Vědkyně z VŠB-TUO spolu se svými kolegy několik let vyvíjela speciální monitorovací pás, který má pomoci miminku bezpečně přijít na svět. Za publikaci na toto téma dokonce získala titul nejlepší mladá publikující vědkyně roku 2022.
Radana Vilímková Kahánková, vědkyně VŠB-TUO: “Za ty 4 roky jsme byli schopni vytvořit domácí monitorovací systém, který může být alternativou ke kardiotokografii, která je používaná nyní. Ta metoda je založená na ultrazvuku. Oproti tomu ta naše metoda je založená na snímání elektrických signálů.”
Výhodou je, že do těla nevysílá žádnou energii, pouze snímá to, co ze sebe člověk vyzařuje.
Jakub Kolařík, pracovník vědy a výzkumu, VŠB-TUO: “To jsou ty pásy. Tohle byl jeden z prvních, kdy nám pomáhaly švadlenky, kdy nám udělaly prototyp a my jsme si to potom dozašívali a osázeli elektrodami a naší elektronikou v krabičce.”
Prototypy a předvýrobní systémy jsou hotové a vědci teď budou muset dokázat, že zařízení je bezpečné.
Radana Vilímková Kahánková, vědkyně VŠB-TUO: “Dostaneme snad kulaté razítko a v tu chvíli bude to zařízení certifikované, takže jej můžeme testovat na větší populaci a větší množství pacientek.”
V budoucnosti by domácí monitorovací pásy měl doplnit i vyhodnocovací systém na umělé inteligenci, který by s maminkou komunikoval.