Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Podvodnými SMS chtěli dva muži okrást tisíce klientů českých i řeckých bank

8 000 SMS a 2 000 e-mailů s podvodným textem připravila dvojice mužů k rozeslání klientům českých a řeckých bank. Několik tisíc se jim podařilo rozeslat, než jim do bytu vtrhla zásahová jednotka. Kriminalisté na případu pracují několik měsíců a nyní právě rozšířili trestní stíhání.

zdroj videa: Policie ČR

"Dočasná blokace vašeho účtu. Pro více informací a odblokování pokračujte na:" - Tak nějak vypadaly SMS zprávy, které rozesílala dvojice mužů na tisíce telefonních čísel. Připraveny měli i e-maily s podobným hlášením. Chtěli tak díky nim okrást klienty bank, kteří by na tento podvod mohli naletět.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Až na pár poškozených hovoříme jen o pokusu. Kriminalistům specializujícím se na kyber kriminalitu totiž stačilo na jaře pouhých pár dnů k vypátrání a obvinění muže, čímž jemu a komplici „překazili business“ a jistě zachránili neskutečnému množství klientů jejich vklady. Čas zde hraje velkou roli, neboť policisté ze zkušeností ví, že i přes neustálé nabádání k obezřetnosti při elektronické komunikaci (ve virtuálním prostředí obecně) spočívající před „kliknutím“ v ověřování si všech informací, se pachatelům vždy bohužel podaří mnohé osoby obelstít."

Počátkem dubna zadrželi ostravští policisté s kolegy z pražské zásahové jednotky 28letého muže. Nyní je již stíhaný i jeho 29letý komplic.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Ten měl poskytnout finance a telefonní čísla a mladšího instruovat k hromadnému rozesílání SMS zpráv nebo e-mailů. Cílem bylo vylákat přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví, vždy pod záminkou neprodlené nutnosti odblokování účtu, jak jinak než po „kliknutí“ na obdržený odkaz."

Informace byla samozřejmě mylná a odkaz směřoval na falešné webové stránky, vizuálně však velmi podobné oficiálním jisté významné banky. Z více než 3 000 SMS a 2 000 e-mailů se dvojici podařila odeslat zhruba polovina. A téměř 1 000 klientů a jejich účtů bylo v ohrožení. Plánem dvojice bylo okrást i klienty ze zahraničí. Měli odeslat 15 SMS zpráv klientům významné řecké banky a dalších na 5 000 SMS směřujících do Řecka měli mít připravených k odeslání a jen díky zásahu policistů se jim to nezdařilo.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Vrchní komisař oddělení kybernetické kriminality obvinil oba muže ze spolupachatelství pokusu a přípravy zvlášť závažného zločinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a pokusu přečinu neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací."

Oba jsou teď ohroženi trestní sazbou 8 až 12 let vězení. Mladší byl za podobnou trestnou činnost už v minulosti odsouzen a ve vězení už sedí. Starší se za uvedené jednání aktuálně zodpovídá u jiného soudu. Bylo rozhodnuto o jeho vzetí do vazby. Je tedy zřejmé, že oba jsou počítačově zdatní a znalí phishingových útoků.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Při domovních prohlídkách zajistili policisté také mobilní telefony a počítač, vše je nyní v rukou kriminalistických expertů. Obecně tyto případy kladou na kriminalisty vysoké nároky – zde například zjišťovali a vyhodnocovali informace od operátorů a osob či společností spravujících či poskytujících služby SMS či e-mailové brány, identifikovali uživatelské účty a analyzovali transakce."

Kriminalisté tak na případu dál pracují.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy