Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

ENERGIE A KRAJ: Litultovice jsou příkladem komunitní energetiky

Ministr práce a sociálních věcí a životního prostředí Marian Jurečka navštívil pilotní projekt energetického společenství v Litultovicích na Opavsku. Právě Litultovice jsou jedním z lídrů komunitní energetiky v České republice.

Nenápadný městys Litultovice na Opavsku rozjel jeden z prvních pilotních projektů komunitní energetiky v České republice. Fotovoltaická elektrárna na místní Mateřské škole vyrábí elektřinu a dodává jí ostatním objektům.

Jan Birgus, starosta Litultovic: „Když to vše dokončíme, tak bychom byli skutečně plnohodnotnou energetickou komunitou, která si je schopna sdílet elektřinu za výhodnou cenu tady v Litultovicích, poskytovat ji svým členům. A těm, co vyrábějí, umožnit prodej sousedům.“

Litultovice mají nakročeno k tomu, aby jednou byly energeticky soběstačné a zároveň aby byly vzorovým příkladem pro další energetická společenství.

Jiří Krist, předseda MAS Opavsko: „Máme náskok dvou let, ale už se na nás dotahují další komunity, a to je dobře.“

Vznik pilotního projektu komunitní energetiky ocenil i ministr práce a sociálních věcí a životního prostředí Marián Jurečka.

Marián Jurečka, ministr práce a sociálních věcí, ministr ŽP: „Je potřeba, aby se takové věci testovaly, abychom viděli v realitě provozu potenciální kapacity, a jaká je spotřeba ve veřejných budovách a domácnostech. Takže takové pilotní projekty jsou potřeba, abychom poté dobře nastavili fungování komunitní energetiky.“

Cíl do budoucna je smělý - roce 2030 chce být opavský region na 40 procentech samovýroby elektrické energie.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy