Právě v těchto chvílích mohou obyvatelé Česka i Slovenska za jasného počasí pozorovat polární záři.
Petr Horálek, Fyzikální ústav v Opavě: "Jev je viditelný zejména nad severním obzorem, fotograficky se dá rozeznat červenou a zelenou barvou. Současná polární záře je důsledkem přímého zásahu Země oblakem nabitých částic ze Slunce, který byl uvolněn 3. listopadu v dopoledních hodinách."
Sociální sítě už zaplavily fotografie, které lidé vyfotili na různých místech. TV Polar se ozvali pozorovatelé z Karviné i Havířova.
Jakub Trávníček: "Polární záři jsem zachytil v Havířově-Životicích. Byla to prostě nádhera."
Jak dlouho budou polární záře pozorovatelné, se nedá odhadnout.
Petr Horálek, Fyzikální ústav v Opavě: "Vše závisí na vlastnostech slunečního větru, který k nám po tomto impaktu proudí. Vědci se ale domnívají, že zvýšená geomagnetická aktivita potrvá dokonce až do 10. listopadu, kdy se v občasných intervalech mohou objevit i další polární záře i nad českým a slovenským obzorem. Pravděpodobně budou viditelné jen fotograficky. Ideální je sledovat tzv. aurorální monitory a podle nich odhadnout, zda je či není záře vidět i od nás."
Aby lidé mohli záři zaznamenat či i uvidět na vlastní oči, je zapotřebí kromě jasného počasí také pozorování daleko od měst, od zdrojů světelného znečištění, a mít výhled k severnímu obzoru.
Petr Horálek, Fyzikální ústav v Opavě: "Bohužel si záři mohou dost často pomýlit se světlem vzdáleného města na obzoru, zvlášť pokud se nachází na severu, nebo s oblačností nasvětlenou nějakým zdrojem světla (například nasvětlením památek) odspod. Je tedy dobré součinně sledovat i online kamery na internetu, zda se na severu záře opravdu vyskytuje."
Letos byla v Česku vidět polární záře v únoru a v dubnu, kdy byla na řadě míst výrazná a dobře viditelná i z velkých měst, i tehdy někde pozorování zhatily mraky.