. září 2022 řešil více než 14 let starou tragédii ve Studénce. Při jednom z největších železničních neštěstí spadl 8. srpna 2008 před jedoucí rychlík opravovaný most. Následky byly tragické - 8 lidí zemřelo a desítky dalších byly zraněny. Pět pracovníků dostalo podmíněné tresty. Rozsudek je pravomocný.

Neuvěřitelných 14 let už uplynulo od chvíle, kdy před rozjetý rychlík spadl ve Studénce most, na kterém probíhala rekonstrukce. 8 lidí zemřelo a desítky dalších byly zraněny. Teprve v pondělí 26. září padl u soudu definitivní rozsudek nad viníky této tragédie.

Martina Schwettrová, mluvčí Krajského soudu v Ostravě: “Obžalovaní byli odsouzení ke třem letům odnětí svobody, který se podmíněně odkládá na dobu 3 - 3 a půl roku.”

Na lavici obžalovaných bylo původně 10 lidí. Okresní soud v Novém Jičíně je všechny nejprve 2 krát zprostil viny a až napotřetí polovinu z nich uznal vinnými. Dva si odnesli nepodmíněné tresty, což odvolací krajský soud nyní korigoval a s podmínkami odešli všichni.

Martina Schwettrová, mluvčí Krajského soudu v Ostravě: “Je to zejména z důvodu délky trestního stíhání a taky, protože obžalovaní doposud vedli řádný život.”
Zdeněk Malý, jeden z obžalovaných: “Cítím nějaké ulehčení, ale opět nevím za co.”
Oldřich Magnusek, jeden z obžalovaných: “Ta vina spočívá v tom, že nebyla dodržena některá nařízení, která se mají dodržovat.”

Zatímco odsouzeným se ulevilo, cestující z vlaku už ani nevěřili, že viníci vůbec budou někdy potrestáni.

Richard Salamon, pasažér vlaku: “Měli být odsouzení už dávno, lépe by se mi spalo a nejen mi, ale všem pozůstalým.”

Podle psychologů je důležité, že soudní spor konečně skončil a poškození tak mohou v sobě případ uzavřít. Nyní také mohou vymáhat po vinících odškodné.

Dnešní podmínečný rozsudek by měl být definitivní. Proti němu už je možné pouze dovolání k nejvyššímu soudu.


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy