Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

ENERGIE A KRAJ: Egypt plánuje stavbu větrné farmy

Egypt plánuje zahájit v roce 2024 stavbu jedné z největších větrných farem na světě, která by mohla dodávat elektřinu také do Evropy a Saúdské Arábie. Hodnota projektu činí 11 miliard USD, to je zhruba 262 miliardy Kč.

Za projektem stojí konsorcium zahrnující společnosti Masdar z Abú Zabí a egyptské Infinity a Hassan Allam Utilities. Větrná farma o instalovaném výkonu deset gigawattů má stát na pevnině a dokončena by měla být do roku 2030. Konsorcium očekává, že letos získá pozemky pro projekt. V úvahu připadají dvě lokality v egyptské oblasti zvané Západní poušť, což je část Sahary západně od Nilu.

Stejná skupina firem pracuje také na egyptském zařízení na výrobu zeleného vodíku. To by mělo být schopno do roku 2030 produkovat 480.000 tun zeleného vodíku ročně. Přibližně 80 procent obou projektů bude financováno prostřednictvím dluhu, zbytek z vlastního kapitálu.

Elektřinu z větrné farmy má nakupovat egyptská vláda. Část této elektřiny by pak mohla být vyvážena prostřednictvím existujících nebo plánovaných kabelů do Evropy, Saúdské Arábie, Súdánu a Libye.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy